TVN24 Biznes | Moto

Ograniczenia w ruchu ciężarówek podczas majówki. Jest kilka wyjątków

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
red.
Źródło:
PAP
W Polsce brakuje kierowców
W Polsce brakuje kierowcówTVN Turbo
wideo 2/7
TVN TurboW Polsce brakuje kierowców

Na czas majówki wprowadzono ograniczenia w ruchu ciężarówek i TIR-ów, czyli pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton - podała rzeczniczka Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego Monika Niżniak.

Ograniczenia w ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton zostały wprowadzone już od piątku. Jak przekazała rzeczniczka GITD, zakazy będą też obowiązywać 1 maja – od godz. 8 do godz. 22, 2 maja – od godz. 18 do godz. 22 i 3 maja – od godz. 8 do godz. 22.

Dodała, że zakazy wynikają z rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 31 lipca 2007 r. w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Wyjątki

Według rozporządzenia ograniczenia w ruchu nie obejmują m.in. pojazdów biorących udział w akcjach ratowniczych, akcjach humanitarnych, usuwaniu skutków klęsk żywiołowych, usuwaniu awarii oraz używanych. - W tym do przewozu lekarstw i środków medycznych, dla potrzeb bezpłatnych medycznych badań profilaktycznych, do przewozu artykułów szybko psujących się i środków spożywczych - podała.

- Zakaz nie obejmuje też transportu do przewozu żywych zwierząt, do przewozu przesyłek w ramach działalności pocztowej stanowiących znaczną część ładunku lub znaczną część dostępnej przestrzeni ładunkowej, w związku z niezbędnym utrzymaniem ciągłości cyklu produkcyjnego lub świadczenia usług przedsiębiorstwa pracującego w ruchu ciągłym, przy budowie dróg i mostów oraz przy ich utrzymaniu - zaznaczyła.

- Zakazy nie obejmują również pojazdów powracających z zagranicy w celu zakończenia przewozu drogowego lub do odbiorcy przewożonego ładunku, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pojazdów wolnobieżnych używanych do prac rolnych i ciągników rolniczych - dodała.

Podkreśliła również, że długi weekend majowy to zazwyczaj okres wzmożonego ruchu na drogach. - Inspekcja Transportu Drogowego apeluje do wszystkich kierowców o rozwagę, przestrzeganie przepisów oraz jazdę z prędkością dostosowaną do panujących warunków na drodze. Pośpiech na drodze nie jest dobrym doradcą - podkreśliła.

Majowe zakazy jazdygitd.gov.pl

Autor:red.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości