Rada Praw Człowieka ONZ (UNHRC) przyjęła, mimo ostrego sprzeciwu państw arabskich, kontrowersyjną - jak to ujmuje Reuters - rezolucję, która zrównuje w prawach człowieka lesbijski, gejów, biseksualistów i transseksualistów. To pierwszy tego typu dokument przyjęty przez UNHRC - mówią dyplomaci.
W deklaracji uznano, że nie dyskryminacja osób o odmiennej ze względu na ich orientację seksualną i przemoc wobec nich są niedopuszczalne.
W rezolucji napisano m.in., że "wszystkie istoty ludzkie rodzą się wolne i równe pod względem godności i praw, i każda z nich powinna cieszyć się wszystkimi prawami i swobodami(...) bez żadnych rozróżnień".
Za i przeciw
W 47-miejscowej Radzie Praw Człowieka 23 członków opowiedziało się za rezolucją, 19 przeciw. Kilka państw wstrzymało się od głosu, a dwa państwa były nieobecne podczas głosowania (Kirgistan i zawieszona w prawach członka w marcu tego roku Libia).
Wśród wielkich mocarstw za przyjęciem dokumentu opowiedziały się USA, Wielka Brytania i Francja. Z kolei Rosja i Chiny wstrzymały się od głosu. Przeciwko opowiedziały się głównie państwa islamskie: Arabia Saudyjska, Bahrain, Katar, Bangladesz i Pakistan.
Kamień milowy...
- Na całym świecie ludzie spotykają się z naruszaniem ich praw człowieka i łamaniem ich praw ze względu na orientację seksualną czy tożsamość płciową - powiedziała sekretarz stanu USA Hillary Clinton w oświadczeniu wydanym przez Waszyngton. Sprecyzowała, że dochodzi w związku z tym do "tortur, gwałtów, sankcji kryminalnych i zabójstw". - Dzisiejsza przełomowa rezolucja potwierdza, że prawa człowieka są uniwersalne - dodała Clinton. prawa
Z kolei Biały Dom określił głosowanie "znaczącym kamieniem milowym w walce o równość". "USA stoi dumnie w jednym rzędzie z tymi państwami, które sprzeciwiają się nietolerancji, dyskryminacji i homofobii" - czytamy w oświadczeniu.
...czy krok wstecz?
Znacznie mniej entuzjazmu wyraził ambasador Mauretanii przy ONZ w Genewie Cheikh Ahmed Ould Zahaf. - To nie ma nic wspólnego z prawami człowieka - mówił przed głosowaniem. - To co tu znajdujemy to próba zmienienia prawa naturalnego istoty ludzkiej prawem nienaturalnym. Dlatego wzywamy wszystkie kraje członkowskie do głosowanie przeciw - dodał.
Homoseksualizm jest tematem tabu w wielu krajach islamskich. Jest też, w wielu krajach, karalny. W państwach Zatoki Perskiej homoseksualiści są regularnie aresztowani i skazywani na kary więzienia.
Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu/Asier Barro