Nowość w zwrotach podatku. "Wiele osób może być zaskoczonych"

Źródło:
TVN24 Biznes
Będzie podatek od nadmiarowych zysków? Soboń: pracujemy nad takim rozwiązaniem
Będzie podatek od nadmiarowych zysków? Soboń: pracujemy nad takim rozwiązaniemTVN24
wideo 2/5
Będzie podatek od nadmiarowych zysków? Soboń: pracujemy nad takim rozwiązaniemTVN24

Polski Ład wprowadził wiele zmian, które wpłyną na wysokość zwrotu podatku za ubiegły rok. - Wiele osób może być zaskoczonych kwotą do zwrotu lub do dopłaty - oceniła w komentarzu dla TVN24 Biznes Małgorzata Samborska z Grant Thornton. Samborska stwierdziła, że przy tegorocznych rozliczeniach warto przyjąć koncepcję "ufam, ale sprawdzam".

Małgorzata Samborska przypomniała, że choć na początku roku obowiązywały stawki podatkowe 17 proc. i 32 proc., to całe dochody w zeznaniu rocznym będzie można opodatkować według stawek 12 proc. i 32 proc. Przepisy dotyczące nowej stawki weszły w życie od lipca minionego roku.

Zwrot podatku za 2022 rok może być zaskoczeniem

- Oznacza to, że wiele osób, więcej niż w latach ubiegłych, będzie miało prawo do zwrotu podatku po złożeniu zeznania rocznego. Wynika to z faktu, że zaliczki pobierane przez pracodawców były w pierwszych miesiącach naliczane według stawki 17 proc. Tak było w przypadku osób z wynagrodzeniem w poszczególnych miesiącach pierwszej połowy roku wyższym niż 12.800 zł brutto - tłumaczyła ekspertka.

Zwróciła uwagę, że "w przypadku niższych zarobków sprawa jest bardziej skomplikowana". - Zaliczki na podatek tych osób w pierwszej połowie roku podlegały co do zasady tzw. rolowaniu, czyli zaliczki były pobierane według zasad, jakie obowiązywały w 2021 roku, kiedy można było jeszcze odliczać od podatku większość składki zdrowotnej, o ile tylko zaliczka według zasad z 2021 r. była niższa niż według zasad Polskiego Ładu - wyjaśniła.

Ekspertka podatkowa zaznaczyła, że osoby te "mogły być również być uprawnione do ulgi dla klasy średniej (która została ostatecznie uchylona), mogły złożyć wniosek o nierolowanie zaliczek lub wniosek niestosowanie ulgi dla klasy średniej, wysokość wynagrodzenia w poszczególnych miesiącach mogła być różna, a co za tym idzie różne zasady mogły być stosowane".

Według Małgorzaty Samborskiej rozliczenie może okazać się jeszcze bardziej zaskakujące, jeżeli poza umową o pracę osoby te miały również inne źródła dochodów lub zmieniały pracę w ciągu roku. - W niektórych przypadkach podatnicy będę musieli dopłacić podatek w zeznaniu rocznym. Nie powinniśmy więc zakładać, że zaliczka pobrana przez płatnika w ciągu roku będzie równa lub w niewielkim stopniu będzie się różniła od podatku należnego za cały rok - stwierdziła.

Jednak, jak dodała, samo rozliczenie za ubiegły rok nie powinno jednak przysporzyć więcej problemów niż w latach minionych "dla pracowników i innych osób otrzymujących wyłącznie dochody od płatników". - Szczęśliwie została uchylona ulga dla klasy średniej. W dalszym ciągu będzie można korzystać wzorem lat ubiegłych z rozwiązania przygotowanego przez Ministerstwo Finansów - Twój e-PIT, co jest najprostszym sposobem złożenia zeznania - oceniła.

Nowy, wyjątkowy element rozliczeń PIT

Samborska przypomniała, że "nowym elementem, wyjątkowym dla rozliczenia w 2022 r. jest tzw. hipotetyczny podatek". - To jest nasze prawo, żeby rozliczyć się za rok 2022 z uwzględnieniem ulgi dla klasy średniej i stawki 17 proc., jeśli tylko te zasady miałyby spowodować, że zapłacimy mniej podatku. Wynika to z tego, że zmiany, które weszły w życie w połowie roku, mogły być dla nas wyłącznie korzystne - wytłumaczyła.

