Ulice

Akcja zima: 9 milionów na odśnieżanie

Ulice

| Radio Małopolskafot. TVN Warszawa

Nawet kilkadziesiąt minut muszą czekać na autobusy komunikacji miejskiej mieszkańcy odległych dzielnic i podwarszawskich miejscowości. Z opóźnieniem kursują także podmiejskie pociągi. W samej stolicy sytuacja jest nieco lepsza niż w poniedziałek, ale i tak po południu i wieczorem trzeba spodziewać się utrudnień.

-We wtorek rano 30 tramwajów miało awarię – poinformował rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego Andrzej Skwarek. Na Młocinach wykoleił się tramwaj, uruchomiono tam autobusową komunikację zastępczą. Skwarek podkreślił, że po porannych utrudnieniach sytuacja powoli wraca do normy.

- Godziny kursowania 26 linii tramwajowych i 22 linii autobusowych są ustalane na bieżąco przez pracowników ZTM obecnych na pętlach. Trudno w tej chwili podać liczbę linii, na których występują opóźnienia - powiedział rzecznik ZTM. Dodał, że wynoszą one od kilkunastu minut w centrum do kilkudziesięciu minut w dalszych dzielnicach i na trasach podmiejskich.

Skwarek zaznaczył, że przystanki komunikacji miejskiej powinny być uprzątnięte w ciągu czterech godzin po ustąpieniu opadów śniegu. Podkreślił, że jeżeli firmy odpowiedzialne za oczyszczanie nie wywiążą się ze swoich obowiązków, będą karane.

9 milionów na odśnieżanie

Rzeczniczka Zarządu Oczyszczania Miasta Iwona Fryczyńska poinformowała, że w godzinach porannych na warszawskich ulicach pracowało 308 pługosolarek. Zaznaczyła, że ZOM ma obowiązek odśnieżać i posypywać te ulice, po których kursują autobusy komunikacji miejskiej, główne przejścia dla pieszych, kładki i dojścia do metra. Pozostałe ulice obsługiwane są na zlecenie urzędów dzielnic.

Za osiedlowe uliczki, chodniki i parkingi odpowiedzialni są dozorcy i administracja. ZOM posypuje ulice mieszanką chlorku sodu z chlorkiem wapnia, główne przejścia dla pieszych posypywane są piaskiem.

- Na prace związane z odśnieżaniem i posypywaniem w czwartym kwartale tego roku i w pierwszym kwartale 2011 r. ZOM ma 95 mln zł. W ubiegłym roku przez cały listopad odśnieżanie i posypywanie kosztowało 1,3 mln zł, w tym roku od piątku wydaliśmy 9 mln zł - podkreśliła Fryczyńska.

Około godziny 9.00 tramwaje stanęły przed rondem de Gaulle'a - fot. Lech Marcinczak/TVN WarszawaOkoło godziny 9.00 tramwaje stanęły przed rondem de Gaulle'a - fot. Lech Marcinczak/TVN Warszawa | Irish Independent
fot. TVN Warszawa | PAP, Reuters, RIA Nowosti, Newsru.com

130 kolizji

Od rana nie ma większych utrudnień w ruchu – ocenia policja. Nie doszło też do wypadków ani poważniejszych kolizji.

- Ruch jest płynny. Kierowcy jadą zdecydowanie wolniej, ale nie ma większych utrudnień w ruchu - powiedziała Anna Kędzierzawska z zespołu prasowego KSP.

Od godz. 7 rano w poniedziałek do 7 rano we wtorek doszło do 130 kolizji i jednego wypadku. Nikt nie zginął, jedna osoba została ranna.

PKP z niewielkimi opóźnieniami

- Opóźnienia na kolei nie są duże, to najwyżej kilkanaście minut – poinformował Jan Telecki, dyrektor warszawskiego oddziału Polskich Linii Kolejowych.

fot. TVN Warszawa | tvn24.pl, Rzeczpospolita

Utrudnienia na Okęciu

We wtorek do południa odwołano połączenia lotnicze między Warszawą a Frankfurtem, Duesseldorfem, Genewą i Londynem. Powodem są duże opady śniegu w tej części Europy.

Problemy mogą też mieć pasażerowie rejsów krajowych. Rzecznik warszawskiego lotniska Chopina Przemysław Przybylski powiedział PAP, że we wtorek rano ze stolicy nie można było też odlecieć do Krakowa.

Wiele rejsów do i z Warszawy jest opóźnionych - m.in. do Helsinek, Amsterdamu oraz Pragi.

Korek na Wisłostradzie - fot. TVN WarszawaKorek na Wisłostradzie - fot. TVN Warszawa | tvn24.pl, boxofficemojo.com

par/mz