TVN24 Biznes | Moto

Piątka z przodu. Na stacjach najdrożej od blisko roku

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
mb
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Nowe samochody znacznie zdrożały
Nowe samochody znacznie zdrożałyTVN Turbo
wideo 2/7
TVN TurboNowe samochody znacznie zdrożały

Na niektórych stacjach za litr benzyny bezołowiowej 95 oraz oleju napędowego trzeba zapłacić już ponad 5 złotych. To poziomy niewidziane od marca ubiegłego roku. Analitycy ostrzegają jednak, że możliwe są dalsze podwyżki.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Według czwartkowych danych Biura Maklerskiego Reflex za litr benzyny bezołowiowej 95 płaciliśmy średnio 4,85 zł, benzyny bezołowiowej 98 - 5,15 zł, oleju napędowego - 4,84 zł, a autogazu - 2,42 zł. Oznacza to wzrost w ciągu tygodnia o średnio 9-10 groszy na litrze w zależności od rodzaju paliwa.

Analitycy biura zwrócili uwagę, że "na razie na nielicznej części stacji, ale po raz pierwszy od marca ubiegłego roku, ceny benzyny bezołowiowej 95 i oleju napędowego wzrosły w tym tygodniu w okolice 5 i powyżej 5 zł/l".

Analitycy portalu branży petrochemicznej e-petrol w nadchodzącym tygodniu zakładają dalsze wzrosty. Jednocześnie zaznaczyli, że nadal jest szansa na to, że widok 5 zł za litr paliwa się nie upowszechni, a do uniknięcia takiego scenariusza może przyczynić się Arabia Saudyjska, która powoli szykuje się do zwiększenia wydobycia.

Średnie ceny paliw na stacjach w poszczególnych województwachBM Reflex

Ceny ropy naftowej

BM Reflex wskazało, że ceny kwietniowej serii kontraktów na ropę naftową Brent po wzroście w rejon 65,50 dolara za baryłkę powróciły w piątek rano w okolice 63 dolarów. Tym samym tydzień kończymy pod znakiem wyraźnego wyhamowania tempa wzrostu cen ropy naftowej.

ROPA (BRENT)

Zgodnie z ostatnimi danymi Administracji Informacji Energetycznej Stanów Zjednoczonych (EIA) zapasy ropy naftowej w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 7,3 miliona do 461,8 miliona baryłek. Tym samym powróciły do poziomu pięcioletniej średniej dla tej pory roku. Zapasy benzyn natomiast wzrosły o 0,7 miliona baryłek dziennie, a produkcja ropy naftowej spadła w skali tygodnia o 0,2 miliona baryłek do 11 milionów.

Według BM Reflex ze względu na atak potężnej fali mrozów w USA, w tym tygodniu spadki amerykańskiej produkcji ropy mogą dziennie sięgnąć nawet 40 procent, jednak jest to sytuacja przejściowa.

Zdaniem analityków biura, ruch zwyżkowy może mieć także impuls w ciągłym oczekiwaniu na decyzje odnośnie amerykańskiego programu pomocowego dla gospodarki, który mógłby stać się poważnym zastrzykiem gotówki i przyczyną "rozruszania" potrzeb także w aspekcie paliwowym.

Autor:mb

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości