TVN24 Biznes | Moto

Motoryzacyjna zapaść. Rosyjski przemysł samochodowy w kryzysie

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
mb/ams
Źródło:
Reuters

Rosyjski przemysł samochodowy w maju odnotował rekordowy spadek produkcji. W minionym miesiącu wyprodukowano zaledwie 3720 samochodów w porównaniu z około 112 tysiącami aut w analogicznym okresie rok wcześniej - poinformowała Agencja Reutera, powołując się na dane państwowego urzędu statystycznego. To spadek o 97 procent.

Agencja Reutera zwróciła uwagę, że przemysł samochodowy w Rosji jest w dużym stopniu uzależniony od inwestycji i sprzętu pochodzącego z zagranicy. Tamtejszy sektor ucierpiał jednak w ostatnich miesiącach z powodu światowych niedoborów półprzewodników, a ostatnio także z powodu odpływu międzynarodowych producentów oraz zachodnich sankcji w związku z inwazją Moskwy na Ukrainę

Władimir Putin wezwał rząd do działania

Prezydent Rosji Władimir Putin w połowie czerwca br. wezwał rząd do opracowania nowych środków pomocowych dla państwowego przemysłu motoryzacyjnego, który boryka się z problemami od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę i nałożonych w związku z nią zachodnich sankcji.

- Chciałbym zwrócić się do rządu, by szczegółowo przybliżył nam, jakie szybkie działania podejmuje, by wesprzeć przemysł motoryzacyjny i ustabilizować sytuację na krajowym rynku - mówił Putin w czasie spotkania z członkami rządu, które transmitowano w telewizji.

Podkreślał przy tym, że rząd, poza rozwiązaniem problemów produkcyjnym, musi także zaproponować środki, które pobudzą popyt mimo trudności gospodarczych, z jakimi boryka się państwo.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości