Tłuszczu z foki nie kupisz

 
Foki mogą być dumne z Unii Europejskiejsxc.hu

Parlament Europejski zatwierdził zakaz handlu produktami z fok - w ten sposób UE chce walczyć z niehumanitarnym zabijaniem tych zwierząt, ale naraża się zarazem na wojnę z Kanadą.

Za było 550 eurodeputowanych, przeciwko tylko 49. Nie jest to niespodzianką, zważywszy, że właśnie wielokrotne apele eurodeputowanych skłoniły w lipcu zeszłego roku Komisję Europejską do przedstawienia propozycji zakazu.

Mieli oni ogromne poparcie europejskiej opinii publicznej, czego wyrazem były

Rozporządzenie zakazuje importowania i handlu w UE produktów pochodzących z fok. Jest odpowiedzią na obawy obywateli UE związane z okrutnymi metodami polowań na foki unijny komisarz ds. środowiska Stawros Dimas

Kilka krajów UE wprowadziło zresztą wcześniej podobne embargo na poziomie krajowym: Belgia, Holandia, Włochy, Austria, Niemcy, Francja.

- Rozporządzenie zakazuje importowania i handlu w UE produktów pochodzących z fok. Jest odpowiedzią na obawy obywateli UE związane z okrutnymi metodami polowań na foki - podkreślił unijny komisarz ds. środowiska Stawros Dimas.

W UE ma być dopuszczony handel tylko takimi skórami, mięsem czy preparatami witaminowymi z tłuszczu fok, które były zabite w "tradycyjnych" polowaniach prowadzonych przez mieszkających na północy Kanady Innuitów.

Kanadyjczycy zaniepokojeni

To nie uspokoiło jednak Kanady, która jest głównym światowym eksporterem foczych produktów. Zagroziła ona, że w przypadku wprowadzenia unijnego embarga, zaprotestuje na forum Światowej Organizacji Handlu (WTO). Wynik głosowania skrytykowała też międzynarodowa federacja producentów wyrobów futrzarskich IFTE.

Komisja Europejska odpowiedziała Kanadyjczykom, że jeśli chcą, mogą oddać sprawę do rozpatrzenia WTO. Zapewniła jednocześnie, że Unia Europejska zrobiła wszystko, by zakaz był zgodny z procedurami przyjętymi przez tę ponadnarodową organizację.

Niehumanitarne zabijanie fok

Organizacje ekologiczne argumentują, że myśliwi nie zawsze upewniają się, że foki są martwe, zanim przystąpią do ich oprawiania. Zdarza się, że zwierzęta nie giną od razu od strzału z broni albo ciosu specjalną pałką zwaną hakapikiem.

Unijna Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności alarmowała, że jedną z okrutnych metod polowań na foki są podwodne pułapki, w których te ssaki giną przez utopienie.

Co roku na świecie ubija się ok. 900 tys. fok, z czego niemal dwie trzecie w Kanadzie, na Grenlandii (Dania) i w Namibii. Focze skóry są cenionym materiałem do wyrobu torebek, kapeluszy i rękawiczek, a zwłaszcza kombinezonów dla motocyklistów.

Nie tylko Kanadyjczycy

Inne kraje, gdzie poluje się na foki, a więc dotyczyć ich będzie unijna legislacja, to Islandia, Norwegia, Rosja, USA, a w UE - Szwecja, Finlandia i Wielka Brytania. Dla tych trzech ostatnich krajów przewidziano zresztą wyjątek - dozwolone będą polowania na małą skalę w celu zarządzania zasobami morskimi.

Wcześniej embargo na handel produktami z fok wprowadziły USA i Meksyk - główni partnerzy handlowi Kanady.

Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu