Dodatkowe pieniądze dla emerytów. Ruszyły wypłaty

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Rusza wypłata 14. emerytury
Rusza wypłata 14. emeryturyTVN24
wideo 2/5
TVN24Rusza wypłata 14. emerytury

W czwartek ruszyła wypłata czternastych emerytur. Z informacji przekazanych przez prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych profesor Gertrudę Uścińską wynika, że pierwsi emeryci i renciści otrzymali dodatkowe świadczenia. Nie trzeba składać wniosku w tej sprawie. Kolejni seniorzy otrzymają czternastą emeryturę wraz z wrześniowym świadczeniem.

Czternasta emerytura w pełnej wysokości wyniesie 1338,44 zł brutto. Świadczenie będzie zwolnione z podatku dochodowego, a pobrana zostanie jedynie składka zdrowotna. Dlatego wyniesie 1217,98 zł na rękę.

- Pierwsze wypłaty świadczeń ruszyły zgodnie z planem. Na wypłatę z ZUS w terminie 25 sierpnia dla 1,6 miliona emerytów i rencistów przeznaczyliśmy około 2 miliardów złotych - podała prezes ZUS. Świadczenie zostanie wypłacone z urzędu, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku, aby otrzymać pieniądze.

Z informacji przekazanych przez minister rodziny i polityki społecznej Marlenę Maląg 80 proc. emerytur jest wypłacanych na konto bankowe.

Czternasta emerytura - terminy wypłat

Czternastka ma trafić w sumie do 9 mln emerytów, rencistów i innych osób pobierających świadczenia długoterminowe, w tym 8,1 mln z ZUS. Prawo do świadczenia jest badane na 24 sierpnia, czyli dzień poprzedzający pierwsze wypłaty. Czternastki nie otrzymają osoby ze świadczeniem zawieszonym, np. z powodu przekroczenia limitów dorabiania.

ZUS szacuje, że świadczenie w pełnej wysokości otrzyma około 7,7 mln osób, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. W przypadku osób ze świadczeniem o wysokości między 2900 zł a 4188,44 zł czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Jednak minimalna wysokość czternastki uprawniająca do otrzymania świadczenia wyniesie 50 zł.

W ZUS terminy wypłaty tego świadczenia przypadną w dniu 25 sierpnia oraz 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września. Natomiast w systemie mundurowym oraz w przypadku osób pobierających zasiłki i świadczenia przedemerytalne z ZUS – wypłata nastąpi we wrześniu. Z kolei osoby pobierające świadczenia rolnicze rzadziej niż raz na miesiąc, otrzymają czternastkę w październiku.

Czternasta emerytura - dla kogo

Świadczenie to przyznaje się z urzędu emerytom i rencistom z ZUS oraz innych organów emerytalno-rentowych, czyli KRUS i mundurowych, a także osobom uprawnionym do renty socjalnej, zasiłku przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, świadczeń uzupełniających Mama 4 plus oraz dla niesamodzielnych, renty inwalidzkiej.

Świadczenie jest wolne od potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie wlicza się też do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Zgodnie z szacunkami w tym roku na czternastkę może zostać przeznaczone nawet około 11,4 mld zł, w tym 9,5 mld zł dla świadczeniobiorców ZUS.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Valerii Panasiuk/Shutterstock

Pozostałe wiadomości