Zaprzysiężenie prezydenta. Uroczystości i utrudnienia

TVN Warszawa | Śródmieście

Autor:
dg/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
TVN24Zaprzysiężenie w cieniu zakażeń u polityków

W czwartek na placu Piłsudskiego odbędą się uroczystości zaprzysiężenia Prezydenta RP oraz przejęcia przez niego zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi. Będą utrudnienia w ruchu.

Jak przekazał w komunikacie Zarząd Transportu Miejskiego, organizacja prób i uroczystości będzie wiązała się ze zmianami tras autobusów. Już w środę, 5 sierpnia w godzinach 11.30 – 14.00 mogą wystąpić zmiany tras autobusów przejeżdżających w rejonie placu Piłsudskiego, a w czwartek, 6 sierpnia w godzinach 12.00 – 17.30 autobusy linii E-2, 102, 106, 107, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503 i 518 pojadą trasami zmienionymi.

Jadąc objazdem, będą zatrzymywały się na napotkanych przystankach. Natomiast pojazdy linii E-2 zatrzymają się jedynie przy stacjach metra Centrum i Świętokrzyska. Dodatkowo dla linii, których autobusy z Miodowej skręcą w Kapucyńską, w godzinach od 14.30 do 15.30 uruchomiony będzie zaraz za skrzyżowaniem dodatkowy przystanek "Kapitulna 51".

Utrudnienia w obrębie placu PiłsudskiegoUM Warszawa

Zaprzysiężenie Andrzeja Dudy

W czwartek 6 sierpnia zakończy się pierwsza kadencja Andrzeja Dudy i tego właśnie dnia odbędzie się uroczystość jego zaprzysiężenia na drugą pięcioletnią kadencję na stanowisku prezydenta RP. O godzinie 10 na sali plenarnej Sejmu rozpocznie się posiedzenie Zgromadzenia Narodowego (wspólne obrady Sejmu i Senatu), przed którym Andrzej Duda złoży przysięgę oraz wygłosi orędzie inaugurujące drugą kadencję.

O 15.30 na placu Piłsudskiego odbędzie się uroczystość przejęcia przez Andrzeja Dudę zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi. Głowa państwa jest najwyższym zwierzchnikiem sił zbrojnych. Mianuje szefa Sztabu Generalnego i innych dowódców, nadaje stopnie wojskowe.

W czasie pokoju sprawuje pieczę nad wojskiem za pośrednictwem ministra obrony narodowej, zaś na czas wojny - mianuje, na wniosek premiera, Naczelnego Dowódcę Sił Zbrojnych. To właśnie prezydent, także na wniosek premiera, w razie bezpośredniego, zewnętrznego zagrożenia, zarządza powszechną lub częściową mobilizację i użycie sił zbrojnych do obrony RP.

Autor:dg/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24