Przegląd prasy: Rośnie liczba polskich milionerów

Dla firm

Minister Czerwińska o "daninie solidarnościowej"tvn24
wideo 2/5

Przybywa Polaków o wysokich dochodach. Fiskus może zacierać ręce, bo więcej osób zapłaci podatek solidarnościowy - pisze "Rzeczpospolita".

Jak wynika z szacunków gazety na podstawie danych udostępnionych przez 14 Izb Administracji Skarbowej, nawet 24,2 tys. podatników osiągnęło w zeszłym roku więcej niż milion złotych rocznych dochodów.

To aż o 3,5 tysiąca, czyli 17,1 proc., więcej niż rok wcześniej.

Jak dodano w artykule, tak wysokimi zarobkami mogą się pochwalić przede wszystkim osoby prowadzące działalność gospodarczą i płacące liniowy, 19-proc. podatek PIT. To prawie 70 proc. całej grupy.

"W województwie kujawsko-pomorskim rekordzista zarobił w zeszłym roku około 60 mln zł, a w mazowieckim - około 107 mln zł. Na podstawie danych Ministerstwa Finansów można szacować, że w sumie dochody firm wyniosły w zeszłym roku ok. 130 mld zł, a zapłacony przez nie PIT przyniósł budżetowi aż 43 mld zł (o 9,3 proc. więcej)" - podaje gazeta.

Wśród milionerów jest także ok. 1,3 tys. graczy giełdowych, którym w zeszłym roku się poszczęściło, czy ok. 1,6 tys. osób, którzy tak wysokie dochody osiągnęli jako wynagrodzenie za swoją pracę.

Z raportu Global Wealth 2017 wynika, że w sumie w Polsce mieszka ok. 57 tys. osób, których łączny majątek (a nie tylko roczne dochody) przekroczył 1 mln dolarów. Dla porównania, w Wielkiej Brytanii było ich ok. 2,2 mln, a w Niemczech – 1,9 mln.

Danina solidarnościowa

"Rz" zauważa, że informacje o liczbie Polaków o najwyższych rocznych dochodach są szczególnie interesujące w kontekście rządowych planów objęcia tych osób nową daniną solidarnościową.

W miniony piątek na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy w tej sprawie.

Rząd chce by stawka podatku wynosiła 4 proc. od nadwyżki ponad 1 mln zł. Po raz pierwszy danina będzie płacona od dochodów uzyskanych w 2019 r., które podatnik rozliczy składając zeznanie w 2020 r. (w terminie do 30 kwietnia). Jak wyliczało wcześniej ministerstwo finansów, w przypadku osoby, która zarabia rocznie 1,5 mln zł, kwota nowego podatku wyniesie 17 tys. 876 zł.

Zgodnie z wyliczeniami resortu finansów dzięki nowej daninie trafi do budżetu ok. 1,15 mld zł.

Autor: mb / Źródło: Rzeczpospolita, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock