Opony zimowe nieobowiązkowe. "Brak jakiejkolwiek woli"

Łódzka policja zachęcała dziś kierowców do opon zimowych
Łódzka policja zachęcała dziś kierowców do opon zimowych
Łódzka policja zachęcała dziś kierowców do opon zimowych

- Nie było nie tylko woli politycznej, ale w ogóle jakiejkolwiek woli - tak o projekcie wprowadzenia obowiązku stosowania opon zimowych w Polsce mówi była posłanka Beata Bublewicz, autorka ostatniej udokumentowanej próby uregulowania tej kwestii w przepisach.

W Polsce nie ma obowiązku używania opon zimowych. Za ich brak nie grożą żadne konsekwencje. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat było wiele postulatów i kilka prób, aby obowiązek taki wprowadzić. Jak dotąd bez efektu.

Opony zimowe w Sejmie

Ostatnia próba ustawowego zobowiązania kierowców do stosowania "zimówek" miała miejsce pod koniec ubiegłej kadencji Sejmu. Wtedy przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Beata Bublewicz przedstawiła swojemu macierzystemu klubowi - Platformie Obywatelskiej - pakiet zmian, by poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach.

Z tego pakietu pod obrady Sejmu i Senatu trafiła tylko propozycja większego uprzywilejowania pieszych na przejściach, która ostatecznie i tak upadła, w październiku ubiegłego roku. Projekt wprowadzenia obowiązku stosowania opon zimowych nie wszedł nawet na ścieżkę legislacyjną.

Dziś Beata Bublewicz niechętnie zgadza się na rozmowę o oponach zimowych. Po tym, jak ogłosiła swój projekt zmian w przepisach, spadła na nią fala hejtu i niesprawiedliwych ocen, dlatego parlamentarną walkę o poprawę bezpieczeństwa na drogach uważa za raz na zawsze zamknięty rozdział. Miano jej wypominać m.in., że jej zmarły ojciec, kierowca rajdowy, nigdy by nie pozwolił na narzucanie obowiązku stosowania zimówek. Spotkać miała się z zarzutami, że działa na rzecz fabryki opon znajdującej się w jej okręgu wyborczym.

Argumenty kierowców

Była posłanka uważa dziś, że ogólna niechęć do obowiązku zmiany opon zimą wynika z braku wystarczającej wiedzy.

- Nie ma obowiązku używania w Polsce opon zimowych, bo nie mamy świadomości na temat zagrożenia, jakie niesie ze sobą używanie opon nieodpowiednich wobec panujących na drodze warunków atmosferycznych - twierdzi była parlamentarzystka w rozmowie z TVN24.pl.

Dodaje, że w publicznej głoszone są poglądy nie poparte żadnymi dowodami naukowymi, np. że na odśnieżonych nawierzchniach w miastach wystarczą opony uniwersalne.

- A już najbardziej nie mogę zrozumieć, skąd informacja, że 85 procent polskich kierowców zmienia opony. Nie znalazłam żadnych badań na ten temat. Gdy w Sejmie poprzedniej kadencji próbowałam walczyć o taki obowiązek, spotkałam się nie tylko z brakiem woli politycznej, ale z brakiem woli jakiejkolwiek - podkreśla.

"Krzywa zmian klimatycznych"

Z czego wynikał brak "jakiejkolwiek" woli? Brak woli politycznej widać w formułowanych na piśmie stanowiskach ministerstwa zajmującego się transportem z czasów poprzedniej ekipy rządzącej. W odpowiedzi na kolejne wystąpienia posłów zgłaszane w tej sprawie, np. Beaty Małeckiej-Libery, Zofii Popiołek, Ewy Kołodziej, Bogdana Rzońcy, Jana Warzechy, ministerstwo udzielało odpowiedzi sformułowanej wedle jednego szablonu, w powtarzającymi się wręcz jednobrzmiącymi akapitami.

"Obecnie brak jest jednoznacznych wyników badań dotyczących zachowania opon zimowych w różnych warunkach atmosferycznych. Ze względu na dynamikę zmian warunków atmosferycznych panujących w Polsce podczas kalendarzowej zimy, trudno jednoznacznie przygotować pojazd do krzywej zmian klimatycznych" - pisał w styczniu 2014 roku, w odpowiedzi na jedno z poselskich wystąpień, wiceminister transportu Zbigniew Rynasiewicz.

Niespełna półtora roku wcześniej inny wiceminister, Tadeusz Jarmuziewicz, w odpowiedzi na poselski wniosek, pisał niemal dokładnie tak samo. (Z tą różnicą, że zamiast "brak" pisał "nie ma", a zamiast "krzywa" użył słowa "parabola").

Linia programowa ministerstwa ds. transportu w stosunku do poselskich postulatów w sprawie opon zimowych była na przestrzeni co najmniej dwóch ubiegłych kadencji wyjątkowo konsekwentna. Sprowadzała się do następującego wniosku:

"Ministerstwo (...) nie prowadzi aktualnie żadnych prac legislacyjnych w zakresie wprowadzenia w Polsce obowiązku stosowania opon zimowych w okresie zimy" - pisali wiceministrowie w odpowiedzi na różne interpelacje poselskie w tej sprawie.

W jeszcze wcześniejszych kadencjach, np. za rządów SLD-PSL w latach 2001-2005 również miały miejsce próby narzucenia obowiązku używania zimówek przez kierowców. Żadna z nich jednak nie zaowocowała oficjalnym projektem zmiany prawa o ruchu drogowym.

Obowiązek zmiany opon

- Obowiązku tego nie wprowadzono z dwóch powodów - mówi nam poseł SLD z tamtych czasów Jerzy Dziewulski, dziś pasjonat samochodów zabytkowych, wyścigowych i motocykli.

- Zbyt dużo jest wątpliwości, co do takiej zasady. Bo jak wyznaczyć terminy? Przecież pogoda w Polsce jest bardzo zmienna. Zdarzają się zimy cieplejsze niż wiosny. Po drugie, i tak większość kierowców zmienia opony bez żadnego nakazu. Obawiam się, że jak by wprowadzić obowiązek, to część kierowców nie zmieniałaby opon z czystej przekory.

- Świadomość kierowców jest ważniejsza niż ustawowy nakaz - wtóruje mu były szef stołecznej drogówki, insp. w stanie spoczynku Wojciech Pasieczny.

Jak dodaje, ewentualny obowiązek rodziłby wiele problemów.

- Wśród moich znajomych, a mam ich wielu, nie znam nikogo, kto nie zmieniałby opon na zimę - zapewnia.

Jego zdaniem, wprowadzenie obowiązku używania opon zimowych nie jest najpilniejszą potrzebą w sprawach bezpieczeństwa ruchu drogowego.

- Nie wyobrażam sobie, że mógłby obowiązywać od jakiejś ściśle określonej daty. Musiałby istnieć jakiś okres przejściowy. Albo inne kryterium, np. uzależnienie od warunków atmosferycznych - dodaje Pasieczny.

W obecnej kadencji żaden sformalizowany projekt ani wystąpienie poselskie w sprawie obowiązku używania zimówek nie miały miejsca. Nie ma nic o oponach zimowych w drukach sejmowych, rejestrze interpelacji ani w dokumentach Rządowego Centrum Legislacji.

Autor: jp/ms / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Producenci oleju w liście do premiera Donalda Tuska domagają się odblokowania możliwości importu rzepaku z Ukrainy. W ich ocenie niedobór surowca w sezonie 2025/2026 ma wynieść co najmniej 500 tysięcy ton, co negatywnie wpłynie na krajowe tłocznie. Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że wstrzymuje się jeszcze z decyzjami w tej sprawie.

Sytuacja jest "niezwykle trudna". Apel do premiera

Sytuacja jest "niezwykle trudna". Apel do premiera

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Komisja Europejska wezwała w czwartek Polskę do prawidłowego wdrożenia unijnej dyrektywy dotyczącej zamówień publicznych. Jej zdaniem Polska narusza prawo Unii Europejskiej, rezygnując z przetargów przy udzielaniu zamówień na wytwarzanie dokumentów publicznych, takich jak dowody osobiste czy prawa jazdy.

Dowody osobiste i prawa jazdy. Bruksela domaga się zmian

Dowody osobiste i prawa jazdy. Bruksela domaga się zmian

Źródło:
PAP

Senat zgłosił w czwartek poprawki do ustawy podwyższającej limit wydatków budżetu państwa na budownictwo społeczne. Przywracają one brzmienie ustawy w kształcie przedłożonym Sejmowi przez rząd, co oznacza między innymi usunięcie poprawek przegłosowanych przez Polskę 2050 razem z PiS i Konfederacją.

Zwrot w sprawie poprawek przegłosowanych przez Polskę 2050 razem z PiS

Zwrot w sprawie poprawek przegłosowanych przez Polskę 2050 razem z PiS

Źródło:
PAP

Uważam, że obywatelom należy się informacja na temat prawdziwego obrazu sytuacji - powiedział w czwartek na konferencji prasowej minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski, odnosząc się do przedstawionego w środę przez posłów Prawa i Sprawiedliwości raportu na temat sytuacji spółek Skarbu Państwa. Jak stwierdził, jest "zszokowany poziomem fałszu i manipulacji" twierdzeń przedstawicieli opozycji.

PiS publikuje raport. Minister: jestem zszokowany poziomem fałszu i manipulacji

PiS publikuje raport. Minister: jestem zszokowany poziomem fałszu i manipulacji

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Senat zaproponował poprawki, wykreślające część ograniczeń dla budowy turbin wiatrowych z nowelizacji ustawy odległościowej. Zniknąć miałyby między innymi przepisy zakazujące budowy wiatraków w wojskowych strefach lotniczych. Ustawa zamraża też ceny prądu w czwartym kwartale 2025 roku.

Jest decyzja w sprawie cen prądu. Apel do prezydenta

Jest decyzja w sprawie cen prądu. Apel do prezydenta

Źródło:
PAP

W czerwcu Joanna Tyrowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej, wnioskowała o podwyżkę stóp procentowych o 250 punktów bazowych. Wniosek został jednak odrzucony przez pozostałych członków RPP - poinformował Narodowy Bank Polski.

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Wyniki głosowania

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Wyniki głosowania

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Nowe źródła dochodów własnych w budżecie Unii Europejskiej na lata 2028-2034 pozwolą uzyskać średnio 44 miliardy euro rocznie - wynika z dokumentów opublikowanych przez Komisję Europejską.

Nowe podatki i opłaty. Oto plan Brukseli

Nowe podatki i opłaty. Oto plan Brukseli

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk ocenił, że polityków PiS złości, że Polska "wywalczyła w Brukseli najwięcej pieniędzy ze wszystkich państw UE" i są oni "zawsze gotowi zatruć radość z polskich zwycięstw". Przedstawiciele PiS uważają, że propozycja kolejnego budżetu UE nie jest korzystna dla Polski.

Premier: są zawsze gotowi zatruć radość z polskich zwycięstw

Premier: są zawsze gotowi zatruć radość z polskich zwycięstw

Źródło:
PAP

Ponad 324 tysiące przekroczeń prędkości zarejestrowały w pierwszym półroczu 2025 roku fotoradary działające pod nadzorem Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Najwięcej takich sytuacji odnotowano w stolicy Polski. Z kolei odcinkowy pomiar prędkości z największą liczbą wykroczeń znajduje się na dolnośląskim odcinku A4 między Kostomłotami a Kątami Wrocławskimi.

Postrach kierowców na autostradzie. Prawie 25 tysięcy naruszeń

Postrach kierowców na autostradzie. Prawie 25 tysięcy naruszeń

Źródło:
PAP

Prezydent Donald Trump ogłosił, że Coca-Cola, po rozmowie z nim, zgodziła się używać cukru trzcinowego w swoich napojach sprzedawanych w USA. Firma nie potwierdziła tych doniesień. Obecnie napoje koncernu słodzone są w Stanach Zjednoczonych syropem glukozowo-fruktozowym.

Trump interweniuje w sprawie składu coca-coli. "Zgodzili się"

Trump interweniuje w sprawie składu coca-coli. "Zgodzili się"

Źródło:
PAP

Sąd Najwyższy Korei Południowej podtrzymał w czwartek wyrok uniewinniający prezesa koncernu Samsung Electronics Co. Ltd. Li Dze Jonga, oskarżonego o manipulowanie cenami akcji i oszustwa księgowe w związku z głośną sprawą fuzji dwóch spółek zależnych Samsunga w 2015 roku.

Prezes giganta uniewinniony. Był oskarżony o oszustwa i manipulacje

Prezes giganta uniewinniony. Był oskarżony o oszustwa i manipulacje

Źródło:
PAP

Oszczędności posiada 83 procent Polaków. Są jednak one tak niewielkie, że co trzecia osoba utrzymałaby się dzięki nim maksymalnie przez miesiąc. Brak oszczędności zadeklarowało 17 procent Polaków. Tak wynika z badania "Skala i cele gromadzenia oszczędności przez Polaków", realizowanego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Co trzeci Polak utrzyma się maksymalnie przez miesiąc

Co trzeci Polak utrzyma się maksymalnie przez miesiąc

Źródło:
tvn24.pl

Polacy coraz ostrożniej podchodzą zarówno do zakupu jak i budowy domów jednorodzinnych. Rynek może zareagować korektą cen - informuje "Puls Biznesu".

Rynek "w stanie hibernacji". Ceny sięgnęły sufitu

Rynek "w stanie hibernacji". Ceny sięgnęły sufitu

Źródło:
PAP

Polska największym beneficjentem największego w historii budżetu Unii Europejskiej - podkreślił w środę minister finansów Andrzej Domański. Komisja Europejska zaproponowała budżet na lata 2028-2034 w wysokości 2 bilionów euro. Szef resortu finansów dodał, że rosną między innymi nakłady na bezpieczeństwo, rolnictwo i innowacje.

Jest propozycja unijnego budżetu. "Polska największym beneficjentem"

Jest propozycja unijnego budżetu. "Polska największym beneficjentem"

Źródło:
PAP

Platforma rezerwacyjna Booking.com planuje zwolnić około tysiąca pracowników, między innymi w Amsterdamie. Cięcia mają poprawić efektywność i uprościć strukturę spółki. Nie podano, w których krajach poza Holandią dojdzie do redukcji etatów.

Nawet tysiąc osób do zwolnienia. Cięcia w popularnej platformie

Nawet tysiąc osób do zwolnienia. Cięcia w popularnej platformie

Źródło:
PAP

Skupiająca największe organizacje przedsiębiorców w Polsce Rada Przedsiębiorczości zaapelowała o pilne podjęcie działań wspierających Grupę Barlinek po ataku rosyjskich dronów na fabrykę w Winnicy. "Konieczne jest natychmiastowe zapewnienie bezpośredniej pomocy finansowej oraz uruchomienie systemowych rozwiązań" - czytamy.

Rada Przedsiębiorczości apeluje w sprawie wsparcia Grupy Barlinek

Rada Przedsiębiorczości apeluje w sprawie wsparcia Grupy Barlinek

Źródło:
tvn24.pl

W środę Donald Trump oświadczył, że nie zamierza zwalniać szefa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella. Zdementował w ten sposób doniesienia o poszukiwaniu jego następcy przez Biały Dom. Wcześniej prezydent USA wielokrotnie groził Powellowi utratą stanowiska, nazywając go "kretynem".

"Wysoce nieprawdopodobne". Trump dementuje

"Wysoce nieprawdopodobne". Trump dementuje

Źródło:
PAP

W środę do rządowego wykazu prac legislacyjnych trafiła informacja o projekcie rozporządzenia dotyczącym podwyżki wskaźnika waloryzacji rent i emerytur na 2026 rok. Propozycja rządu zakłada, że wskaźnik pozostanie na najniższym poziomie przewidzianym przez przepisy.

O tyle mają wzrosnąć emerytury. Propozycja rządu

O tyle mają wzrosnąć emerytury. Propozycja rządu

Źródło:
PAP

We wtorek, 22 lipca, akcje Rafako zostaną wycofane z obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych - podała w środę GPW. Upadłość firmy w grudniu 2024 roku została ogłoszona przez sąd.

Znana polska spółka znika z giełdy. Padła data

Znana polska spółka znika z giełdy. Padła data

Źródło:
PAP

Co Polacy trzymają na klatkach schodowych? - Kanistry z benzyną, pozostałości po remoncie, rowery i hulajnogi. Jakby był pożar, to uciekając, przewrócimy się też o stare meble, worki z ciuchami czy o śmieci - słyszymy od administratorki budynku w Poznaniu. - Farby, lakiery czy meble mają potężną łatwopalność. Jest blisko do katastrofy - przestrzega Rafał Zarzycki, wiceprezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

Tak mieszkamy. "Jest blisko do katastrofy"

Tak mieszkamy. "Jest blisko do katastrofy"

Źródło:
TVN24+

Inflacja bazowa liczona po wyłączeniu cen żywności i energii w czerwcu 2025 roku wyniosła 3,4 procent rok do roku, wobec 3,3 procent przed miesiącem - podał Narodowy Bank Polski.

Inflacja bazowa w Polsce. Znamy najnowsze dane

Inflacja bazowa w Polsce. Znamy najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Inflacja w Wielkiej Brytanii wzrosła do 3,6 procent rok do roku - podał w środę Brytyjski Urząd Statystyk Narodowych (ONS). To najwyższy poziom od stycznia 2024 roku, napędzany przede wszystkim wolniejszym spadkiem cen paliw oraz wzrostem cen żywności.

Zaskakujące dane z Wielkiej Brytanii. "Gwałtowny wzrost"

Zaskakujące dane z Wielkiej Brytanii. "Gwałtowny wzrost"

Źródło:
PAP

Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił dwie skargi prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych i orzekł, że ewentualne przyszłe roszczenia byłego klienta banku nie stanowią podstawy do przetwarzania jego danych osobowych oraz że bank nie ma prawa przetwarzać tych danych, jeśli umowa nie została zawarta - poinformował w środę UODO.

Dane klientów pod ochroną. Dwa wyroki w sprawie działań banków

Dane klientów pod ochroną. Dwa wyroki w sprawie działań banków

Źródło:
PAP

Francuski premier François Bayrou wyszedł z propozycją ograniczenia ilości świąt państwowych. W ten sposób chce przyczynić się do pobudzenia gospodarki i ograniczenia długu publicznego, jego pomysł nie spotkał się jednak z entuzjastycznym przyjęciem w kraju.  

Premier szuka oszczędności, chce zlikwidować dwa święta

Premier szuka oszczędności, chce zlikwidować dwa święta

Źródło:
BBC, The Guardian, Reuters

Ponad 1,1 miliona rodziców zgłosiło się po wypłatę świadczenia z programu Dobry start na wyprawkę szkolną dla dzieci - poinformował w środę Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Ponad milion wniosków, poszły pierwsze przelewy

Ponad milion wniosków, poszły pierwsze przelewy

Źródło:
PAP

1 stycznia 2026 roku w Polsce pojawić się ma sześć nowych miast. Taki status, według projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, otrzymają miejscowości w województwach: mazowieckim, lubelskim, opolskim i śląskim.

Nowe miasta na mapie Polski

Nowe miasta na mapie Polski

Źródło:
PAP

Nawet 50 tysięcy złotych, do tego odsetki. Tyle będą musieli dopłacić niektórzy przedsiębiorcy, korzystający z mrożenia cen energii. Warunkiem skorzystania z obniżonych stawek było złożenie odpowiedniego oświadczenia, na co był czas do końca czerwca.

Spóźnialscy słono dopłacą do prądu

Spóźnialscy słono dopłacą do prądu

Źródło:
PAP

Mam to przedyskutowane z ludźmi, którzy pracowali nad tym od miesięcy. Przedstawię koncepcję podatku cyfrowego premierowi. Ona będzie na przełomie lipca i sierpnia - powiedział w TVN24 wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Nowy podatek w Polsce? "Przedstawię koncepcję premierowi"

Nowy podatek w Polsce? "Przedstawię koncepcję premierowi"

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Lotto rozbito kumulację. Jeden z graczy wygrał niemal 27 milionów złotych. Z komunikatu Totalizatora Sportowego wynika, że kupon został wysłany w Lesznie. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 15 lipca 2025 roku.

Ogromna wygrana w Lotto. Podano, gdzie padła

Ogromna wygrana w Lotto. Podano, gdzie padła

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl