Przegląd prasy. Podwyżka na A4 pewna, na A2 "rozważana"

Więcej zapłacimy m.in. za przejazd autostradą A4

Prywatni koncesjonariusze znów podnoszą ceny. Jak dowiedział się "Dziennik Gazeta Prawna", rozważana jest podwyżka opłat za przejazd autostradą A2.

Za odcinek A2 między Nowym Tomyślem a Koninem kierowcy już dziś płacą po 36 gr za km, czyli najwięcej w Polsce (ponad 3,5 razy więcej niż na płatnych odcinkach podległych Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad) - czytamy w "DGP".

Sama spółka Autostrada Wielkopolska SA (AWSA) twierdzi, że nie podjęła jeszcze ostatecznej decyzji w sprawie podwyższenia opłat w 2017 r. - Z pewnością żadne zmiany nie nastąpią przed 1 marca, czyli zakończeniem ferii zimowych - mówi Zofia Kwiatkowska, rzeczniczka AWSA. Już dziś pewne są natomiast podwyżki od marca na odcinku A4 Kraków-Katowice, zarządzanym przez Stalexport - z 26,50 do 30 zł w przypadku aut ciężarowych i dostawczych.

Za drogo?

GDDKiA była przeciwna tej podwyżce. Zdaniem Jana Krynickiego, rzecznika GDDKiA może to doprowadzić do przeniesienia się części ruchu ciężkiego na drogi alternatywne wobec A4. GDDKiA przyznaje jednocześnie, że podniesienie stawek jest autonomicznym uprawnieniem koncesjonariuszy. Tak jest sformułowana umowa koncesyjna ze Stalexportem z 1997 r. Podobne zapisy znajdują się w umowie z Autostradą Wielkopolską na A2.

Zobacz cały artykuł na stronie „Dziennika Gazety Prawnej”.

Samochodem po Europie. Zobacz ile zapłacisz na autostradach. Materiał wideo:

Samochodem po Europie. Zobacz ile zapłacisz na autostradach
Samochodem po Europie. Zobacz ile zapłacisz na autostradachTVN24 BiS

Autor: msz\mtom / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości