Duże zmiany dla kierowców. "Niezrozumiałe jest wycofanie się z tej decyzji"

Źródło:
TVN24 Biznes
Kuba Bielak o powrocie szkoleń redukujących punkty karne
Kuba Bielak o powrocie szkoleń redukujących punkty karneTVN24
wideo 2/6
Kuba Bielak o powrocie szkoleń redukujących punkty karneTVN24

Kolejne zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym coraz bliżej. Punkty karne mają być ponownie usuwane po roku, a nie po dwóch latach. - Niezrozumiałe jest wycofanie się z tej decyzji po roku i trzech miesiącach, gdzie nie ma żadnych badań, czy to wpłynęło na bezpieczeństwo czy nie - komentował we "Wstajesz i weekend" w TVN24 Kuba Bielak, dziennikarz motoryzacyjny. Powrócić mają również kursy redukujące punkty karne, realizowane przez wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego.

Sejm w piątek przyjął nowelizację Prawa o ruchu drogowym. Teraz przepisy trafią do prac w Senacie. Nowe regulacje mają przywrócić sytuację prawną sprzed 2022 roku, zgodnie z którą informacje o otrzymanej liczbie punktów zgromadzone w centralnej ewidencji mają być usuwane po roku, a nie dwóch latach.

Kuba Bielak, dziennikarz motoryzacyjny, z Akademii Kuźni Kierowców mówił we "Wstajesz i weekend" w TVN24, że to niezrozumiały krok z punktu widzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Punkty karne 2023 - zmiany

- Niezrozumiałe jest wycofanie się z tej decyzji po roku i trzech miesiącach, gdzie nie ma żadnych badań, czy to wpłynęło na bezpieczeństwo czy nie, czy poprawiła się sytuacja - zwracał uwagę. - Ciągle mówi się, że jest lepiej, ale my od 30 lat jesteśmy w ogonie Europy, bo zajmujemy szóste miejsce od końca, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo ruchu drogowego - zauważył Bielak.

W jego ocenie zmiana jest zrozumiała, ale z "politycznego wyłącznie punktu widzenia". Zdaniem dziennikarza motoryzacyjnego "ciągle bezpieczeństwo ruchu drogowego w kraju jest wykorzystywane do różnych celów i często upolityczniane".

Zwracał przy tym uwagę na kalendarz wyborczy. Zmiana w zakresie kasowania punktów karnych ma wejść w życie po trzech miesiącach od dnia ogłoszenia. - Trzy miesiące to będzie koniec lata i początek jesieni, więc najbardziej gorący okres przedwyborczy, a to jest taka zmiana, która jest "dla kierowców, dla społeczeństwa", dajemy wam coś fajnego, nie tylko karzemy, ale właśnie te kary zdejmujemy - mówił Kuba Bielak.

Wracają kursy redukujące punkty karne

Zgodnie z nowelizacją Prawa o ruchu drogowym kierowcy maksymalnie raz na pół roku będą mogli wziąć udział w odpłatnym szkoleniu, które pozwoli zredukować 6 punktów karnych. Kursy redukujące punkty karne zniknęły 17 września 2022 roku. Odbycie 6-godzinnego kursu z udziałem policjanta i psychologa było podstawą do zmniejszenia liczby posiadanych punktów karnych o 6. Kurs kosztował kilkaset złotych.

- To jest dosyć znamienna i też bardzo ciekawa rzecz, bo nie mogę się oprzeć wrażeniu, że państwo bardzo dużą pieczę przykłada, żeby dbać o instytucję państwowe jakim są WORD-y (wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego - red.) - ocenił gość "Wstajesz i weekend". Jak wskazywał, WORD-y już podniosły opłaty egzaminacyjne, "opłaty za egzamin poprawkowy, który jest bodajże w 70 procentach źródłem przychodu WORD-ów".

Dodał, że kursy redukujące punkty karne też były dla WORD-ów "jakimś przychodem". - W tej zmianie, poprawce nie ma nic powiedziane jaki to będzie kurs - zauważył Bielak, wskazując, że szczegółowe informacje mają zostać opublikowane później w rozporządzeniu.

- Możemy być zaskoczeni nagle, że za ten kurs będziemy płacić duże pieniądze. To taka dbałość o te państwowe instytucje WORD-owskie też wydaje mi się przesadzona. Nie wiem, dlaczego te instytucje muszą być państwowe, może warto byłoby sprywatyzować te instytucje, może by się finansowo odbiły - ocenił dziennikarz motoryzacyjny.

Kuba Bielak przypominał, że był projekt, który zakładał, żeby kurs redukujący punkty karne nie trwał kilku godzin, tylko kilka dni. Miał kosztować około 2 tys. zł.

Autorka/Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Do budowy elektrowni jądrowej i infrastruktury towarzyszącej potrzebne będzie 1 milion metrów sześciennych betonu, a roczna produkcja w kraju to 20 milionów metrów sześciennych - podało Polskie Stowarzyszenie Producentów Cementu. Przygotowanie dostaw cementu i betonu oraz logistyka będą dużym wyzwaniem - oceniło.

Budowa elektrowni jądrowej w Polsce. "Duże wyzwanie dla krajowych producentów"

Budowa elektrowni jądrowej w Polsce. "Duże wyzwanie dla krajowych producentów"

Źródło:
PAP

Chorwacja jest pierwszym krajem Unii Europejskiej, który zdecydował się na powołanie ministerstwa do spraw demografii. - To pokazuje jak pilny jest problem, z którym mierzy się Chorwacja, i który znacząco wpływa na gospodarkę kraju i całe społeczeństwo - mówi profesor Ivan Czipin z Uniwersytetu w Zagrzebiu.

W Chorwacji powstanie resort do walki z kryzysem demograficznym

W Chorwacji powstanie resort do walki z kryzysem demograficznym

Źródło:
PAP

Komisja Europejska wszczęła formalne postępowanie wobec Meta, firmy-matki Facebooka i Instagrama, w związku z podejrzeniami, że wykorzystywane w nich systemy i algorytmy mogą prowadzić u dzieci do uzależnienia od tych platform. - To my jesteśmy produktem dla tych wielkich firm, posiadających serwisy społecznościowe. Oni nas sprzedają, naszą uwagę reklamodawcom i wszystkim zależy na tym, byśmy jak najdłużej patrzyli na reklamy - stwierdził na antenie TVN24 Piotr Konieczny z portalu Niebezpiecznik.

Efekt "króliczej nory". "Każdy z nas doświadczył tej sytuacji"

Efekt "króliczej nory". "Każdy z nas doświadczył tej sytuacji"

Źródło:
tvn24

Jest atrakcyjną dziewczyną o szerokich zainteresowaniach - śpiewa, tańczy i projektuje ubrania. Na Instagramie śledzi ją ponad 2,5 miliona osób. Nic dziwnego, że zainteresowali się nią reklamodawcy. Cenią ją za pracowitość, nigdy nie ma gorszego dnia, nie narzeka i nie domaga się podwyżki. To dlatego, że... nie istnieje. Influencerzy stworzeni przez AI? - Widzę potencjał takich rozwiązań w Polsce, ale branża nie wie, jak się za to zabrać - mówi ekspert. Choć zdarzają się wyjątki. 

Mogą sprzedać ci prawie wszystko, choć nie istnieją

Mogą sprzedać ci prawie wszystko, choć nie istnieją

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Transportu Drogowego wprowadził ograniczenia na niektóre pojazdy o masie całkowitej powyżej 12 ton - poinformowano w komunikacie w piątek. W sobotę oraz niedzielę ze względu na Zielone Świątki i spodziewany większy ruch na drogach pojazdy te będą objęte ograniczeniami.

Zakaz ruchu dla części pojazdów

Zakaz ruchu dla części pojazdów

Źródło:
PAP

Chiny wyprzedziły Rosję pod względem obrotów handlowych z państwami postsowieckimi Azji Środkowej - wynika z analizy przygotowanej przez portal eurasia.net. Zdaniem ekspertów region ten zyskał znaczenie strategiczne dla Pekinu po inwazji na Ukrainę, a także kryzysie logistycznym na Morzu Czerwonym.

Chiny wyprzedziły Rosję w handlu z państwami Azji Środkowej

Chiny wyprzedziły Rosję w handlu z państwami Azji Środkowej

Źródło:
PAP

Polacy pokochali wyjazdy do krajów basenu Morza Śródziemnego. W tym sezonie mogą liczyć na tańsze wycieczki z biurami podróży do krajów takich jak Turcja, Egipt czy Hiszpania - wskazują eksperci rynku turystycznego. A to w dużej mierze za sprawą zagoszczenia na naszym rynku dwóch nowych touroperatorów. Umocnienie się polskiej waluty i spadki cen paliwa również miały wpływ na tegoroczne przeceny.

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Źródło:
tvn24.pl

Drugi rok z rzędu w Wielkiej Brytanii spadła liczba miliarderów, choć majątek otwierającej listę najbogatszych mieszkańców rodziny Hinduja wzrósł po poziomu, jakiego nikt wcześniej w jej historii nie osiągnął - wynika z dorocznego rankingu "The Sunday Times Rich List". Dopiero na 258. miejscu jest król Wielkiej Brytanii Karol III, którego majątek został oszacowany na 610 milionów funtów. Wyżej od niego znajduje się premier Rishi Sunak.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol w trzeciej setce

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol w trzeciej setce

Źródło:
PAP

Ministerstwo infrastruktury nie zamierza przedłużać umowy z dotychczasowym zarządcą autostrady A4 na odcinku z Krakowa do Katowic - przekazała rzeczniczka prasowa resortu Anna Szumańska. Umowa koncesyjna na eksploatację drogi zawarta między Skarbem Państwa a spółką Stalexport wygasa w 2027 roku.

Kolejny odcinek autostrady będzie darmowy. Zapowiedź ministerstwa

Kolejny odcinek autostrady będzie darmowy. Zapowiedź ministerstwa

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wstrzymaniu w obrocie leku Viglita, stosowanego przy leczeniu cukrzycy. Powodem jest stwierdzenie wady jakościowej. 

Lek na cukrzycę wstrzymany w obrocie

Lek na cukrzycę wstrzymany w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

Polska gospodarka nie jest przygotowana na przyjęcie wspólnej waluty. W Ministerstwie Finansów nie toczą się prace nad przyjęciem euro – powiedział minister finansów Andrzej Domański w piątek podczas wystąpienia w mediach społecznościowych Koalicji Obywatelskiej. Przekazał też, że od stycznia mniejszy będzie tak zwany podatek Belki.

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Źródło:
PAP

W nocy z piątku na sobotę Rosjanie zaatakowali dronami obiekty infrastruktury energetycznej znajdujące się w regionach wschodniej i środkowej części Ukrainy - przekazała agencja Ukrinform. Na prośbę Kijowa prąd awaryjnie dostarczają trzy kraje sojusznicze, w tym Polska.

Polska rozpoczęła awaryjne dostawy prądu

Polska rozpoczęła awaryjne dostawy prądu

Źródło:
PAP

Podaż pomidorów krajowych na rynku hurtowym w Broniszach stale rośnie, natomiast cena tych warzyw spada. Drogie pozostają natomiast pęczki "zieleniny", czyli pietruszka, szczypiorek oraz koperek - przekazał ekspert rynku Maciej Kmera.

"Taka cena to jest w lipcu, a nie w maju"

"Taka cena to jest w lipcu, a nie w maju"

Źródło:
PAP

W piątek pasażerowie metra w Buenos Aires zapłacili za bilet o 360 procent więcej w porównaniu do stawki z dnia poprzedniego. Tak drastyczna podwyżka to efekt polityki zaciskania pasa, realizowanej przez prezydenta Javiera Mileia. Jak zapowiadają władze, w najbliższych miesiącach podnoszenie cen będzie kontynuowane.

Bilety podrożały o 360 procent. A to nie koniec

Bilety podrożały o 360 procent. A to nie koniec

Źródło:
PAP