Zwróciła uwagę, że samo Ministerstwo Finansów szacuje, iż takich osób jest niewiele. - Taka sytuacja powinna wystąpić w przypadku 1 osoby na 1000. Np. u kogoś kto z jednej strony miał prawo do ulgi dla klasy średniej, więc średniomiesięcznie zarabiał między 5711 a 11140 i dodatkowo miał prawo do 50-proc. kosztów uzyskania przychodu. Im większa część wynagrodzenia była objęta kosztami autorskimi, i im wyższa byłaby ulga dla klasy średniej, tym większe jest prawdopodobieństwo, że ten podatek hipotetyczny będzie niższy niż podatek wyliczony według zasad, które obowiązywały na koniec roku - podkreśliła.

Dodała, że "w takiej sytuacji to urząd skarbowy powinien nam obliczyć hipotetyczny podatek i oddać nam pieniądze w trybie bezdecyzyjnym, bez żadnych dodatkowych formalności". - Nie musimy jednak w tym celu składać dwóch zeznań podatkowych, nie jesteśmy zobowiązani też, aby sobie policzyć podatek według zasad z 1 stycznia i według zasad z 31 grudnia, tylko to urząd powinien za nas to zrobić na podstawie danych, które zadeklarowaliśmy w zeznaniach rocznych - zaznaczyła.

Samborska stwierdziła, że w przy tegorocznych rozliczenia warto przyjąć koncepcję "ufam, ale sprawdzam". Ekspertka doradziła, by "w dostępnych kalkulatorach sprawdzić, czy mamy prawo oczekiwać zwrotu podatku, czy też nie". - Jedno jest pewne: warto wygospodarować sobie w tym roku więcej czasu na złożenie zeznania rocznego - podsumowała.

Autorka/Autor:mp/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Artur Bogacki/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Bez mrożenia cen prądu opłaty za energię mogą od lipca znacznie wzrosnąć. - Już teraz rachunki zjadają największą część naszych dochodów - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Jolanta, właścicielka kwiaciarni na warszawskim Mokotowie. Niepokoją się także zwykli klienci firm energetycznych, z których część już dostała wyższe zaliczki na energię na drugą połowę roku.

"Prąd nas wykończy". Co dalej z rachunkami za energię?

"Prąd nas wykończy". Co dalej z rachunkami za energię?

Źródło:
tvn24.pl

Unia Europejska chce nałożyć na producentów nowe obowiązki. Mają oni umożliwić tanią i szybką naprawę sprzętów po gwarancji, zapewnić dostęp do tanich części zamiennych czy przedłużyć ważność gwarancji w przypadku awarii sprzętu w trakcie jej trwania. Unia chce także ukrócić celowe postarzanie sprzętów.

Producentów sprzętu AGD czeka rewolucja

Producentów sprzętu AGD czeka rewolucja

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot padły dwie główne wygrane, każda w wysokości 60 milionów euro. Zwycięskie kupony wysłano w Niemczech i Słowenii. W Polsce padły dwie wygrane drugiego stopnia - po blisko 15,4 miliona złotych każda.

Wielka kumulacja w Eurojackpot rozbita. Wysokie wygrane w Polsce

Wielka kumulacja w Eurojackpot rozbita. Wysokie wygrane w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego przy Komisji Nadzoru Finansowego przestrzega przed oszustami, którzy rozsyłają fałszywe SMS-y i podszywają się w nich pod Pocztę Polską. Wyłudzają dane oraz informacje o kartach płatniczych.

Uwaga na takie SMS-y

Uwaga na takie SMS-y

Źródło:
tvn24.pl

Rząd rekomenduje kontynuowanie prac nad projektem Koalicji Obywatelskiej zakładającym ujawnianie majątków małżonków najważniejszych osób pełniących funkcje publiczne. Chodzi o rodzinę między innymi prezydenta, premiera, ministrów, marszałków Sejmu i Senatu oraz posłów i senatorów.

Ujawnienie majątków małżonków polityków. Jest stanowisko rządu

Ujawnienie majątków małżonków polityków. Jest stanowisko rządu

Źródło:
tvn24.pl

Na granicy biedy żyje 13,7 procent Polaków - wynika z raportu Szlachetnej Paczki. Części osób nie stać na podstawowe zakupy, uregulowanie czynszu czy opłacenie rachunków za media. W raporcie zwrócono też uwagę na znaczne nierówności w obrębie - uważanych za bogate - miast.

"Tu bieda jest niewidzialna, mieszka w otoczeniu luksusowych sklepów". Alarmujący raport

"Tu bieda jest niewidzialna, mieszka w otoczeniu luksusowych sklepów". Alarmujący raport

Źródło:
PAP

Poseł Dariusz Joński (Koalicja Obywatelska) zapowiedział, że na czwartkowym posiedzeniu sejmowa Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej najprawdopodobniej zajmie się wnioskiem o postawienie Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu.

Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego. Zapowiedź w sprawie posiedzenia komisji

Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego. Zapowiedź w sprawie posiedzenia komisji

Źródło:
tvn24.pl

Tesla planuje zwolnić około 400 osób zatrudnionych w gigafabryce w Gruenheide w okolicach Berlina. To około 3 procent wszystkich pracowników tego zakładu. Tesla, której prezesem jest miliarder Elon Musk, ma nadzieję, że cięcia zostaną zrealizowane w ramach programu dobrowolnych odejść.

Gigant ogłasza zwolnienia w fabryce pod Berlinem. "Bardzo żałuję"

Gigant ogłasza zwolnienia w fabryce pod Berlinem. "Bardzo żałuję"

Źródło:
Reuters

PKO Bank Polski poinformował, że wprowadzi dodatkowe zabezpieczenie logowania do bankowości internetowej iPKO. Nowe rozwiązanie ma chronić konta klientów przed cyberprzestępcami. Aby skorzystać z dodatkowego zabezpieczenia, będzie trzeba je włączyć.

PKO BP wprowadzi nowe zabezpieczenie. Zmiany dla klientów

PKO BP wprowadzi nowe zabezpieczenie. Zmiany dla klientów

Źródło:
tvn24.pl

Orlen Trading Switzerland przekazał około 400 milionów dolarów na dostawy ropy z Wenezueli - poinformował we wtorek zarząd spółki. Pieniądze zapłacone pośrednikom przepadły, a surowiec nigdy nie dotarł do kraju. Najwięcej środków trafiło do 25-latka z Hongkongu, który kilka lat wcześniej założył własną firmę w Dubaju.

25-latek z Hongkongu handlował ze spółką Orlenu ropą z Wenezueli. Pieniądze przepadły

25-latek z Hongkongu handlował ze spółką Orlenu ropą z Wenezueli. Pieniądze przepadły

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów w uwagach do projektu ustawy prądowej napisało, że bez zmiany szykowanej regulacji beneficjenci bonu energetycznego będą musieli dodatkowo zapłacić PIT od otrzymanego świadczenia. Wcześniej swoje zastrzeżenia do projektu zgłosiło także Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Można dostać nawet 1200 złotych. Co z podatkiem?

Można dostać nawet 1200 złotych. Co z podatkiem?

Źródło:
PAP

Konwersja WIBOR-u na WIRON stanęła pod znakiem zapytania. Trwa ponowna analiza wskaźników referencyjnych. Ostateczna decyzja ma zapaść w czerwcu. Niezależnie od niej WIBOR ma przestać być kwotowany z końcem 2027 roku. WIBOR wraz z marżą banku są składowymi oprocentowania kredytu.

W czerwcu kluczowa decyzja dla kredytobiorców

W czerwcu kluczowa decyzja dla kredytobiorców

Źródło:
PAP

We wtorek Rada Ministrów zajmie się projektami dotyczącymi ujawnienia oświadczeń majątkowych między innymi małżonków osób publicznych, a także prezesów spółek Skarbu Państwa. Nowe przepisy miałyby objąć między innymi posłów, senatorów, prezydentów, burmistrzów, a także wójtów.

KO i PiS z projektami o jawności majątków polityków i ich bliskich. Dziś zajmie się nimi rząd

KO i PiS z projektami o jawności majątków polityków i ich bliskich. Dziś zajmie się nimi rząd

Źródło:
PAP

Małgorzata Sadurska straciła kolejne stanowisko - pisze portal Onet. Tym razem umowę o pracę z byłą członkinią zarządu PZU zerwał Miejski Urząd Pracy w Lublinie, gdzie obejmowała stanowisko kierowniczki działu prawnego. W praktyce jednak od ponad 20 lat nie pracowała tam, bo przebywała na bezpłatnym urlopie.

Milionerka "dobrej zmiany" traci kolejną pracę. Przez ponad 20 lat była pracownikiem na urlopie

Milionerka "dobrej zmiany" traci kolejną pracę. Przez ponad 20 lat była pracownikiem na urlopie

Źródło:
Onet

Rada nadzorcza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Zbigniewa Derdziuka na stanowisko prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - przekazał we wtorek przewodniczący rady Liwiusz Laska.

Coraz bliżej powrotu dawnego prezesa ZUS na stanowisko

Coraz bliżej powrotu dawnego prezesa ZUS na stanowisko

Źródło:
PAP

Wielka fuzja na rynku modowym może zostać zablokowana. Takie konsekwencje może przynieść wniosek Amerykańskiej Federalnej Komisji Handlu, która domaga się zaniechania połączenia spółek Tapestry z Capri, właścicielem marki Michael Kors. Zdaniem regulatorów stworzenie nowego potentata modowego mogłoby negatywnie wpłynąć na konkurencję na rynku.

Wielka fuzja, miliardy dolarów i konflikt o rynkową konkurencję

Wielka fuzja, miliardy dolarów i konflikt o rynkową konkurencję

Źródło:
Reuters

Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje o stworzenie ram prawnych dla działalności kantorów internetowych. W odpowiedzi Ministerstwo Finansów zapowiada przekazanie do Sejmu projektu w tej sprawie w czwartym kwartale tego roku.

"Problem pozostaje nierozwiązany od ponad dekady". Jest odpowiedź ministerstwa

"Problem pozostaje nierozwiązany od ponad dekady". Jest odpowiedź ministerstwa

Źródło:
PAP

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w marcu 2024 roku wzrosła o 6,1 procent w ujęciu rocznym - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Największy wzrost odnotowano w kategorii pojazdy mechaniczne (+13,5 proc. ), paliw (+11,2 proc. ) i żywności (+6,6 proc.).

Najnowsze dane ze sklepów

Najnowsze dane ze sklepów

Źródło:
PAP

Enea to kolejna polska firma zainteresowana budową małych reaktorów jądrowych. - Uznajemy SMR-y za bardzo interesującą i przyszłościową linię biznesową w grupie, szczególnie w perspektywie odchodzenia od miksu z dominującym udziałem węgla - przekazał dyrektor departamentu rozwoju projektów innowacyjnych Łukasz Nowakowski. Pierwszy reaktor jądrowy ma powstać w 2035 roku.

Kolejna polska spółka chce zainwestować w energię jądrową

Kolejna polska spółka chce zainwestować w energię jądrową

Źródło:
PAP

Biuro Informacji Kredytowej przekazało, że firmy pożyczkowe w marcu bieżącego roku udzieliły łącznie ponad milion nowych pożyczek o łącznej wartości 1,722 miliarda złotych. - Marcowy wynik sprzedaży był najwyższy w historii - ocenił Sławomir Nosal, kierownik Zespołu Analiz Biura Informacji Kredytowej.

Polacy pożyczają na potęgę. "Wynik najwyższy w historii"

Polacy pożyczają na potęgę. "Wynik najwyższy w historii"

Źródło:
tvn24.pl

W tym roku wyjazd na majówkę (1-5 maja) zadeklarowało 43 proc. Polaków, czyli o 10 proc. więcej niż w ubiegłym roku - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej. Największym powodzeniem będą cieszyć się krótkie wyjazdy po kraju, najczęściej w góry. Jak spędzimy tegoroczną majówkę i ile na nią wydamy?

Jak Polacy chcą spędzać majówkę? "Mikrowyprawy tegorocznym hitem"

Jak Polacy chcą spędzać majówkę? "Mikrowyprawy tegorocznym hitem"

Źródło:
PAP, POT

Rodzice uczniów, którzy w ubiegłym roku otrzymali laptopy, mogą odetchnąć z ulgą. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów, które zwalnia z obowiązku zapłaty PIT od tego sprzętu. To istotny dokument, bo czas rozliczeń z fiskusem za 2023 mija wraz z końcem kwietnia.

Ważne rozporządzenie w sprawie PIT. Dotyczy setek tysięcy osób

Ważne rozporządzenie w sprawie PIT. Dotyczy setek tysięcy osób

Źródło:
tvn24.pl

Szwajcarski bank UBS rozpoczął program cięcia kosztów, którego wynikiem jest ogromna redukcja etatów. Wkrótce pracę ma stracić ponad 30 tysięcy osób, zatrudnionych na całym świecie.

Zwolnienia w gigancie. Pracę straci kilkadziesiąt tysięcy osób

Zwolnienia w gigancie. Pracę straci kilkadziesiąt tysięcy osób

Źródło:
Reuters