Polska potęga na papierze

Źródło:
TVN24
Jakie są kary za brak ubezpieczenia OC?
Jakie są kary za brak ubezpieczenia OC?
wideo 2/6
Jakie są kary za brak ubezpieczenia OC?

Polska ma najwięcej aut w Europie na tysiąc mieszkańców - informuje w poniedziałek "Rzeczpospolita". Jednak, jak zauważa dziennik, w zestawieniach wieku samochodów jeżdżących w poszczególnych państwach Europy jesteśmy wśród tych najgorszych.

Według najnowszego raportu Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów ACEA "Wehicles on European Roads", który cytuje "Rzeczpospolita", Polska ma posiadać najwięcej w Europie samochodów osobowych przypadających na tysiąc mieszkańców, do tego najwięcej ciężarówek i najwięcej autobusów.

Pod względem wieku aut jesteśmy na końcu

"Na pierwszy rzut oka możemy więc wyglądać na samochodowego giganta kontynentu, który w autach na mieszkańca wyprzedza nawet ciasny Luksemburg, nie mówiąc o Niemczech, Francji czy Wielkiej Brytanii. W rzeczywistości pozycja Polski wśród motoryzacyjnych potęg okazuje się znacznie bardziej skromna. Zwłaszcza że w zestawieniu wieku samochodów, kluczowym wskaźniku obrazującym kondycję całego parku aut, lądujemy na szarym końcu Europy" - zwraca uwagę "Rzeczpospolita".

Jak podaje dziennik, z podsumowania ACEA wynika, że na koniec 2022 r. (to najnowsze dane, bo te za rok ubiegły ACEA poda dużo później) na drogach 29 wziętych pod lupę krajów jeździło 297,2 mln samochodów osobowych. "Największą liczbę aut miały Niemcy (prawie 48,8 mln), po nich Włochy (40,2 mln), Francja (38,9 mln) i Wielka Brytania (37,1 mln). Polska znalazła się na piątym miejscu w liczbie (26,5 mln), za to na czele zestawienia gęstości aut, których na 1 tys. mieszkańców miałoby przypadać aż 703" - czytamy. "Rzeczpospolita" podkreśla jednak, że te dane nie odzwierciedlają rzeczywistości. "Jak podaje Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, z której korzystają ACEA i Eurostat, jest ponad 7 mln 'martwych dusz'. To pojazdy, których nie ma już na drogach, ale nie zostały jeszcze wyrejestrowane. Według Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar po ich odliczeniu na tysiąc mieszkańców przypada już tylko 517 samochodów" - wyjaśnia dziennik.

- To pokazuje, że w zmotoryzowaniu potęgą wcale nie jesteśmy. A jeśli wziąć pod uwagę wiek parku, daleko nam nawet do europejskiej średniej - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Dariusz Balcerzyk, ekspert Samaru. "Raport ACEA podsumowuje przeciętny wiek unijnego parku samochodów osobowych na 12,3 lat. Średnią ciągną w dół takie kraje jak Polska, gdzie samochody mają statystycznie 14,9 lat, podobnie jak Rumunia. Gorzej jest tylko na Litwie, Łotwie i Estonii, a zwłaszcza Grecji, gdzie średnia jest o przeszło dwa lata wyższa. Najmłodsze samochody jeżdżą w Luksemburgu (7,9), następnie w Austrii i Danii (8,9), oraz w Irlandii (9,1) i Belgii (9,8). Średnia w Niemczech to równe 10 lat" - czytamy.

"Mieszkańcy tych ostatnich skutecznie wyzbywają się starych samochodów na rzecz polskich prywatnych importerów: w 2023 r. wjechało z Niemiec do Polski 422,3 tys. używanych samochodów. To ponad połowa sprowadzanych z zagranicy aut, w znacznej części wątpliwej kondycji" - zauważa "Rzeczpospolita".

Stare także autobusy, dużo lepiej jest z ciężarówkami

"Rzeczpospolita" pisze, że ponadprzeciętnie stare mamy nie tylko samochody osobowe, ale także autobusy. "Według ACEA Polska ma najwięcej autobusów w Europie – na koniec 2022 r. było ich 128,7 tys. Tyle że pod względem ich wieku również należymy do liderów: ze średnią 16,1 lat ustępujemy jedynie Rumunii (17,1) i Grecji (18,8 lat), przy tym autobusy w Polsce są statystycznie dwa razy starsze niż w Niemczech i prawie cztery razy starsze niż w Austrii" - wymienia dziennik. "Na tle Europy nieźle wyglądamy jedynie w porównaniach parku ciężarówek. Pod względem liczby – prawie 1,3 mln pojazdów – Polska jest absolutnym liderem. Do tego pod względem wieku – 13,2 lat – okazuje się nieco lepsza od unijnej średniej" - pisze "Rzeczpospolita".

Autorka/Autor:mp/dap

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: PhotoRK / Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Alkotubki są inspiracją do tego żebyśmy poważnie porozmawiali o problemie zdrowotnym i walce z dostępnością alkoholu - mówił w Kawie na ławę" na antenie TVN24 wiceszef MSZ Andrzej Szejna. Do problemu alkoholu w tubkach odniósł się także między innymi Michał Wawer z Konfederacji, wskazując, że był to "temat zastępczy, kiedy przez Sejm przechodziła specustawa powodziowa".

"Teatr Tuska" kontra "skuteczność w 24 godziny". Politycy o reakcji na alkotubki

"Teatr Tuska" kontra "skuteczność w 24 godziny". Politycy o reakcji na alkotubki

Źródło:
TVN24

We wtorek, na najbliższym posiedzeniu, rząd ma się zająć projektem zmiany ustawy o podatkach lokalnych. Projekt zawiera m.in. nowe definicje budynku i budowli oraz zmiany ujednolicające opodatkowanie garaży w budynkach mieszkalnych. Ministerstwo Finansów planuje, że nowe przepisy wejdą w życie od 1 stycznia 2025 r.

Ważne zmiany dla właścicieli domów i mieszkań. Rząd zreformuje podatki lokalne

Ważne zmiany dla właścicieli domów i mieszkań. Rząd zreformuje podatki lokalne

Źródło:
PAP

Prezes producenta samochodów Volkswagen zaproponował, by Unia Europejska nakładała cła na chińskie pojazdy elektryczne, uwzględniając inwestycje Państwa Środka dokonane na Starym Kontynencie. - Zamiast ceł karnych powinno chodzić o wzajemne przyznawanie kredytu na inwestycje - podkreślił Olivier Blume, prezes VW, cytowany przez Reutersa.

Cła na chińskie auta po nowemu. Volkswagen przedstawił propozycję

Cła na chińskie auta po nowemu. Volkswagen przedstawił propozycję

Źródło:
Reuters

Im jesteśmy starsi, tym mniej chcemy mieszkać w domach wielopokoleniowych. 43 proc. osób w wieku powyżej 66 lat zadeklarowało, że nie wyobraża sobie zamieszkania z rodziną - wynika z badania "Mieszkanie na osi czasu". Z kolei blisko jedna czwarta mieszkańców Polski w wieku 18-35 lat uznaje domy wielopokoleniowe za dobre rozwiązanie i chętnie by w nich zamieszkała.

Kilka generacji pod jednym dachem. Młodsi bardziej chętni niż starsi

Kilka generacji pod jednym dachem. Młodsi bardziej chętni niż starsi

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto padła główna wygrana w wysokości 11 261 116 złotych. Tym razem jeden ze szczęśliwców trafił także szóstkę w Lotto Plus, za którą Totalizator Sportowy zapłaci 1 milion złotych. Oto wyniki losowania Lotto oraz Lotto Plus z 5 października 2024 roku.

Kumulacja w Lotto rozbita. Oto zwycięskie numery

Kumulacja w Lotto rozbita. Oto zwycięskie numery

Źródło:
tvn24.pl

We wrześniu bieżącego roku średnie ceny mieszkań wzrosły w 9 spośród 16 największych polskich miast - wynika z Barometru Cen Mieszkań opublikowanego przez portal tabelaofert.pl. Zdaniem ekspertów ceny na rynku nieruchomości są stabilne, a zmiany wynikają głównie ze zmian w strukturze oferty.

Tak zmieniają się ceny mieszkań w Polsce

Tak zmieniają się ceny mieszkań w Polsce

Źródło:
PAP

Obywatele Turkmenistanu, którzy chcą wyjechać za granicę, napotykają wciąż nowe trudności. Według najnowszych doniesień z kraju nie są wypuszczane osoby, które wzięły pożyczkę w banku - informuje portal Radia Wolna Europa/Radia Swoboda. Kilka tygodni wcześniej informowano z kolei, że nie na lotniskach zatrzymywane są osoby, które nie znają języka rosyjskiego.

Masz pożyczkę, nie opuścisz kraju. Nowy pomysł władz na ograniczenie emigracji

Masz pożyczkę, nie opuścisz kraju. Nowy pomysł władz na ograniczenie emigracji

Źródło:
PAP

USA, Francja oraz Wielka Brytania zarzuciły Rosji hipokryzję w trakcie zwołanego przez nią posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ dotyczącego sabotażu rurociągu Nord Stream. Sprzymierzeńcy Kremla zarzucali Niemcom brak postępów we wspomnianej sprawie.

Moskwa oskarżona o hipokryzję. Burzliwa dyskusja w sprawie Nord Stream

Moskwa oskarżona o hipokryzję. Burzliwa dyskusja w sprawie Nord Stream

Źródło:
PAP

Podwyżka wysokości premii dla prezesa i wiceprezesów Narodowego Banku Polskiego sprawi, że "dwór prezesa" będzie mógł zarabiać ponad 800 tysięcy złotych rocznie - przekazał członek Rady Polityki Pieniężnej Paweł Litwiniuk. Jak dodał, przewidywany wzrost wynagrodzeń, zgodnie z uchwałą dotyczącą premii, sięgnie około 20 procent.

800 tysięcy złotych rocznie dla "dworu prezesa" w NBP

800 tysięcy złotych rocznie dla "dworu prezesa" w NBP

Źródło:
PAP

"Zmarnowany czas i zrujnowane życie wielu osób, miliony złotych na sfabrykowane ekspertyzy oraz zniszczona spółka PKP Cargo, kiedyś narodowy champion" - napisał na portalu X Jakub Karnowski, były prezes PKP w latach 2012-15, odnosząc się do decyzji sądu o umorzeniu trwającego od ośmiu lat postępowania w sprawie wyrządzenia szkody majątkowej spółce PKP Cargo.

"Miliony złotych na sfabrykowane ekspertyzy i zniszczona spółka". Sąd umarza sprawę

"Miliony złotych na sfabrykowane ekspertyzy i zniszczona spółka". Sąd umarza sprawę

Źródło:
TVN24, X

Irlandzka Komisja Ochrony Danych przekazała w piątek informację o wszczęciu dochodzenia w sprawie niezgodnego z prawem wykorzystywania przez Ryanair technologii rozpoznawania twarzy. Dochodzenie ma wyjaśnić czy stosowane przez irlandzką linię lotniczą metody weryfikacji są zgodne z rozporządzeniem o ochronie danych (RODO).

Ryanair mógł złamać prawo. Jest dochodzenie

Ryanair mógł złamać prawo. Jest dochodzenie

Źródło:
PAP

Albański rząd zachęca inwestorów do nabywania nieruchomości zlokalizowanych na terenach górskich za symboliczne jedno euro - informuje portal Euronews. Plan Tirany zakłada budowę nowych kurortów i kompleksów turystycznych lub przedsiębiorstw zapewniających długoterminowe miejsca pracy.

Nieruchomości za 1 euro. Tak kraj próbuje przyciągnąć inwestorów

Nieruchomości za 1 euro. Tak kraj próbuje przyciągnąć inwestorów

Źródło:
PAP

Powodzianie, którzy w ferworze walki z żywiołem nie byli w stanie opłacić polisy OC, mogą liczyć na nadzwyczajne zlikwidowanie kary albo rozłożenie jej na raty. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny będzie umarzał lub obniżał opłaty za brak obowiązkowej polisy komunikacyjnej. Anulowanie kary ma objąć osoby, które dotknęła klęska żywiołowa.

Powodzianie nie zapłacą kar za brak OC

Powodzianie nie zapłacą kar za brak OC

Źródło:
TVN Turbo, TVN24

W sobotę wejdą w życie opublikowane w piątek w Dzienniku Ustaw przepisy dotyczące pomocy dla powodzian. Obejmują one między innymi wsparcie dla kredytobiorców, zasiłek w wysokości tysiąca złotych, dodatkowe dni urlopu i pomoc dla przedsiębiorców.

Dodatkowe dni urlopu, pomoc dla kredytobiorców

Dodatkowe dni urlopu, pomoc dla kredytobiorców

Źródło:
PAP

- Cały problem polega na tym, że pan prezes teraz sobie siedzi w domu i zaciera rączki. Bo poza tym, że jego ulubiona telewizja mówi na jego temat, a jemu jest wszystko jedno, czy dobrze, czy źle, to ważne, żebyście państwo mówili, to również nie mówimy o tym, co jest ważne - powiedziała w "Faktach po Faktach" profesor Joanna Tyrowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej, w nawiązaniu do dyskusji o podwyższeniu wynagrodzenia dla prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.

Tyrowicz o podwyżce dla Glapińskiego: prezes NBP siedzi w domu i zaciera rączki

Tyrowicz o podwyżce dla Glapińskiego: prezes NBP siedzi w domu i zaciera rączki

Źródło:
tvn24.pl

Mark Zuckerberg, założyciel Facebooka, awansował na drugie miejsce listy najbogatszych ludzi świata. Jego fortuna wyceniana jest na 206 miliardów dolarów. Taką informację podaje Bloomberg.

Mark Zuckerberg dołącza do ekskluzywnego klubu

Mark Zuckerberg dołącza do ekskluzywnego klubu

Źródło:
CNN

Jest śledztwo w sprawie popularnego kantoru online. Po informacjach o tym, że Cinkciarz.pl opóźniał realizację wymiany walut i przekazów pieniężnych - nawet po kilka dni, ruszyła lawina. Sprawą najpierw zajęła się Komisja Nadzoru Finansowego, a obecnie śledztwo miała wszcząć Prokuratura Regionalna w Poznaniu - wynika z ustaleń RMF FM.

Jest śledztwo prokuratury w sprawie kantoru online

Jest śledztwo prokuratury w sprawie kantoru online

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Wywieranie presji na użytkowników, nakłanianie ich do wydawania pieniędzy i brak możliwości zrezygnowania z subskrypcji - to niektóre z pułapek czyhających na internautów, które zidentyfikowała Komisja Europejska w ramach przeglądu skuteczności unijnych przepisów cyfrowych. Jak podała KE, szkodliwe praktyki handlowe online kosztują unijnych konsumentów co najmniej 7,9 mld euro rocznie.

Pułapki w sieci. Jakie metody stosują oszuści i jak się przed nimi bronić

Pułapki w sieci. Jakie metody stosują oszuści i jak się przed nimi bronić

Źródło:
PAP

Rząd szykuje się do wdrożenia w Polsce globalnego podatku minimalnego. Jak zapowiedziano podczas piątkowej konferencji prasowej, ma on obowiązywać od stycznia 2025 roku. Jednocześnie Ministerstwo Rozwoju i Technologii zaproponowało rozwiązanie, które ma utrzymać atrakcyjne dla przedsiębiorców warunki inwestowania. Chodzi o grant gotówkowy.

Od stycznia zmiana w podatkach. Zapowiedź ministerstwa

Od stycznia zmiana w podatkach. Zapowiedź ministerstwa

Źródło:
PAP

Serię szczepionki przeciwko WZW typu B prewencyjnie wstrzymano w obrocie po informacji o śmierci pacjenta z nawracającą obturacją oskrzeli (zapalenia dróg oddechowych, w trakcie którego dochodzi do ich zwężenia). Decyzję podjęto mimo braku jednoznacznych przesłanek wystąpienia niepożądanego odczynu poszczepiennego – poinformował GIS.

Seria szczepionki wycofana po śmierci pacjenta

Seria szczepionki wycofana po śmierci pacjenta

Źródło:
PAP

Firma Meta musi ograniczyć wykorzystanie danych osobowych zebranych z należącego do niej portalu społecznościowego Facebook do spersonalizowanych reklam - orzekł w piątkowym wyroku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu.

Wyrok TSUE w sprawie Facebooka

Wyrok TSUE w sprawie Facebooka

Źródło:
PAP

W tym tygodniu na stacjach paliw padły kolejne cenowe minima, ale już pojawiają się takie, na których paliwo drożeje - wskazali analitycy Refleksu. Z kolei portal e-petrol.pl zwrócił uwagę, że w reakcji na eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie ceny paliw w hurcie już rosną.

Co będzie z cenami na stacjach? "To efekt eskalacji wojny na Bliskim Wschodzie"

Co będzie z cenami na stacjach? "To efekt eskalacji wojny na Bliskim Wschodzie"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska poinformowała w piątek, że otrzymała wystarczające poparcie od członków UE, aby nałożyć cła. Taryfy mają się wahać od 7,8 do 35,3 procent w zależności od producenta. Są dodatkiem do standardowego unijnego cła importowego na samochody wynoszącego 10 procent. Chiny wyraziły już swój stanowczy sprzeciw.

Cła na chińskie elektryki. Większość krajów UE daje zielone światło

Cła na chińskie elektryki. Większość krajów UE daje zielone światło

Źródło:
Reuters, PAP

Zmiana czasu z letniego na zimowy coraz bliżej. W tym roku nastąpi to w nocy z 26 na 27 października.

Zmiana czasu już niedługo

Zmiana czasu już niedługo

Źródło:
tvn24.pl, PAP