Polski Ład sprawił, że wielu przedsiębiorców zastanawia się nad zmianą formy opodatkowania. Można to zrobić jedynie do określonego terminu. Dla znacznej części przedsiębiorców mija on już w tym miesiącu.
Przedsiębiorca nie musi korzystać z raz zadeklarowanej formy opodatkowania przez cały okres prowadzenia działalności. Szansę na zmianę formy opodatkowania ma jednak tylko do określonego terminu.
Polski Ład. Zmiana formy opodatkowania - do kiedy w 2022 roku?
Formę opodatkowania można zmienić do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik uzyska pierwszy w danym roku przychód z działalności gospodarczej. Przedsiębiorca, który otrzymał pierwszy przychód w styczniu 2022 roku, ma więc czas na zmianę formy opodatkowania do 20 lutego 2022 roku. Jeżeli nie dopełni odpowiednich formalności do tego terminu, będzie mógł to zrobić dopiero za rok i do tego czasu będzie musiał rozliczać się w ramach obecnej formy opodatkowania.
Inną formę opodatkowania można wybrać także później - dotyczy to jednak przedsiębiorców, którzy pierwszy przychód uzyskają w kolejnych miesiącach roku.
Aby zmienić formę opodatkowania, należy przekazać specjalne pismo do Naczelnika Urzędu Skarbowego. Oświadczenie o rezygnacji z danej formy opodatkowania można złożyć w urzędzie skarbowym lub za pośrednictwem Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).
Dotyczy to zmiany formy opodatkowania osób rozliczających się teraz w ramach skali podatkowej, podatku liniowego lub ryczałtu ewidencjonowanego.
Inaczej jest w przypadku karty podatkowej. W przypadku osób rozliczających się w ramach tej formy opodatkowania termin już jednak niestety minął - oświadczenie o rezygnacji można złożyć tylko w terminie do 20 stycznia roku kalendarzowego.
Polski Ład - zmiany dla przedsiębiorców
Polski Ład wprowadził wiele przepisów, które mają wpływ na zyski przedsiębiorców rozliczających się według różnych form opodatkowania.
Jednym z najważniejszych elementów Polskiego Ładu z punktu widzenia firm są zmiany w rozliczaniu składki zdrowotnej. Jeszcze w 2021 mniejsi przedsiębiorcy płacili zryczałtowaną składkę zdrowotną bez względu na to, ile zarobią. W 2021 roku było to 381,81 zł.
Teraz przedsiębiorcy opodatkowani według skali podatkowej albo podatkiem liniowym będą musieli zapłacić składkę proporcjonalną do faktycznego dochodu, natomiast opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - w wysokości uzależnionej od wielkości uzyskiwanych przychodów. Przynajmniej dla części przedsiębiorców oznacza to wzrost obciążeń.
Tak jak w przypadku pracowników także przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej, od stycznia stosowana jest wyższa kwota wolna od podatku (30 tys. zł) oraz podniesiony próg podatkowy (120 000 zł), powyżej którego obowiązuje 32-procentowa stawka PIT. Tę grupę przedsiębiorców obejmuje także tak zwana ulga dla klasy średniej.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: dpVUE .images/Shutterstock