Senat wniósł poprawki do nowelizacji, która ma między innymi podnieść bezpieczeństwo pasażerów w przewozach na aplikację - na przykład dzięki lepszej weryfikacji kierowców. Nowela wprowadza także ważne zmiany w sprawie punktów karnych.
Za nowelizacją wraz z poprawkami Senat w czwartek głosował jednogłośnie - 93 głosy za. Wcześniej część poprawek została przyjęta również jednogłośnie, ale kilka 52 głosami większości senackiej.
Punkty karne - powrót do starych przepisów
Nowe przepisy przywracają sytuację prawną sprzed 2022 r. Regulacja wprowadza przepis, zgodnie z którym informacje o otrzymanej liczbie punktów zgromadzone w centralnej ewidencji mają być usuwane po roku, a nie dwóch latach. Przywrócony zostanie mechanizm, zgodnie z którym zatrzymane prawo jazdy - po okresie, na który zostało zatrzymane - będzie automatycznie zwracane, bez konieczności składania wniosku.
- Uznaliśmy że warto przychylić się do postulatów środowisk przede wszystkim związanych z kierowcami zawodowymi, bo to ich dotknie ta regulacja - wskazał cytowany przez branżowy portal brd24.pl minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, gdy prezentował projekt na senackiej Komisji Infrastruktury.
Senat nie poparł m.in. jednej z proponowanych poprawek - by usunąć z nowelizacji możliwość uczestniczenia kierowców w odpłatnych szkoleniach pozwalających na zredukowanie sześciu punktów karnych. Zgodnie z nowelą z tego rozwiązania - maksymalnie raz na pół roku - będą mogli korzystać kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy od co najmniej roku.
Przejazdy na aplikację - bezpieczeństwo pasażerów
Nowela przyjęta przez Sejm w połowie kwietnia dotyczy m.in. podniesienia bezpieczeństwa pasażerów przy realizacji przewozów drogowych przez tzw. taksówki na aplikację, m.in. poprzez lepszą niż do tej pory weryfikację tożsamości kierującego pojazdem.
Przedsiębiorcy pośredniczący w przewozach drogowych będą zobowiązani m.in. do weryfikacji kierowców, którzy wykonują przewozy, przed rozpoczęciem współpracy i zleceniem pierwszego przewozu.
Nowe przepisy mają zaostrzyć również kary za naruszenie obowiązków zapisanych w ustawie - zarówno dla przedsiębiorców, którzy pośredniczą w przewozach, jak i dla osób wykonujących przewóz.
Ustawa trafi teraz do prezydenta Andrzeja Dudy.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock