Cukiernia z Irlandii Północnej odmówiła latem przyjęcia zamówienia od aktywisty LGBT. Powód? Chciał, by ciasto było udekorowane hasłem wyrażającym poparcie dla małżeństw jednopłciowych. Właściciele i menadżer cukierni stwierdzili, że jest to sprzeczne z ich chrześcijańskim światopoglądem. Teraz staną przed sądem.
Ashers Baking Company to rodzinna sieć cukierni w Irlandii Północnej, która zatrudnia 62 osoby. Głośno stało się o firmie latem, gdy odmówiła przyjęcia zamówienia na tort. Miały się na nim znaleźć figurki znanych z "Ulicy Sezamkowej" postaci Berta i Erniego oraz napis wyrażający poparcie dla małżeństw jednopłciowych.
Cukiernia nie przyjęła zamówienia, tłumacząc, że zrealizowanie zamówienia stałoby w sprzeczności z chrześcijańskim światopoglądem.
Menadżer sklepu Daniel McArthur wyjaśniał również, że małżeństwo w Irlandii Północnej wciąż definiowane jest jako "związek kobiety i mężczyzny", a cukierni zależało na tym, żeby wyrazić swoje stanowisko w tej sprawie.
Doszło do dyskryminacji? Zadecyduje sąd
Jak pisze BBC, nie spodobało się to jednak północnoirlandzkiej komisji ds. równości (Equality Commission), która domagała się zadośćuczynienia dla klienta, któremu odmówiono przyjęcia zamówienia. Prawnicy cukierni nie zgodzili się zapłacić. Organizacja zadecydowała więc, że sprawą zajmie się sąd.
Jak bowiem wyjaśnia, kilka razy zwracała się do Ashers Baking Company, jednak cukiernia nie zamierza przyznać, że doszło do dyskryminacji, ani zapłacić poszkodowanemu klientowi.
Na nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych menadżer cukierni mówił, że organizacja ściga ich za pogląd, że małżeństwo może być zawarte jedynie pomiędzy kobietą a mężczyzną
Equality Commission wyjaśnia, że wolałaby uniknąć wstępowania na drogę sądową, jednak w wyniku braku odpowiedzi, nie widzi innego wyjścia. Ich zdaniem, sprawa dotyczy "ważnych społecznych kwestii dotyczących tego, czy dostawcy usług mogą odmówić ich wykonania przez czyjąś orientację seksualną, poglądy polityczne lub wiarę".
Małżeństwa jednopłciowe są dozwolone w Szkocji, Walii i Anglii. Irlandia Północna nie ma na razie planów ich zalegalizowania - w kwietniu mieszkańcy wypowiedzieli się przeciwko takiemu rozwiązaniu w referendum.
Autor: kg\mtom / Źródło: bbc.co.uk
Źródło zdjęcia głównego: Twitter