Gigant zamknie fabrykę w Polsce. "Skala skutków będzie ogromna", ministerstwo odpowiada

Źródło:
TVN24 Biznes
"Do 2050 roku nawet połowa miejsc pracy zostanie zastąpiona sztuczną inteligencją"
"Do 2050 roku nawet połowa miejsc pracy zostanie zastąpiona sztuczną inteligencją"TVN24
wideo 2/6
"Do 2050 roku nawet połowa miejsc pracy zostanie zastąpiona sztuczną inteligencją"TVN24

Koncern Scania zdecydował o zamknięciu fabryki w Słupsku w województwie pomorskim. Spółka jest obecnie największym pracodawcą w mieście - zwrócił uwagę w interpelacji poselskiej Zbigniew Konwiński z Koalicji Obywatelskiej. Parlamentarzysta alarmuje, że "skala skutków zarówno społecznych jak i ekonomicznych, będzie ogromna". Jest odpowiedź Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Interpelację do ministra rozwoju i technologii w sprawie likwidacji fabryki autobusów Scania w Słupsku skierował Zbigniew Konwiński z Koalicji Obywatelskiej. Koncern pod koniec maja br. poinformował, że zdecydował o zamknięciu fabryki na Pomorzu.

Poseł KO zwrócił uwagę, że fabryka w Słupsku powstała w 1992 roku, początkowo jako joint venture Scania-Kapena SA. "Scania Production Słupsk SA jest polską fabryką światowego koncernu Scania – wiodącego producenta ciężkich samochodów ciężarowych, autobusów miejskich i turystycznych" - dodał.

W związku z zamknięciem fabryki w Słupsku do końca pierwszego kwartału 2024 roku pracę ma stracić 847 osób. Konwiński zauważył, że Scania Production Słupsk SA jest obecnie największym pracodawcą w tym pomorskim mieście. "Biorąc pod uwagę fakt, że w Słupsku jest zameldowanych około 91 tysięcy mieszkańców – to skala skutków zarówno społecznych jak i ekonomicznych, będzie ogromna" - ocenił parlamentarzysta.

Dlatego Zbigniew Konwiński zapytał m.in., czy przedstawiciele polskiego rządu planują w trybie pilnym nawiązać dialog z kierownictwem koncernu Scania w celu zachęcenia Scanii do zmiany decyzji o likwidacji fabryki w Słupsku oraz jakie działania rząd przewiduje podjąć w celu złagodzenia skutków społecznych i gospodarczych wywołanych likwidacją największego pracodawcy w Słupsku.

"Zwolnienia grupowe mają zostać rozłożone w czasie"

Wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak w odpowiedzi na interpelację zwrócił uwagę, że Scania jest obecnie miejscem pracy dla 1047 osób zatrudnionych w dwóch lokalizacjach: zakładzie produkcji nadwozi autobusów przy ul. Grunwaldzkiej 12 w Słupsku (847 pracowników) oraz zakładzie produkcji podwozi typu K w Kobylnicy koło Słupska (200 pracowników).

"Do lipca przyszłego roku fabryka Scania Production Słupsk S.A. ma przestać działać przy ulicy Grunwaldzkiej w Słupsku" - zaznaczył wiceminister. "Ma nastąpić stopniowe wygaszanie produkcji i finalne zamknięcie fabryki nadwozi autobusów. Zwolnienia grupowe mają zostać rozłożone w czasie. Proces zwolnień grupowych będzie trwał do lipca 2024 roku" - dodał wiceszef MRiT.

Grzegorz Piechowiak przekazał, że obecnie trwają negocjacje ze związkami zawodowymi. "Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. (PARR) pozostaje w kontakcie z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Gdańsku oraz Powiatowym Urzędem Pracy w Słupsku w celu podjęcia niezbędnych działań, w porozumieniu z przedsiębiorcą, na rzecz zwalnianych pracowników. PARR S.A. pozostaje także w bezpośrednim kontakcie z kierownictwem działu kadr Scania, któremu wskazano na naszą gotowość wsparcia na rzecz pracowników, których miejsca pracy ulegną likwidacji" - zapewnił wiceminister. Minister rozwoju i technologii sprawuje nadzór właścicielski nad PARR.

Zaproponowano m.in. organizację na terenie Słupskiego Inkubatora Technologicznego targów pracy/giełdy pracy/giełdy kooperacyjnej dla pracowników Scanii z udziałem firm strefowych i firm z regionu. Ponadto pojawił się pomysł skoordynowania przez PARR we współpracy ze partnerami Polską Agencją Inwestycji i Handlu S.A. oraz Invest in Pomerania z Gdańska (ARP), w zakresie pozyskania inwestora strategicznego do zagospodarowania nieruchomości lub ewentualnie także pracowników przy ul. Grunwaldzkiej w Słupsku.

Wiceminister o decyzji Scanii

Wiceministrer przytoczył dane, z których wynika, że w 2022 roku Scania wyprodukowała ponad 300 autobusów, czyli o połowę mniej niż w 2021 roku. W ocenie wiceministra segment autobusów podobnie jak cały przemysł motoryzacyjny mocno odczuł negatywne skutki pandemii COVID-19.

"Efektem tego był znaczny wzrost kosztów komponentów do produkcji, który był ściśle związany z zerwanymi łańcuchami dostaw przede wszystkim w obszarze podzespołów elektronicznych. Na sytuację rynku ma wpływ również wojna rosyjsko-ukraińska (brak dostępu do tańszych surowców np. stali), inflacja czy ceny energii elektrycznej" - wskazał Piechowiak.

"Powyższe czynniki wpływają na decyzje podejmowane przez producentów samochodów i autobusów, którzy muszą działać zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami, a jednocześnie dbać o rentowność prowadzonej działalności" - zaznaczył wiceszef MRiT.

Jednocześnie Grzegorz Piechowiak podał, że Scania uzyskała 31 grudnia 2021 roku od Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego decyzję o wsparciu inwestycji w Kobylnicy koło Słupska, gdzie są produkowane podwozia typu K. Wsparcie przewidziano na okres 12 lat. "Planowana wielkość produkcji tych podwozi wg business planu to od 3084 sztuk w 2022 roku do 5592 sztuk w 2026 roku" - czytamy w odpowiedzi na interpelację.

"Powyższa decyzja wprowadza obowiązek zatrudnienia nowych pracowników do 30 września 2023 r. i jego utrzymania do końca września 2026 r." - zaznaczył wiceminister rozwoju.

Autorka/Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: FStockLuk / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

Donald Trump wyjaśnił w rozmowie z brytyjskim premierem Keirem Starmerem w Szkocji, że Wielka Brytania ma "lepszą umowę handlową" niż Unia Europejska, bo łączy go z tym krajem "szczególna więź". Prezydent USA dodał, że ma to związek z tym, iż jego matka była Szkotką.

Mają lepszą umowę, Donald Trump wyjaśnia. "Szczególna więź"

Mają lepszą umowę, Donald Trump wyjaśnia. "Szczególna więź"

Źródło:
PAP

Skutki porozumienia handlowego Unii Europejskiej z USA będą odczuwalne w Polsce przez średnie firmy - ocenił profesor Jacek Tomkiewicz z Akademii Leona Koźmińskiego. Dodał, że chodzi tu głównie o polskich podwykonawców dla niemieckiego przemysłu motoryzacyjnego.

Ekspert o wpływie ceł na Polskę. "Skutki mogą odczuć średnie biznesy"

Ekspert o wpływie ceł na Polskę. "Skutki mogą odczuć średnie biznesy"

Źródło:
PAP

Samsung Electronics poinformował o zamówieniu na półprzewodniki o wartości ponad 16 miliardów dolarów. Południowokoreańska firma nie podała nazwy zleceniodawcy. Kilka godzin później Elon Musk przekazał jednak, że to Tesla złożyła zamówienie i zasugerował, że skala umowy może być dużo większa.

Musk ogłasza nową umowę. "Trudno przecenić strategiczne znaczenie"

Musk ogłasza nową umowę. "Trudno przecenić strategiczne znaczenie"

Źródło:
PAP

Kolejarze w kilkunastu miejscach w kraju blokowali drogi, protestując przeciwko - ich zdaniem - wygaszaniu przewozów towarowych koleją. Związkowcy chcą zwrócić uwagę rządu na skutki polityki transportowej faworyzującej transport drogowy. - Z naszej strony jest to akt desperacji - powiedział szef Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych Leszek Miętek.

Protest kolejarzy. "Z naszej strony jest to akt desperacji"

Protest kolejarzy. "Z naszej strony jest to akt desperacji"

Źródło:
PAP

O prawie 750 procent wzrósł w Tajwanie eksport dronów w pierwszej połowie 2025 roku - podał portal Taipei News. Dodał, że największym odbiorcą okazała się Polska.

Wzrost eksportu o niemal 750 procent. Głównym odbiorcą Polska

Wzrost eksportu o niemal 750 procent. Głównym odbiorcą Polska

Źródło:
PAP

Porozumienie handlowe Unii Europejskiej z USA budzi optymizm w niemieckiej branży motoryzacyjnej - stwierdził Mariusz Zielonka z Konfederacji Lewiatan. Zastrzegł jednak, że w kontekście ogólnych ustaleń trudno mówić o sukcesie.

"To daje nadzieję dla niemieckiej motoryzacji"

"To daje nadzieję dla niemieckiej motoryzacji"

Źródło:
PAP

Szef Ryanaira Michael O'Leary przyznał, że jego pracownicy są nagradzani za wykrycie każdego przypadku ponadwymiarowego bagażu u pasażerów. I że rozważa właśnie zwiększenie tych nagród. - Jesteśmy zdeterminowani, by eliminować plagę pasażerów ze zbyt dużym bagażem - mówi.

Ryanair zwiększy nagrody za wykrycie pasażerów ze zbyt dużym bagażem

Ryanair zwiększy nagrody za wykrycie pasażerów ze zbyt dużym bagażem

Źródło:
BBC, CNN, tvn24.pl

Ambasada RP w Lizbonie poinformowała w mediach społecznościowych o możliwych trudnościach dla osób korzystających z lotnisk w Portugalii. Do końca wakacji planowane są na nich strajki personelu naziemnego. Podano prawdopodobne terminy.

Lecisz tam na wakacje? Ważna informacja ambasady RP

Lecisz tam na wakacje? Ważna informacja ambasady RP

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prokuratura Regionalna w Poznaniu poinformowała, że Marcin P., prezes zarządu spółki Cinkciarz.pl jest poszukiwany listem gończym. Obecnie mężczyzna znajduje się poza Polską, sąd zdecydował o jego tymczasowym aresztowaniu.

Prezes Cinkciarza poszukiwany listem gończym

Prezes Cinkciarza poszukiwany listem gończym

Źródło:
PAP

Grupa hakerska Cichy Kruk opublikowała oświadczenie, w którym przyznała się do odpowiedzialności za awarię systemu informatycznego rosyjskiego Aerofłotu. Z jej powodu odwołano ponad 40 lotów.

Hakerzy uderzyli w rosyjskie linie lotnicze

Hakerzy uderzyli w rosyjskie linie lotnicze

Źródło:
PAP

Rynki pozytywnie zareagowały na osiągniecie porozumienia handlowego pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Amerykański dolar umocnił się wobec euro oraz japońskiego jena, z kolei bitcoin jest wyceniany po około 119 tysięcy dolarów za jeden token.

Rynki reagują na porozumienie handlowe

Rynki reagują na porozumienie handlowe

Źródło:
PAP

Coraz więcej osób kupuje domy na Karaibach, otrzymując w zamian paszport jednego z krajów regionu - pisze portal BBC. Program szczególnie atrakcyjny ma być dla Amerykanów niezadowolonych z "niestabilnej sytuacji politycznej" Stanów Zjednoczonych.

Kup tu dom, dostaniesz paszport. Program budzi kontrowersje

Kup tu dom, dostaniesz paszport. Program budzi kontrowersje

Źródło:
BBC

Ceny ciepła uwolniono 1 lipca. Jak poinformował minister energii Miłosz Motyka, obecnie jego resort pracuje nad rozwiązaniem, które ograniczyłoby podwyżki na rachunkach. Wskazał przy tym, że ewentualne przedłużenie zamrożenia cen kosztowałoby budżet państwa do 1,5 miliarda złotych.

Uwolnione ceny ciepła. Minister: to byłaby jedna z odpowiedzi

Uwolnione ceny ciepła. Minister: to byłaby jedna z odpowiedzi

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot odnotowano w Polsce wygraną drugiego stopnia w wysokości prawie 3,5 mln złotych. Padła ona w Nowym Sączu - poinformował Totalizator Sportowy.

Prawie 3,5 miliona złotych w Eurojackpot w Polsce. Wiemy, gdzie padła wygrana

Prawie 3,5 miliona złotych w Eurojackpot w Polsce. Wiemy, gdzie padła wygrana

Źródło:
tvn24.pl

Umowa handlowa, którą Stany Zjednoczone i Unia Europejska zawarły w niedzielę, jest gorsza od porozumienia osiągniętego wcześniej przez USA z Wielką Brytanią - ocenił w poniedziałek premier Węgier Viktor Orban.

Orban nie gryzie się w język

Orban nie gryzie się w język

Źródło:
PAP

Serek wiejski wraca do łask - jego popularność w USA rośnie tak szybko, że w niektórych sklepach zaczyna go brakować. Produkt, który przez lata kojarzony był głównie z dietą i kuchnią sprzed dekad, zyskał drugie życie dzięki młodym konsumentom i przepisom publikowanym na TikToku. Sprzedaż w Stanach Zjednoczonych wzrosła o 20 procent w ciągu ostatniego roku, a producenci nie nadążają za popytem.

Produkt tak popularny, że nie nadążają z dostawami. "Pracujemy bez przerwy"

Produkt tak popularny, że nie nadążają z dostawami. "Pracujemy bez przerwy"

Źródło:
CNN

Donald Trump ogłosił w niedzielę, że Stany Zjednoczone i Unia Europejska osiągnęły porozumienie w sprawie umowy handlowej. Stało się to po rozmowach prezydenta USA z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen w Turnberry w Szkocji. W ramach porozumienia ustanowiono stawkę celną w wysokości 15 procent na przeważającą część eksportu unijnego do Stanów Zjednoczonych.

Jest porozumienie handlowe między UE a USA

Jest porozumienie handlowe między UE a USA

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Wyspa Poveglia - uznawana za jedno z najbardziej tajemniczych miejsc w lagunie weneckiej - zostanie przekształcona w park miejski dostępny wyłącznie dla mieszkańców Wenecji. Od 1 sierpnia lokalna społeczność przejmie ją w 99-letnią dzierżawę od państwa i rozpocznie rewitalizację terenu, który przez stulecia służył jako miejsce kwarantanny oraz szpital psychiatryczny. Wokół wyspy narosła legenda.

Zakaz wstępu dla turystów. Mieszkańcy przejmują nawiedzoną wyspę

Zakaz wstępu dla turystów. Mieszkańcy przejmują nawiedzoną wyspę

Źródło:
CNN

Dane osobowe większości z 1,4 miliona klientów Allianz Life w Ameryce Północnej zostały wykradzione przez hakerów - poinformowała spółka-matka ubezpieczyciela.

Wyciek danych klientów giganta. Trwa dochodzenie

Wyciek danych klientów giganta. Trwa dochodzenie

Źródło:
BBC

- Kiedy słucham o tym, co w Polsce może wejść, to mam wrażenie, że cofam się (w czasie o) dwie dekady - mówiła w programie "Wstajesz i weekend" Marta Balukiewicz, autorka reportażu o czeskich parach jednopłciowych, odnosząc się do polskich projektów ustawy o związkach partnerskich. - Wygląda u nas to bardzo źle - ocenił na antenie TVN24 mecenas Artur Kula.

Polska "dwie dekady" za Czechami. "Wygląda to u nas bardzo źle"

Polska "dwie dekady" za Czechami. "Wygląda to u nas bardzo źle"

Źródło:
TVN24

W sobotnim losowaniu Lotto żadnemu z graczy nie udało się wytypować prawidłowo wszystkich sześciu liczb. Oznacza to, że kumulacja rośnie do dziesięciu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 26 lipca 2025 roku.

Duża kumulacja w Lotto

Duża kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl