TVN24 Biznes | Moto

Kilkanaście kilometrów nowej autostrady. Pierwsze samochody na trasie

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Premier Morawiecki o otwarciu odcinka A2
Premier Morawiecki o otwarciu odcinka A2TVN24
wideo 2/3
TVN24Premier Morawiecki o otwarciu odcinka A2

W piątek około południa udostępniono kierowcom odcinek autostrady A2 na wschód od Warszawy. Chodzi o 15-kilometrowy fragment pomiędzy węzłem Lubelska a początkiem obwodnicy Mińska Mazowieckiego.

Premier Mateusz Morawiecki, który brał udział w uroczystości otwarcia odcinka autostrady A2, podkreślił, że to "bardzo ważny odcinek drogi". - Drogi wschód-zachód, którą chcemy w ciągu kilku najbliższych lat - do 2025 roku - doprowadzić do granicy wschodniej, do granicy z Białorusią - zapowiedział szef rządu. 

Premier zwrócił uwagę, że w czasie, kiedy wychodzimy z kryzysu po koronawirusie konieczne jest przyspieszenie realizacji inwestycji infrastrukturalnych. Jego zdaniem takie działanie przyciągnie też do Polski nowych inwestorów. - Temu będą służyć założenia rozwojowe najbliższych lat. To jest tak ważne w sytuacji, kiedy cały świat boryka się z kryzysem, jakiego nie było od drugiej wojny światowej. Poprzez szybki rozrój infrastruktury komunikacyjnej, Polska pokazuje się jako ten gracz, który ma jedne z najlepszych warunków dla przedsiębiorców międzynarodowych - powiedział premier Morawiecki.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

A2 węzeł Lubelska - Mińsk Mazowiecki

W ramach inwestycji powstała dwujezdniowa autostrada z dwoma pasami ruchu oraz rezerwą pod trzeci pas. Wybudowane zostały drogi lokalne do obsługi ruchu lokalnego.

Na odcinku pomiędzy węzłem Halinów a początkiem obwodnicy Mińska Mazowieckiego, po obu stronach trasy, budowane są jeszcze Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP) oraz Obwód Utrzymania Autostrady (OUA). Prace mają się zakończyć w listopadzie tego roku.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wskazała, że oddanie do ruchu nowego odcinka "pozwoli wyprowadzić ruch tranzytowy ze starej DK2 pomiędzy węzłem Halinów a Mińskiem Mazowieckim i skrócić czas przejazdu". "Ponadto, kierowcy będą mogli również korzystać z dwóch łącznic na węźle Lubelska w ciągu S17 relacji Siedlce – Lublin i Lublin – Siedlce" - dodali drogowcy.

GDDKiA

Wartość inwestycji

Umowę na budowę odcinka A2 węzeł Lubelska - początek obwodnicy Mińska Mazowieckiego podpisano w lipcu 2017 roku. Wykonawcą odcinka była firma Polaqua.

GDDKiA podała, że wartość inwestycji - dokumentacja, roboty, wykup gruntów, prace archeologiczne - to prawie 755 mln zł, w tym koszt robót to około 538 mln zł.

Część z tej kwoty, około 329,6 mln zł, stanowi dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości