Budowa A2 na wschód od Warszawy. O krok od podpisania umów na trzy odcinki

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Długie kolejki do rejestracji samochodówTVN Turbo
wideo 2/5
TVN TurboDługie kolejki do rejestracji samochodów

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad jest o krok od podpisania umów z wykonawcami trzech odcinków autostrady A2 między Siedlcami a Białą Podlaską. Jak przekazano, kontrola przeprowadzona przez prezesa Urzędu Zamówień Publicznych nie wykazała uchybień.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Pozostały do załatwienia ostatnie formalności związane z przedstawieniem przez wykonawców gwarancji należytego wykonania – podała GDDKiA. Jak wyjaśniono, gdy to nastąpi, będzie możliwe już podpisanie umów z wykonawcami wyłonionymi w przetargu.

Kontrole Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych dotyczyły przetargów na zaprojektowanie i budowę trzech odcinków autostrady A2:

- Malinowiec – Łukowisko (prawie 18 km). Inwestycję za prawie 529 mln zł ma zrealizować Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor,

- Łukowisko – Swory (ok. 12,5 km). Inwestycję za 369 mln zł ma zrealizować Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor,

- Swory – Biała Podlaska (ponad 14 km). Inwestycję za blisko 467,7 mln zł ma zrealizować firma Polaqua.

Jak podała GDDKiA, kontrola uprzednia tych postępowań, którą przeprowadził Prezes Urzędu Zamówień Publicznych, zakończyła się pozytywnym wynikiem i nie wykazała uchybień. "Żaden wykonawca nie odwołał się od czynności wyboru najkorzystniejszej oferty" – zaznaczono w komunikacie.

Postępowanie przetargowe toczy się jeszcze na fragment A2 od Siedlec do miejscowości Malinowiec (prawie 19 km).

Autostrada A2 na wschód od Warszawy

W sierpniu ubiegłego roku oddano do ruchu ponad 15-kilometrowy odcinek A2 pomiędzy węzłem Lubelska a obwodnicą Mińska Mazowieckiego.

Wiosną 2020 roku zostały zawarte kontrakty na dwa kolejne odcinki autostrady pomiędzy węzłami Kałuszyn i Groszki oraz Gręzów i Siedlce Zachód. Przewidywany termin ukończenia prac to jesień 2023 roku.

Pod koniec stycznia tego roku podpisana została umowa na odcinek Groszki i Gręzów, ostatni fragment autostrady pomiędzy węzłami Kałuszyn i Siedlce Zachód. Planowany termin zakończenia prac to lato 2024 roku.

W przypadku ostatniego, 32-kilometrowego odcinka autostrady A2 od Białej Podlaskiej do granicy z Białorusią pod koniec ubiegłego roku drogowcy ogłosili przetarg na wybór projektanta, który opracuje projekt budowlany i uzyska niezbędne decyzje umożliwiające realizację robót w terenie. Oferty w tym przetargu otwarto 3 lutego. "Kolejnym etapem będzie ogłoszenie przetargu na realizację inwestycji" – dodano.

PAP/Adam Ziemienowicz

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock