Zmiany dla kierowców. Uruchomiono nowy system poboru opłat

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
System monitorowania zmęczenia kierowcy
System monitorowania zmęczenia kierowcyTVN Turbo
wideo 2/6
TVN TurboSystem monitorowania zmęczenia kierowcy

W czwartek uruchomiono nowy system poboru opłat e-TOLL. Służy on do wnoszenia opłat za przejazd pojazdem ciężkim (powyżej 3,5 tony) po płatnych drogach krajowych oraz za przejazd państwowymi odcinkami autostrad zarówno dla samochodów ciężarowych, jak i osobowych.

Ministerstwo Finansów wskazało, że e-TOLL to nowoczesne rozwiązanie, oparte na technologii pozycjonowania satelitarnego. System e-TOLL to następca systemu viaTOLL opartego o pozycjonowanie radiowe służącego do poboru opłat od pojazdów lub zespołów pojazdów za przejazd po niektórych odcinkach dróg krajowych.

System e-TOLL zastąpi viaTOLL najpóźniej do 30 września tego roku. Do tego czasu systemy będą działały równolegle.

Za przejazd niektórymi odcinkami dróg krajowych muszą płacić m.in. ciężarówki, autobusy czy samochody osobowe z przyczepami, jeśli dopuszczalna masa całkowita takiego zestawu jest większa od 3,5 tony.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Opłata za przejazd

Rozliczanie opłaty za przejazd jest możliwe z wykorzystaniem aplikacji mobilnej e-TOLL PL, która od czwartku jest dostępna w sklepach Google Play i App Store. Pobór opłaty jest również możliwy za pomocą urządzenia OBU (On Board Unit) lub ZSL (Zewnętrzny System Lokalizacyjny), o ile pojazd będzie w nie wyposażony.

Co ważne, z nowego systemu mogą również korzystać użytkownicy m.in. samochodów osobowych, o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, na autostradach A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica, poruszając się dedykowanymi oznaczonymi pasami ruchu.

Aby korzystać z aplikacji należy zarejestrować się w systemie e-TOLL, jest to możliwe np. online na stronie etoll.gov.pl oraz w miejscach obsługi klientów.

Specjalne pasy

MF poinformowało, że wraz ze startem systemu na miejscach poboru opłat autostrad A2 Konin-Stryków oraz A4 Wrocław-Sośnica, dla użytkowników systemu e-TOLL i viaTOLL zostaną uruchomione dedykowane prawe, skrajne pasy przejazdowe.

Kierowcy pojazdów osobowych korzystający z elektronicznej metody płatności w systemie e-TOLL powinni wybrać pasy, nad którymi znajduje się znak e-TOLL. Kierowcy, którzy chcą skorzystać z manualnej metody płatności powinni wybrać dowolny, otwarty pas wjazdowy z lewej strony miejsca poboru opłat, który nie został oznaczony znakiem e-TOLL i pobrać bilet.

Należy pamiętać, że na dedykowanych pasach wyjazdowych e-TOLL nie ma możliwości uiszczenia opłaty za przejazd gotówką, kartami płatniczymi oraz kartami flotowymi.

Obecnie w Polsce obowiązkiem uiszczania opłaty za przejazd drogami objętych jest 3660 km dróg, w tym 2525 km autostrad i dróg szybkiego ruchu oraz 1135 km dróg krajowych.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości