TVN24 Biznes | Moto

Znana marka samochodów wciska hamulec. "Musimy znacznie ograniczyć naszą produkcję"

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Uzależnienie świata od półprzewodników
Uzależnienie świata od półprzewodnikówTVN24
wideo 2/5
TVN24Uzależnienie świata od półprzewodników

Skoda musi znacznie zmniejszyć lub nawet wstrzymać od 18 października produkcję samochodów, może nawet aż do końca roku. Powodem jest globalny niedobór półprzewodników - informuje Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar.

"Epidemia COVID-19 w Azji zmusiła tamtejszych producentów półprzewodników do drastycznego ograniczenia produkcji. Ma to poważny wpływ na cały przemysł motoryzacyjny, kilku konkurentów już całkowicie zamknęło swoje zakłady do końca 2021 roku" - przekazała IBRM Samar Klaudyna Gorzan, odpowiedzialna za PR marki Skoda w Volkswagen Group Polska. 

Dodała, że "Skoda Auto również nie jest w stanie uchronić się przed globalnym kryzysem". "Musimy znacznie ograniczyć naszą produkcję od 42. tygodnia kalendarzowego, prawdopodobnie do końca roku, być może będziemy musieli ją całkowicie zatrzymać" - wyjaśniła.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Możliwy przestój w polskiej fabryce Skody

Gorzan wytłumaczyła, że Skoda przechowuje "znaczną liczbę niekompletnych samochodów, na które czekają nasi klienci", a firma skupia się "przede wszystkim na ich skompletowaniu, aby jak najszybciej dostarczyć auta na rynek".

"Jedno jest pewne, naszym priorytetem jest ochrona miejsc pracy i utrzymywanie wynagrodzeń na rozsądnym poziomie przez długi czas. Spodziewamy się, że produkcja półprzewodników będzie stopniowo wzrastać w drugiej połowie 2022 roku" - stwierdziła Gorzan.

IBRM Samar przytoczył prognozy Czeskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego za Agencją Reutera, że "ze względu na problemy Skody, ogólna produkcja samochodów w Czechach powinna wynieść w tym roku 1,15 miliona egzemplarzy, czyli być na podobnym poziomie co w 2020 roku". Dodał też, że "wcześniej Związek przewidywał, że w tym roku zostanie wyprodukowanych 1,3 mln aut".

Instytut wyjaśnił ponadto, że do chwili publikacji tekstu nie otrzymał od Tomasa Kotery, rzecznika Skoda Auto, "odpowiedzi na pytanie dotyczące wpływu kryzysowej sytuacji w Skodzie na dostawy samochodów do Polski".

Autor:kris/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Nataliya Hora / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości