Opony zimowe nieobowiązkowe. "Brak jakiejkolwiek woli"

Łódzka policja zachęcała dziś kierowców do opon zimowych
Łódzka policja zachęcała dziś kierowców do opon zimowych
Łódzka policja zachęcała dziś kierowców do opon zimowych

- Nie było nie tylko woli politycznej, ale w ogóle jakiejkolwiek woli - tak o projekcie wprowadzenia obowiązku stosowania opon zimowych w Polsce mówi była posłanka Beata Bublewicz, autorka ostatniej udokumentowanej próby uregulowania tej kwestii w przepisach.

W Polsce nie ma obowiązku używania opon zimowych. Za ich brak nie grożą żadne konsekwencje. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat było wiele postulatów i kilka prób, aby obowiązek taki wprowadzić. Jak dotąd bez efektu.

Opony zimowe w Sejmie

Ostatnia próba ustawowego zobowiązania kierowców do stosowania "zimówek" miała miejsce pod koniec ubiegłej kadencji Sejmu. Wtedy przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Beata Bublewicz przedstawiła swojemu macierzystemu klubowi - Platformie Obywatelskiej - pakiet zmian, by poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach.

Z tego pakietu pod obrady Sejmu i Senatu trafiła tylko propozycja większego uprzywilejowania pieszych na przejściach, która ostatecznie i tak upadła, w październiku ubiegłego roku. Projekt wprowadzenia obowiązku stosowania opon zimowych nie wszedł nawet na ścieżkę legislacyjną.

Dziś Beata Bublewicz niechętnie zgadza się na rozmowę o oponach zimowych. Po tym, jak ogłosiła swój projekt zmian w przepisach, spadła na nią fala hejtu i niesprawiedliwych ocen, dlatego parlamentarną walkę o poprawę bezpieczeństwa na drogach uważa za raz na zawsze zamknięty rozdział. Miano jej wypominać m.in., że jej zmarły ojciec, kierowca rajdowy, nigdy by nie pozwolił na narzucanie obowiązku stosowania zimówek. Spotkać miała się z zarzutami, że działa na rzecz fabryki opon znajdującej się w jej okręgu wyborczym.

Argumenty kierowców

Była posłanka uważa dziś, że ogólna niechęć do obowiązku zmiany opon zimą wynika z braku wystarczającej wiedzy.

- Nie ma obowiązku używania w Polsce opon zimowych, bo nie mamy świadomości na temat zagrożenia, jakie niesie ze sobą używanie opon nieodpowiednich wobec panujących na drodze warunków atmosferycznych - twierdzi była parlamentarzystka w rozmowie z TVN24.pl.

Dodaje, że w publicznej głoszone są poglądy nie poparte żadnymi dowodami naukowymi, np. że na odśnieżonych nawierzchniach w miastach wystarczą opony uniwersalne.

- A już najbardziej nie mogę zrozumieć, skąd informacja, że 85 procent polskich kierowców zmienia opony. Nie znalazłam żadnych badań na ten temat. Gdy w Sejmie poprzedniej kadencji próbowałam walczyć o taki obowiązek, spotkałam się nie tylko z brakiem woli politycznej, ale z brakiem woli jakiejkolwiek - podkreśla.

"Krzywa zmian klimatycznych"

Z czego wynikał brak "jakiejkolwiek" woli? Brak woli politycznej widać w formułowanych na piśmie stanowiskach ministerstwa zajmującego się transportem z czasów poprzedniej ekipy rządzącej. W odpowiedzi na kolejne wystąpienia posłów zgłaszane w tej sprawie, np. Beaty Małeckiej-Libery, Zofii Popiołek, Ewy Kołodziej, Bogdana Rzońcy, Jana Warzechy, ministerstwo udzielało odpowiedzi sformułowanej wedle jednego szablonu, w powtarzającymi się wręcz jednobrzmiącymi akapitami.

"Obecnie brak jest jednoznacznych wyników badań dotyczących zachowania opon zimowych w różnych warunkach atmosferycznych. Ze względu na dynamikę zmian warunków atmosferycznych panujących w Polsce podczas kalendarzowej zimy, trudno jednoznacznie przygotować pojazd do krzywej zmian klimatycznych" - pisał w styczniu 2014 roku, w odpowiedzi na jedno z poselskich wystąpień, wiceminister transportu Zbigniew Rynasiewicz.

Niespełna półtora roku wcześniej inny wiceminister, Tadeusz Jarmuziewicz, w odpowiedzi na poselski wniosek, pisał niemal dokładnie tak samo. (Z tą różnicą, że zamiast "brak" pisał "nie ma", a zamiast "krzywa" użył słowa "parabola").

Linia programowa ministerstwa ds. transportu w stosunku do poselskich postulatów w sprawie opon zimowych była na przestrzeni co najmniej dwóch ubiegłych kadencji wyjątkowo konsekwentna. Sprowadzała się do następującego wniosku:

"Ministerstwo (...) nie prowadzi aktualnie żadnych prac legislacyjnych w zakresie wprowadzenia w Polsce obowiązku stosowania opon zimowych w okresie zimy" - pisali wiceministrowie w odpowiedzi na różne interpelacje poselskie w tej sprawie.

W jeszcze wcześniejszych kadencjach, np. za rządów SLD-PSL w latach 2001-2005 również miały miejsce próby narzucenia obowiązku używania zimówek przez kierowców. Żadna z nich jednak nie zaowocowała oficjalnym projektem zmiany prawa o ruchu drogowym.

Obowiązek zmiany opon

- Obowiązku tego nie wprowadzono z dwóch powodów - mówi nam poseł SLD z tamtych czasów Jerzy Dziewulski, dziś pasjonat samochodów zabytkowych, wyścigowych i motocykli.

- Zbyt dużo jest wątpliwości, co do takiej zasady. Bo jak wyznaczyć terminy? Przecież pogoda w Polsce jest bardzo zmienna. Zdarzają się zimy cieplejsze niż wiosny. Po drugie, i tak większość kierowców zmienia opony bez żadnego nakazu. Obawiam się, że jak by wprowadzić obowiązek, to część kierowców nie zmieniałaby opon z czystej przekory.

- Świadomość kierowców jest ważniejsza niż ustawowy nakaz - wtóruje mu były szef stołecznej drogówki, insp. w stanie spoczynku Wojciech Pasieczny.

Jak dodaje, ewentualny obowiązek rodziłby wiele problemów.

- Wśród moich znajomych, a mam ich wielu, nie znam nikogo, kto nie zmieniałby opon na zimę - zapewnia.

Jego zdaniem, wprowadzenie obowiązku używania opon zimowych nie jest najpilniejszą potrzebą w sprawach bezpieczeństwa ruchu drogowego.

- Nie wyobrażam sobie, że mógłby obowiązywać od jakiejś ściśle określonej daty. Musiałby istnieć jakiś okres przejściowy. Albo inne kryterium, np. uzależnienie od warunków atmosferycznych - dodaje Pasieczny.

W obecnej kadencji żaden sformalizowany projekt ani wystąpienie poselskie w sprawie obowiązku używania zimówek nie miały miejsca. Nie ma nic o oponach zimowych w drukach sejmowych, rejestrze interpelacji ani w dokumentach Rządowego Centrum Legislacji.

Autor: jp/ms / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump ogłosił nałożenie ceł na Chiny w wysokości 125 procent. Jednocześnie zarządził 90-dniową przerwę w stosowaniu podwyższonych ceł dla innych państw.

Zwrot w sprawie ceł. Zaskakująca decyzja Trumpa

Zwrot w sprawie ceł. Zaskakująca decyzja Trumpa

Źródło:
Reuters

"Wykorzystajmy jak najlepiej następne 90 dni" - tak na portalu X decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa w sprawie pauzy w dodatkowych cłach skomentował w środę wieczorem premier Donald Tusk.

Trump nagle zmienia zdanie, Tusk zabiera głos

Trump nagle zmienia zdanie, Tusk zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl/Reuters

Stellantis wstrzymał produkcję w Polsce chińskiego samochodu elektrycznego T03 - podał Reuters. Informację potwierdziła tvn24.pl Agnieszka Brania, rzeczniczka prasowa fabryk Stellantis w naszym kraju.

Gigant wstrzymuje produkcję auta w Polsce

Gigant wstrzymuje produkcję auta w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Michał Kołodziejczak, wiceminister rolnictwa, stwierdził, że sieci handlowe osiągają "nadmiarowe zyski" ze sprzedaży jaj i masła. Na zorganizowanej w środę konferencji prasowej zapowiedział, że chce w tej sprawie spotkać się z prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

"Mam pretensje, że sklepy nie opuszczają cen"

"Mam pretensje, że sklepy nie opuszczają cen"

Źródło:
PAP

Unia Europejska podjęła decyzję o nałożeniu ceł w wysokości do 25 procent na amerykańskie towary w odwecie za taryfy nałożone przez USA na stal i aluminium.

Unia Europejska nakłada cła na Stany Zjednoczone

Unia Europejska nakłada cła na Stany Zjednoczone

Źródło:
PAP

- Nie chcemy otwartej konfrontacji z USA i z prezydentem Donaldem Trumpem w sprawie ceł - zadeklarował premier Han Duk Su, pełniący obowiązki prezydent Korei Południowej. W wywiadzie dla CNN podkreślił też, że Seul woli negocjacje i wypracowanie porozumienia z Waszyngtonem.

"Szkodliwe" cła Trumpa, groźba zamykania fabryk

"Szkodliwe" cła Trumpa, groźba zamykania fabryk

Źródło:
PAP

Banco Santander, hiszpański właściciel Santander Bank Polska, rozważa różne opcje, w tym sprzedaż swojej polskiej filii, wartej 8 miliardów dolarów - podał Reuters, powołując się na Bloomberga.

Znany bank zniknie z Polski? Ważą się jego losy

Znany bank zniknie z Polski? Ważą się jego losy

Źródło:
Reuters

Chiny od 10 kwietnia podniosą do 84 procent cła na towary z USA - podał chiński resort finansów. To odwet za ostatnie podniesienie stawki taryf o 50 procent przez prezydenta Donalda Trumpa.

Wet za wet. Pekin odpowiada Trumpowi

Wet za wet. Pekin odpowiada Trumpowi

Źródło:
PAP, Reuters

Zakłady Chemiczne Nitro-Chem w Bydgoszczy zawarły w środę umowę z Paramount Enterprises International na dostawę trotylu dla armii amerykańskiej na lata 2027-2029. To kontrakt o wartości 1,2 miliarda złotych.

Amerykańska armia dostanie trotyl od polskiej firmy. Jest umowa

Amerykańska armia dostanie trotyl od polskiej firmy. Jest umowa

Źródło:
PAP

Amerykańscy sprzedawcy win boją się ceł prezydenta USA Donalda Trumpa, które zaczęły obowiązywać w środę - podał Reuters. Winiarze ostrzegają, że wzrost cen i spadek przychodów mogą przyczynić się do zwolnień i upadku wielu firm.

Szykują się na najgorsze. "Wszystko pójdzie w górę"

Szykują się na najgorsze. "Wszystko pójdzie w górę"

Źródło:
Reuters

Coraz więcej osób rezygnuje z amerykańskich produktów na rzecz tych krajowych w odpowiedzi na cła Trumpa i jego politykę wobec sojuszników - przekazał portal stacji BBC. Na popularności zyskują aplikacje i etykiety określające, skąd pochodzą sprzedawane produkty.

Czarna gwiazdka w sklepach. "Mogę głosować swoją kartą kredytową"

Czarna gwiazdka w sklepach. "Mogę głosować swoją kartą kredytową"

Źródło:
BBC

Donald Trump podpisał dekret uznający węgiel za minerał krytyczny. Prezydent USA ogłosił też inne działania mające znieść regulacje środowiskowe, zwiększyć wydobycie węgla i zablokować zamykanie kopalń.

Donald Trump podpisał dekret. "Raz na zawsze kończymy wojnę Joe Bidena"

Donald Trump podpisał dekret. "Raz na zawsze kończymy wojnę Joe Bidena"

Źródło:
PAP

W maju Rada Polityki Pieniężnej nie będzie dyskutować czy ciąć stopy procentowe, dyskusja będzie dotyczyć raczej tego, o ile je obniżyć i czy to początek cyklu, czy jednorazowe dostosowanie - komentuje członek Rady Polityki Pieniężnej Ludwik Kotecki w rozmowie z Programem I Polskiego Radia. Jego zdaniem do końca roku stopy mogą spaść o 100 punktów bazowych.

"Można już nie udawać". Ważny głos w sprawie stóp procentowych

"Można już nie udawać". Ważny głos w sprawie stóp procentowych

Źródło:
PAP

W środę na drogach w całej w Polsce odbywa się akcja "Prędkość". Policjanci sprawdzają prędkość zarówno z użyciem radarów, jak i radiowozów z wideorejestratorami. - Apelujemy do kierujących, by przestrzegali dozwolonych limitów prędkości, a także zwalniali w miejscach, gdzie przepisy i rozwaga wymagają zachowania szczególnej ostrożności - powiedział nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP.

Wielka akcja policji. Apel do kierowców

Wielka akcja policji. Apel do kierowców

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W minionym roku liczba pracujących emerytów w Polsce wzrosła o 18,6 tysiąca osób w porównaniu do roku 2023 - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wśród dorabiających do świadczeń przeważają kobiety.

Wracają do pracy. Zaskakujące dane ZUS

Wracają do pracy. Zaskakujące dane ZUS

Źródło:
PAP

Polacy coraz chętniej odwiedzają Azory. W 2024 roku przybyła na ten portugalski archipelag rekordowa liczba turystów znad Wisły. Azory zyskują na popularności w kontynentalnej części Europy.

"Turystów z Polski nam tu dziś nie brakuje"

"Turystów z Polski nam tu dziś nie brakuje"

Źródło:
PAP

Chłopcy będą chłopcami - w ten sposób rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt odniosła się do publicznego sporu miedzy doradcami prezydenta Donalda Trumpa, miliarderem Elonem Muskiem i doradcą do spraw handlu Peterem Navarro. Musk określił wcześniej Navarro "kretynem" i "głupszym niż worek cegieł".

Musk nazwał go "kretynem". Biały Dom komentuje

Musk nazwał go "kretynem". Biały Dom komentuje

Źródło:
PAP

Majątek 11 miliarderów od początku roku skurczył się łącznie aż o prawie 450 miliardów dolarów - wynika z danych Bloomberga. Agencja regularnie publikuje szacunki dotyczące fortun najbogatszych ludzi świata.

Krezusi na minusie. "Wyparowało" 450 miliardów dolarów

Krezusi na minusie. "Wyparowało" 450 miliardów dolarów

Źródło:
tvn24.pl

Departament Wydajności Państwa (DOGE), kierowany przez Elona Muska, wykorzystuje sztuczną inteligencję do śledzenia komunikacji w co najmniej jednej agencji federalnej, szukając przejawów wrogości wobec prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa - przekazał Reuters. 

Polowanie na "antytrumpowe" treści. Agencja pod lupą Muska

Polowanie na "antytrumpowe" treści. Agencja pod lupą Muska

Źródło:
PAP

- Poziom ceł w Stanach Zjednoczonych został podniesiony do poziomu z przełomu XIX i XX wieku. To jest we współczesnej historii stosunków międzynarodowych rzecz po prostu niesłychana - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Dariusz Rosati, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Z kolei dr Sławomir Dudek nazwał cła "kulami, które lecą we wszystkie strony".

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

Źródło:
TVN24

W wyniku ataku hakerskiego na Grupę Smyk naruszono dane niektórych klientów, kontrahentów, pracowników i partnerów biznesowych - przekazała firma. Większość skradzionych informacji to dokumentacja dotycząca produkcji odzieży.

Popularna sieć sklepów o kradzieży danych

Popularna sieć sklepów o kradzieży danych

Źródło:
PAP

Musimy szukać rozwiązań i działań, które uchronią lub przynajmniej złagodzą skutki wysokich ceł - podkreślił we wtorek premier Donald Tusk podczas spotkania z przedstawicielami branży motoryzacyjnej. Minister finansów Andrzej Domański stwierdził z kolei, że amerykańskie cła z pewnością "istotnie" wpłyną na gospodarkę światową.

Premier o cłach: musimy szukać rozwiązań

Premier o cłach: musimy szukać rozwiązań

Źródło:
TVN24, PAP

Państwowy urząd socjalny w Finlandii wysłał pisma do ponad 40 tysięcy osób o niskich dochodach, zalecając im poszukiwanie tańszego mieszkania. Jeśli się nie przeprowadzą w ciągu trzech miesięcy, urząd przestanie pokrywać im koszty czynszu w pełnej wysokości - informuje we wtorek telewizja MTV.

Dostali pismo. Przeprowadzka albo strata zasiłku

Dostali pismo. Przeprowadzka albo strata zasiłku

Źródło:
PAP

Decyzja Donalda Trumpa w sprawie nałożenia nowych ceł spowodowała kilkunastoprocentowy spadek kursu Apple na amerykańskiej giełdzie. Według Bloomberga efekt był jeszcze jeden - klienci rzucili się do sklepów, aby kupić iPhone'y, zanim ich ceny wzrosną.

Rzucili się do sklepów w obawie przed wzrostem cen

Rzucili się do sklepów w obawie przed wzrostem cen

Źródło:
Bloomberg