Rząd przyznał niemal 2,4 miliarda złotych dofinansowania na 51 obwodnic w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (RFRD). Łączna wartość zadań przekracza 4,5 miliarda złotych. Obwodnice mają powstać w ciągach dróg wojewódzkich.
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała w środę, że w 2022 roku dopłaty mają sięgnąć blisko 200 mln zł. Maksymalny poziom dofinansowania jednego zadania może wynieść 80 proc.
Wsparcie finansowe ma popłynąć na inwestycje zlokalizowane we wszystkich 16 województwach. Najwięcej, bo sześć zadań dotyczy województwa śląskiego. Chodzi m.in. o budowę obwodnicy Rudy Śląskiej, północno-zachodniej obwodnicy Raciborza, obwodnicy Zabrza oraz dokończenie budowy południowej obwodnicy Rybnika.
Budowa obwodnic
Kancelaria premiera przypomniała, że w kwietniu br. przyjęto uchwałę w sprawie ustanowienia programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. W realizacji znajduje się 14 zadań o długości 109,6 km. Cały program zakłada budowę obwodnic o łącznej długości ok. 820 km.
- Przedstawiamy kolejną odsłonę programu obwodnic miast polskich. Mówiliśmy wcześniej o stu obwodnicach. Do tych stu, które są już na mapie określone, gdzie toczą się już prace projektowe, gdzieniegdzie zaczynają się już prace budowlane, dokładamy kolejnych pięćdziesiąt obwodnic w ciągach dróg wojewódzkich - powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej w Rudzie Śląskiej.
Szef rządu, mówiąc o obwodnicach, które mają powstać w województwie śląskim, wskazywał, że wsparcie tych inwestycji drogowych to efekt starań strony społecznej, reprezentowanej przez lokalnych parlamentarzystów. Ocenił, że nowa inwestycja w Rudzie Śląskiej to ogromna szansa także dla lokalnego rynku pracy – co jest szczególnie ważne wobec następstw polityki klimatycznej Unii Europejskiej.
- Polityka klimatyczna UE – a jesteśmy i chcemy być częścią UE – tworzy różne wyzwania, żeby nie powiedzieć problemy. Na te problemy trzeba odpowiedzieć odważnie szczodrą polityką finansowania nowych miejsc pracy, nowych przedsięwzięć, nowych inwestycji, ale także przyglądniemy się z panem ministrem Piotrem Pyzikiem możliwości wykorzystania węgla koksowego - powiedział premier Morawiecki.
- To są ważne tematy dla wszystkich, którzy tutaj, w Rudzie Śląskiej z niepokojem patrzą w przyszłość. Transformacja klimatyczno-energetyczna, która tutaj daje się we znaki, zresztą w całej Europie, która jest przestraszona tym, co dzieje się na rynku cen uprawnień do emisji CO2, co dzieje się z cenami gazu – to przekłada się na codzienne życie wszystkich - ocenił szef rządu.
Źródło: TVN24 Biznes, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock