Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych wybrało w piątek w tajnym głosowaniu pięciu niestałych członków Rady Bezpieczeństwa na lata 2018-19. Znalazła się wśród nich Polska, będąca jedynym kandydatem z grupy państw Europy Wschodniej, której tradycyjnie przypada jedno z dziesięciu miejsc w Radzie.
Oprócz Polski, która w Radzie Bezpieczeństwa zastąpi Ukrainę, zasiądą w niej także Kuwejt, Peru, Wybrzeże Kości Słoniowej oraz Gwinea Równikowa.
Spośród tych państw jedynie Gwinea Równikowa nie zasiadała jeszcze w Radzie Bezpieczeństwa. Pozostałe kraje zajmowały już miejsce w Radzie - Polska pięciokrotnie, Peru czterokrotnie, Wybrzeże Kości Słoniowej dwukrotnie, a Kuwejt przez jedną kadencję.
Kadencja nowych niestałych członków Rady ma się rozpocząć 1 stycznia 2018 roku.
Polska otrzymała w piątek 190 głosów. Dwa państwa się wstrzymały.
Na Wybrzeże Kości Słoniowej zagłosowało 189 państw, na Gwineę Równikową - 185, na Kuwejt - 188, a na Peru - 186.
Zgromadzenie Ogólne przeprowadziło także w piątek wybory uzupełniające w grupie państw Europy Zachodniej i Innych (WEOG). Jedynym kandydatem z tego regionu była Holandia, co wynikło z porozumienia tego kraju z Włochami o podzieleniu się dwuletnią kadencją. Holandia już pięciokrotnie zasiadała w Radzie Bezpieczeństwa. W piątek otrzymała 184 głosy.
Polska jedynym kandydatem ze swojej grupy
Od czasu, gdy w grudniu 2016 roku z ubiegania się o miejsce w Radzie zrezygnowała Bułgaria, Polska była jedynym kandydatem z grupy państw Europy Wschodniej, której tradycyjnie przypada jedno z dziesięciu miejsc w Radzie. W celu zdobycia niestałego miejsca w Radzie konieczne było minimum 2/3 (129) głosów państw obecnych i głosujących w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ.
Decyzja o ubieganiu się przez Polskę o status jednego z dziesięciu niestałych członków w RB ONZ w latach 2018-2019 zapadła w 2009 roku. Będzie to szósty raz, kiedy będzie zasiadać w tym gremium. Ostatnie niestałe członkostwo Polski w Radzie przypadło na lata 1996-97.
W skład Rady Bezpieczeństwa ONZ wchodzi 15 państw, w tym pięciu stałych członków, którzy posiadają prawo weta. Są to Stany Zjednoczone, Francja, Wielka Brytania, Chiny oraz Rosja. Pozostali wybierani są na dwuletnią kadencję, po pięć państw każdego roku. Niestałych członków RB ONZ wybiera się zgodnie z tzw. kluczem regionalnym. Zgodnie z nim zawsze pięć miejsc przypada państwom z Afryki oraz Azji, dwa - z Ameryki Łacińskiej, jedno - z Europy Wschodniej oraz dwa miejsca - z Europy Zachodniej.
Autor: kg//now / Źródło: tvn24.pl, PAP