"Jak tak dalej pójdzie, to po prostu trzeba będzie to zamknąć"

Źródło:
TVN24
Trudna sytuacja polskich przedsiębiorców
Trudna sytuacja polskich przedsiębiorcówTVN24
wideo 2/8
Trudna sytuacja polskich przedsiębiorcówTVN24

Nigdy nie było tak źle - skarżą się mali przedsiębiorcy w całym kraju. Niektórzy z nich przegrali z pandemią, inni walczą obecnie z inflacją i zmianami przepisów. Trudna sytuacja zmusza firmy do podnoszenia cen dla klientów. Materiał magazynu "Polska i Świat".

- Dwa lata temu kosztowała 60 złotych, teraz - 150 złotych, tak wzrosły ceny – powiedział właściciel kwiaciarni w Radomiu, pokazując jedną z wiązanek.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Problemy przedsiębiorców

Sprzedawca kwiatów z Radomia, restauratorka z Krakowa, kaletnik z Warszawy – zajmują się zupełnie czymś innym, ale stoją przed tym samym problemem – jak w dobie galopujących cen, zmian przepisów, pandemii utrzymać się na rynku?

- Jak tak dalej pójdzie, to po prostu trzeba będzie to zamknąć – mówił sprzedawca kwiatów. – W ogóle nie wiemy, na czym stoimy. Pierwszym pytaniem, jakie zadałam księgowej, było: o co chodzi? Powiedziała, że nikt nie wie, o co chodzi – powiedziała restauratorka z Krakowa.

- Jest coraz gorzej, coraz gorzej. Jak długo utrzymamy się na rynku – nie wiemy – mówił przedsiębiorca z Warszawy.

Lucas z Holandii już zdecydował – zamknął bistro, które prowadził z partnerką w Warszawie. Zdjął już neon, trwa wyprowadzka. Życie w Polsce okazało się zbyt trudne, para szykuje się do wyjazdu za granicę. - Powodem, że nie przetrwaliśmy, jest na pewno pandemia i żadna pomoc – mówiła współprowadząca bistro Agnieszka Bisewska.

Para nie otrzymała pomocy z żadnej tarczy. Oszczędności się skończyły, nie chcą brać kredytu. - Nowy start bez oszczędności jest zbyt trudny. Myślę, że lepszą opcją jest praca w innym kraju – stwierdził Lucas Mol.

- My byśmy bardzo chcieli zostać w Polsce, ale nie ma takich opcji. Musimy gdzieś pracować dwa, trzy lata, żeby coś zaoszczędzić, coś otworzyć, myślę, że byłoby to w Polsce niemożliwe – tłumaczyła pani Agnieszka.

Z mapy stolicy w grudniu zeszłego roku zniknęła też piekarnia. – Ktoś powiedział, premier czy ktoś inny: nie wychodźcie z domu, bo jest pandemia. Pewnego dnia więc nie masz klientów i co możesz zrobić? Zamknąłem biznes, mam dużo kredytów – opowiadał Daniel Chmura, który prowadził piekarnię w Warszawie.

Inflacja uderza w firmy

Od początku roku założono, w tym wznowiono działalność, ponad 16 tys. firm. Niemal tyle samo zakończyło działalność, a 15 tys. ją zawiesiło – wynika z danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

- Słyszę coraz częściej: wie pan co, daję sobie dwa, trzy miesiące i zamykam, nie dam rady. Samego ZUS-u jest teraz 1700 zł – mówił Robert Wężyk, który prowadzi sklep w Radomiu.

Państwo Wężykowie jeszcze walczą o przetrwanie – przez skok cen przyszłość ich sklepu stanęła jednak pod znakiem zapytania. – Gaz mieliśmy dwa sezony temu, powiedzmy około dwóch tysięcy płaciliśmy za sezon grzewczy. W tej chwili musimy zapłacić ponad sześć tysięcy – mówiła Katarzyna Wężyk, która współprowadzi placówkę.

"Podwyżki" to dziś słowo odmieniane przez przedsiębiorców przez wszystkie przypadki. - Zamierzamy podnieść ceny, bo wszystkie środki, na których pracujemy – kosmetyczne czy nawet dezynfekcja – każda dostawa to jest inna cena – mówiła Aneta Bartnicka, która prowadzi salon fryzjerski w Radomiu.

- Nawet widzę po klientach, którzy zawsze przychodzili, kupowali piękne wiązanki – teraz przychodzą i kupują jedną różę – powiedział Błażej Romanowski, właściciel kwiaciarni w Radomiu.

Pomoc w pandemii niewystarczająca

Gdy wybuchła pandemia, przedsiębiorcy dostawali pomoc z tarczy. Trudno jednak powiedzieć, że wszyscy są zadowoleni. Pani Dorota przygotowała pozew przeciwko Skarbowi Państwa.

- Ubiegamy są o odszkodowania za okres lockdownu, czyli przede wszystkim za brak pomocy. Jest nas ponad 300 podmiotów i ubiegamy się w tej chwili łącznie o 220 milionów – mówiła Dorota Rydygier, właściciela restauracji w Krakowie.

Kto przetrwa na rynku? Dla wielu kluczowe będą następne miesiące. - Chciałbym jednego: żeby państwo dało mi święty spokój, żeby nic mi nie dawało, tylko jak najmniej mi zabierało – podsumował przedsiębiorca z Radomia.

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Wartość długów alimentacyjnych w Polsce wynosi obecnie to 16,4 miliarda złotych. To o 20 procent więcej niż trzy lata temu - poinformował w poniedziałek Krajowy Rejestr Długów. Prawie 96 procent zaległości wobec dzieci to niespłacone zobowiązania ojców - łącznie 15,7 miliarda złotych.

"Najbardziej niepokoi postawa najmłodszych rodziców"

"Najbardziej niepokoi postawa najmłodszych rodziców"

Źródło:
PAP

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną w reakcji na atak USA na irańskie obiekty nuklearne. Na Bliskim Wschodzie wrze, a na rynkach ropy widać umiarkowaną gorączkę - informują maklerzy.

Gorączka na rynku ropy

Gorączka na rynku ropy

Źródło:
PAP

Sekretarz stanu USA Marco Rubio wezwał Chiny do uniemożliwienia Iranowi zamknięcia Cieśniny Ormuz, jednego z najważniejszych szlaków żeglugowych na świecie.

"To będzie dla nich samobójstwo gospodarcze". Rubio apeluje do Pekinu

"To będzie dla nich samobójstwo gospodarcze". Rubio apeluje do Pekinu

Źródło:
BBC

Na azjatyckich giełdach indeksy przeważnie spadają. Inwestorzy są raczej nastawieni negatywnie do podejmowania ryzyka i czekają na odpowiedź Iranu na amerykański ataki na irańskie obiekty nuklearne podczas weekendu.

Na Bliskim Wschodzie wrze. Tak reagują rynki w Azji

Na Bliskim Wschodzie wrze. Tak reagują rynki w Azji

Źródło:
PAP

W tym tygodniu uwaga krajowych inwestorów skupi się na majowych danych o płacach, zatrudnieniu, produkcji przemysłowej, produkcji budowlano-montażowej i sprzedaży detalicznej. Resort finansów i Bank Gospodarstwa Krajowego przeprowadzą aukcje sprzedaży obligacji.

Pensje, zatrudnienie, dane ze sklepów. Taki będzie tydzień w gospodarce

Pensje, zatrudnienie, dane ze sklepów. Taki będzie tydzień w gospodarce

Źródło:
PAP

Po ataku USA parlament w Iranie zatwierdził zamknięcie cieśniny Ormuz, kluczowego szlaku łączącego Zatokę Perską z Morzem Arabskim - przekazał Reuters. Ostateczną decyzję w sprawie blokady podejmie Najwyższa Rada Bezpieczeństwa Narodowego Iranu.

Parlament w Iranie zatwierdził zamknięcie cieśniny Ormuz

Parlament w Iranie zatwierdził zamknięcie cieśniny Ormuz

Źródło:
PAP

Grecja od 1 lipca 2025 roku wprowadza nową opłatę turystyczną, która w niektórych przypadkach może wynieść nawet 20 euro (około 85 złotych). W ten sposób władze próbują walczyć z problemem nadmiernej turystyki.

Nowa opłata turystyczna w Grecji od lipca

Nowa opłata turystyczna w Grecji od lipca

Źródło:
tvn24.pl

Amerykańskie bombowce B-2 zrzuciły bomby GBU-57 na irański obiekt jądrowy w Fordo. Zdaniem ekspertów to jedyna broń zdolna do skutecznego zniszczenia zakładów wzbogacania uranu, które znajdują się głęboko pod ziemią. Oto, jak działa tak zwany "bunker buster", czyli pogromca bunkrów.

Użyta po raz pierwszy. Oto bomba, która spadła na Iran

Użyta po raz pierwszy. Oto bomba, która spadła na Iran

Źródło:
CNN, PAP

Nie odnotowano wzrostu promieniowania w pobliżu irańskich obiektów jądrowych zaatakowanych przez USA - podała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA). Szef agencji Rafael Grossi przekazał, że odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Rady Gubernatorów MAEA.

Co z promieniowaniem po ataku USA na Iran. Agencja zwołuje nadzwyczajne posiedzenie

Co z promieniowaniem po ataku USA na Iran. Agencja zwołuje nadzwyczajne posiedzenie

Źródło:
PAP

Wejście Ukrainy do Unii Europejskiej (UE) mogłoby przynieść znaczące korzyści gospodarcze nie tylko samej Ukrainie, ale także krajom Europy Środkowej, w szczególności w Polsce - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Tyle może zyskać Polska na Ukrainie w Unii Europejskiej

Tyle może zyskać Polska na Ukrainie w Unii Europejskiej

Źródło:
PAP

W sobotnim losowaniu Lotto nikt nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Oznacza to, że we wtorek do wygrania będzie sześć milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 czerwca 2025 roku.

Rośnie kumulacja w Lotto

Rośnie kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Polska nie zamierza obecnie przyjmować euro - podkreślił minister finansów Andrzej Domański Wyjaśnił, że obecny stan, gdy posiadamy własną walutę jest optymalny.

Minister o euro w Polsce. "Ten stan jest optymalny"

Minister o euro w Polsce. "Ten stan jest optymalny"

Źródło:
PAP

Polskie kąpieliska mają najgorszą jakość wody spośród krajów Unii Europejskiej - wynika z raportu Europejskiej Agencji Środowiska za 2024 rok. W zestawieniu najwyżej znalazły się Cypr, Bułgaria oraz Grecja.

Najgorsze kąpieliska w Unii Europejskiej. Niechlubne miejsce Polski

Najgorsze kąpieliska w Unii Europejskiej. Niechlubne miejsce Polski

Źródło:
PAP

Chiny i Rosja stanowią obecnie podobne zagrożenie cybernetyczne dla Europy - stwierdził prezydent Czech Petr Pavel w rozmowie z "Financial Times". Gazeta przypomniała, że rząd w Pradze padł ostatnio ofiarą ataku hakerskiego grupy powiązanej z chińskimi służbami bezpieczeństwa.

Ostrzeżenie przed Chinami i Rosją. "Są sobie równe"

Ostrzeżenie przed Chinami i Rosją. "Są sobie równe"

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, a kumulacja rośnie do 60 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną trzeciego stopnia w wysokości około miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 20 czerwca 2025 roku.

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska będzie monitorować ceny po przystąpieniu Bułgarii do strefy euro - zapowiedział unijny komisarz gospodarki Valdis Dombrovskis. Ministrowie finansów państw UE zgodzili się na przystąpienie Bułgarii do strefy euro.

Wzrost cen przez euro. Bruksela ma się przyjrzeć

Wzrost cen przez euro. Bruksela ma się przyjrzeć

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Ministrowie finansów państw członkowskich Unii Europejskiej zgodzili się na przystąpienie Bułgarii do strefy euro 1 stycznia 2026 roku. Bułgaria będzie 21. unijnym krajem w eurolandzie.

Przyjęcie euro. Jest decyzja ministrów

Przyjęcie euro. Jest decyzja ministrów

Źródło:
PAP

Od 1 lipca 2025 roku maksymalne wynagrodzenie zasadnicze i dodatek funkcyjny między innymi wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast mają wzrosnąć o około 5 procent - wynika z projektu rozporządzenia zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Podwyżki dla samorządowców. Rząd szykuje zmiany

Podwyżki dla samorządowców. Rząd szykuje zmiany

Źródło:
PAP

Polska znalazła się wśród 14 sygnatariuszy porozumienia mającego na celu podjęcie skoordynowanych działań przeciwko rosyjskiej "flocie cieni". Za jej pomocą Rosja obchodzi sankcje międzynarodowe.

Walka z "flotą cieni". 14 państw się zobowiązało

Walka z "flotą cieni". 14 państw się zobowiązało

Źródło:
PAP

- Teraz, w ślad za najnowszą narracją prezesa NBP rynek przestaje wierzyć w lipiec. W sierpniu decyzji RPP nie mamy, więc zakłady idą dopiero o wrzesień - powiedział Mateusz Sutowicz, ekonomista ING Banku Śląskiego, opisując sytuację na rynku. Jeśli chodzi o waluty, to złoty lekko umacnia się do euro, co wspiera lepszy sentyment globalny.

Co ze stopami procentowymi? "Rynek przestaje wierzyć"

Co ze stopami procentowymi? "Rynek przestaje wierzyć"

Źródło:
PAP

Polska wraz z Estonią, Litwą i Łotwą, a także konsorcjum prywatnych przedsiębiorców oraz instytutów badawczych, złożyła do Komisji Europejskiej wniosek dotyczący budowy GigaFabryki Sztucznej Inteligencji - podał resort cyfryzacji. Projekt ma kosztować trzy miliardy euro.

Wiceminister o "przełomowej inwestycji". "Wspólnie z Litwą, Łotwą i Estonią"

Wiceminister o "przełomowej inwestycji". "Wspólnie z Litwą, Łotwą i Estonią"

Źródło:
PAP

Kwestia sztucznej inteligencji (AI) wymaga głębokiej refleksji etycznej - uważa papież Leon XIV. Przestrzega też przed możliwymi konsekwencjami tej technologii dla rozwoju dzieci i młodzieży.

Papież Leon o sztucznej inteligencji

Papież Leon o sztucznej inteligencji

Źródło:
PAP

TSUE wypowiedział się jednoznacznie za tym, że banki nie mogą występować o zwrot kwoty faktycznie wypłaconego kredytu, gdy konsument już go spłacił. Eksperci w rozmowach z tvn24.pl mówią zgodnie: to dobry sygnał dla konsumentów. - Bank będzie mógł po tym wyroku występować tylko o uregulowanie różnicy, czyli zwrot kapitału, który jeszcze pozostał do spłaty - komentuje czwartkowy wyrok adwokat Anna Wolna-Sroka z kancelarii Czabański Wolna-Sroka.

Co wyrok TSUE oznacza dla frankowiczów? Eksperci odpowiadają

Co wyrok TSUE oznacza dla frankowiczów? Eksperci odpowiadają

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ministrowie finansów krajów Unii Europejskiej zaakceptowali zmiany w polskim Krajowym Planie Odbudowy (KPO). Chodzi o utworzenie Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności o wartości prawie 26 miliardów złotych. Otwiera to drogę do wypłaty trzeciej transzy środków z KPO dla Polski.

Zmiany w polskim KPO. Szefowie resortów zdecydowali

Zmiany w polskim KPO. Szefowie resortów zdecydowali

Źródło:
PAP

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podsumowuje pierwsze półrocze. Drogowcy planują ogłosić w tym roku przetargi na co najmniej 330 km dróg o szacunkowej wartość 13,5 mld zł. GDDKiA poinformowała, że w tym roku w Polsce przybędzie ponad 400 km nowych dróg.

Ponad 400 kilometrów nowych dróg w tym roku

Ponad 400 kilometrów nowych dróg w tym roku

Źródło:
PAP

Czy wiesz, że w Polsce możesz posługiwać się elektronicznymi dokumentami, ale jadąc za granicę, musisz mieć ich papierowe odpowiedniki? Że wystarczy prosta polisa za kilkadziesiąt złotych, aby uniknąć horrendalnych kosztów leczenia? Podpowiadamy, jak uniknąć przykrych niespodzianek podczas urlopu.

Jak przygotować się do zagranicznych wakacji. Lista

Jak przygotować się do zagranicznych wakacji. Lista

Źródło:
TVN24+