Najnowsze

Do ptasich karmników wkładajmy zboże, nie chleb. Piwnicę zostawmy otwartą dla kotów

Najnowsze

Autor:
kz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
ShutterstockMiasto dokarmia wolno żyjące koty

Stołeczny ratusz apeluje do mieszkańców Warszawy, aby w jesienne i zimowe dni pamiętali o zwierzętach wolno żyjących. Chodzi nie tylko o dokarmianie ptaków, ale również o zapewnienie kotom dostępu do piwnic.

Urzędnicy w komunikacie prasowym zachęcają zarządców i administratorów nieruchomości oraz wszystkich warszawiaków do tego, aby ułatwili czworonogom dostęp do piwnic. "Pomieszczenia piwniczne w okresie jesienno-zimowym stanowią bezpieczne i ciepłe schronienie dla wolno żyjących kotów w stolicy" - przekonują.

Dokarmianie

Jak przypomina ratusz, ptaki potrzebują dokarmiania wyłącznie podczas mrozów, gdy brakuje owadów i owoców roślin. Podawana karma powinna być czysta i sucha, a karmniki - na bieżąco sprzątane z zaległych resztek pokarmu. Ptaki mogą być dokarmiane np. ziarnami zbóż, a także - w przypadku łabędzi i kaczek - surowymi lub gotowanymi, drobno pokrojonymi warzywami. Natomiast chleb, skrawki wędlin, makarony, chrupki czy inne przetworzone jedzenie jest szkodliwe dla zwierząt.

Dokarmianie można rozpocząć wraz z nadejściem ujemnych temperatur bądź śniegu.

Zbiórka

Jesień i zima to także trudniejszy okres dla czworonogów w schroniskach. Jeszcze do 30 listopada trwa akcja "Zima na Paluchu" organizowana wspólnie przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania i Schronisko na Paluchu. W ramach inicjatywy dla podopiecznych placówki zbierane są koce, kołdry bez pierza, prześcieradła, ręczniki, dywany, wykładziny, szare gazety oraz zabawki. Rzeczy można wrzucać do specjalnie oklejonych kontenerów ustawionych przez MPO przy wjazdach do budynków spółki.

Nieocenioną pomocą dla zwierząt ze schroniska będzie także z pewnością decyzja adopcji któregoś z czworonogów.

Akcja "Adoptuj Warszawiaka"
Akcja "Adoptuj Warszawiaka" Akcja "Adoptuj Warszawiaka" tvn24

Autor:kz/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości