68 procent rodaków pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową, a 22 procent przyznało, że ma gorszą sytuację finansową, bo ich dochody zmalały wobec ubiegłego roku - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów "Portfel statystycznego Polaka".
Jak wskazano, 30 procent Polaków przyznaje, że ich sytuacja finansowa w porównaniu do ubiegłego roku jest lepsza, podczas gdy tych, którym wiedzie się gorzej, jest o 10 p.p. mniej.
Przyczyny poprawy sytuacji finansowej
Na poprawę sytuacji finansowej największy wpływ miał wzrost dochodów gospodarstwa domowego (w 67 procent przypadków), a zdecydowanie rzadziej (27 procent wskazań) ograniczenie wydatków i możliwość zaoszczędzenia - wyliczył KRD. Z kolei 15 procent Polaków przyznało, że ma więcej pieniędzy do dyspozycji, bo udało im się spłacić zaległe zobowiązania w postaci kredytów lub pożyczek. Równocześnie 9 procent ankietowanych poprawę sytuacji przypisuje programowi 500 plus. Natomiast przyczyn pogorszenia się sytuacji finansowej rodacy upatrują we wzroście wydatków spowodowanych wyższymi kosztami życia w kraju - podano w raporcie. Wskazało na to 61 procent Polaków, których sytuacja finansowa pogorszyła się. Z kolei, 22 procent przyznało, że ma gorszą sytuację finansową, bo "ich dochody zmalały w porównaniu z ubiegłym rokiem".
"Długi to nie tylko domena najgorzej zarabiających"
W porównaniu do pierwszej edycji badania "Portfel statystycznego Polaka", przeprowadzonego w 2015 roku, z 7 procent do 25 procent wzrósł odsetek osób, które deklarują, że w ogóle nie muszą ograniczać swoich wydatków. To głównie osoby młode lub w średnim wieku o wyższym lub średnim wykształceniu, mieszkańcy wielkich miast, których dochody gospodarstwa domowego przekraczają 6 tysięcy złotych. Jak podkreślił KRD, wysokie dochody nie zawsze świadczą o dobrej sytuacji finansowej. Także w grupie najlepiej zarabiających pojawiło się 7 procent deklaracji o poważnych trudnościach finansowych. "Długi to nie tylko domena najgorzej zarabiających oraz żyjących na granicy ubóstwa, jak może się wydawać, ale w dużej mierze problem klasy średniej, której wiedzie się całkiem dobrze. Często to właśnie osoby zamożne, dobrze sytuowane, trafiają do rejestru dłużników przez brak roztropności, rozrzutność czy zwyczajne zapominalstwo" - powiedział, cytowany w raporcie, prezes Krajowego Rejestru Długów Adam Łącki.
Jakie prognozy
Badanie pokazało, że ci, którzy radzą sobie dobrze i pozytywnie oceniają swoją sytuację finansową, widzą swoją przyszłość w jasnych barwach. Co trzeci Polak spodziewa się wzrostu zarobków w najbliższym roku. Finansowymi optymistami częściej są mężczyźni (47 procent w stosunku do 27 procent) oraz osoby młode. Im młodsze, tym częściej spodziewają się wzrostu wynagrodzenia. Największe szanse na podwyżkę widzą najlepiej sytuowani (dochód gospodarstwa domowego powyżej 6 tysięcy zł) - niemal połowa z nich spodziewa się wzrostu dochodów. Równocześnie niemal połowa z nas liczy się z tym, że w nadchodzących miesiącach wyda więcej niż w latach poprzednich (47 procent). Większych wydatków, zarówno spowodowanych większymi potrzebami, jak i wzrostem cen, spodziewają się osoby od 25. do 34. roku życia (61 proc.), oraz osoby z wykształceniem średnim (50 procent) i wyższym (49 procent). Ankietowani odpowiadając na pytanie o przewidywania ws. oszczędności, spłatę zadłużenia czy ewentualne długi i nowe zobowiązania finansowe, zdecydowanie częściej wskazują na oszczędności (42 procent) i spłatę zadłużenia (15 procent) niż pojawienie się nowego zadłużenia (13 procent) i zaciągnięcie kolejnych zobowiązań finansowych w postaci kredytu lub pożyczki (7 procent). Ewentualnego zadłużenia spodziewają się Polacy po 60. roku życia.
O badaniu
Raport "Portfel statystycznego Polaka" (II edycja) dotyczący oceny sytuacji finansowej powstał na podstawie wyników badań przeprowadzonych przez Kantar Millward Brown na reprezentatywnej grupie 1 tysiąca Polaków.
KRD jest jednym z pięciu działających w Polsce biur informacji gospodarczej gromadzących, przechowujących i udostępniających dane o nierzetelnych dłużnikach. Oprócz niego, na rynku funkcjonują jeszcze ERIF Biuro Informacji Gospodarczej, BIG InfoMonitor, Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej oraz Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych.
Autor: mb / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock