TVN24 Biznes | Moto

Stacje ładowania samochodów. Mapa lokalizacji w Krakowie

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
mm
Źródło:
TVN24 Biznes
TVN TurboWzrost rejestracji aut elektrycznych w Polsce

Stacje ładowania samochodów elektrycznych w Krakowie są coraz liczniejsze, docelowo punktów, gdzie będzie można podpiąć auto, ma być 266. Będą one dostosowane zarówno do nowszych, jak i starszych typów pojazdów. Sprawdź, gdzie obecnie możesz naładować swój elektryczny samochód w Krakowie.

Stacje ładowania w Krakowie

Zgodnie z postanowieniami ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych w Krakowie trwają inwestycje m.in. w elektryczne autobusy i elektryczne samochody urzędników miejskich. Rozbudowywana jest jednocześnie niezbędna dla pojazdów elektrycznych infrastruktura ładowania.

Władze Krakowa podkreśliły, że nie są one zobowiązane do sporządzenia planu budowy ogólnodostępnych stacji ładowania. W rezultacie nie został przedstawiony precyzyjny harmonogram instalacji nowych punktów wraz z lokalizacją i charakterystyką każdego z nich.

Wiadomo jednak, że do końca 2020 roku w Krakowie powstać miało 210 punktów ładowania samochodów elektrycznych. Z powodu m.in. pandemii COVID-19 realizacja tych planów uległa wyhamowaniu i nie udało się wybudować w terminie wszystkich stacji, wynikające z ustawy zobowiązania nie uległy jednak zmianie.

Kraków – punkty ładowania samochodów

210 punktów ładowania to zresztą ma nie być koniec inwestycji w tym zakresie w Krakowie. Docelowo miasto planuje mieć 84 stacje ładowania samochodów elektrycznych oferujące łącznie 266 punktów ładowania. Budową i uruchamianiem stacji ładowania samochodów elektrycznych w Krakowie zajmują się firmy prywatne. Część z nich ma przy tym podpisane umowy z władzami miasta.

Na istniejących i planowanych stacjach możliwe będzie ładowanie pojazdów zarówno prądem zmiennym, jak i stałym. Docelowo większość punktów ładowania, ok. 60 proc., będzie miała moc min. 22kW, pozostałe będą punktami ładowania o dużej mocy od 43 do 100 kW. Większość stacji oferuje dwa rodzaje złącz: Type 2 oraz CHAdeMO, istnieją jednak również stacje oferujące pojedyncze punkty ładowania innych typów.

Ponadto w Krakowie istnieją stacje ładowania samochodów elektrycznych zlokalizowane na terenie parkingów Park + Ride (8 punktów ładowania) oraz stacje znajdujące się na terenach prywatnych, których ewidencji nie prowadzą władze Krakowa.

Stacje ładowania w Krakowie - mapa

Sprawdź, gdzie naładujesz swoje elektryczne auto w Krakowie. Poniżej mapa punktów ładowania przygotowana przez Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych powstałe z inicjatywy Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA):

Autor:mm

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock