Czy trzeba zakrywać usta i nos w samochodzie? Niejasny zapis w nowym rozporządzeniu

Autor:
red./ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Nowe obostrzenia w strefie czerwonej
Nowe obostrzenia w strefie czerwonejTVN24
wideo 2/4
TVN24Nowe obostrzenia w strefie czerwonej

W Dzienniku Ustaw pojawiło się najnowsze rozporządzenie dotyczące ograniczeń wprowadzonych w związku z pandemią. Wątpliwości wzbudzają jednak przepisy mówiące o tym, kto musi zasłaniać usta i nos podczas jazdy prywatnym samochodem. O ich wyjaśnienie poprosiliśmy rzecznika Ministerstwa Zdrowia.

Na Kontakt 24 otrzymujemy informacje od internautów, którzy zwracają uwagę na niejasne przepisy dotyczące obowiązku zasłaniana ust i nosa w samochodach.

"Czy ja czegoś nie rozumiem? Czy też może redagujący naprędce zmiany w rozporządzeniu siłą rozpędu nie przemyśleli sprawy do końca?" - zastanawiał się jeden z nich.

"Jestem przekonany, że mając przy sobie zaktualizowane wspomniane rozporządzenie można śmiało polemizować podczas kontroli i uniknąć kary za jazdę bez maski" - dodał.

Zmiany w rozporządzeniu

Wątpliwości dotyczą paragrafu 27. W pierwotnym rozporządzeniu z 9 października czytamy, że "do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego (…) w pojazdach samochodowych, którymi poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie".

Fragment rozporządzenia z 9 października

Obowiązek ten nie dotyczył pojazdu samochodowego, w którym przebywają lub poruszają się jedna osoba albo jedna osoba z co najmniej jednym dzieckiem (do lat 5) albo osoby zamieszkujące lub gospodarujące wspólnie. 

Oprócz samochodów w pierwszym rozporządzeniu była mowa również o publicznym transporcie zbiorowym, statkach pasażerskich w żegludze krajowej oraz statkach żeglugi śródlądowej przeznaczonymi lub używanymi do przewozu osób.

TREŚĆ PIERWOTNEGO ROZPORZĄDZENIA >>>

Z kolei w nowym rozporządzeniu z 16 października wykreślono słowa; "w pojazdach samochodowych, którymi poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie". 

Fragment nowego rozporządzenia z 16 października

Pozostał natomiast wyjątek, choć w nieco zmienionej formie: "Obowiązku nie stosuje się w przypadku pojazdu samochodowego, w którym przebywają lub poruszają się: co najmniej jedna osoba albo jedna osoba z co najmniej jednym dzieckiem, o którym mowa w pkt 2 (dziecka do ukończenia 5. roku życia - red.)".

Co to oznacza?

Z treści najnowszego rozporządzenia wynika, że zniknęła reguła dotycząca zasłaniania ust i nosa w pojeździe. Mogłoby to oznaczać, że w samochodzie prywatnym nie trzeba zasłaniać nosa i ust - bez względu na to, czy podróżujemy z osobą, z którą mieszkamy, czy z kimś "obcym".

O interpretację tych przepisów poprosiliśmy rzecznika resortu zdrowia Wojciecha Andrusiewicza. Potwierdził, że w samochodzie nikt nie musi teraz zasłaniać ust i nosa.

TREŚĆ NOWEGO ROPORZĄDZENIA >>>

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Autor:red./ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości