Najnowsze

Wisła sięga dna. Tak źle w tym roku jeszcze nie było

Najnowsze


Stan wody w Wiśle na stołecznym odcinku jest wyjątkowo niski. Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, na stacji "Warszawa-Bulwary" wodowskaz pokazał najniższą wartość w tym roku.

38 centymetrów - taką wartość wskazał w czwartek warszawski wodowskaz IMGW, który znajduje się w pobliżu Mostu Śląsko-Dąbrowskiego. Woda w tym miejscu systematycznie spadała od 29 lipca, kiedy odnotowano 50 centymetrów.

Ze względu na bardzo niski poziom wody na stołecznym odcinku Wisły nie kursuje prom "Pliszka".

Do rekordu na szczęście jeszcze brakuje

Czwartkowa wartość jest wyjątkowo niska. Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, to tegoroczny rekord. Jednak historyczny rekord nie został pobity.

Na Wiśle w Warszawie do listopada 2017 roku istniała stacja wodowskazowa zlokalizowana w Porcie Praskim pod nazwą "Warszawa-Port". Jak informuje IMGW, najniższy stan wody zanotowano na niej w sierpniu 2015 roku i wynosił wtedy 40 centymetrów.

Ponad dwa lata później, w listopadzie 2017 roku, stacja na tym odcinku Wisły została przeniesiona w okolice Mostu Śląsko-Dąbrowskiego i nosi nazwę "Warszawa-Bulwary".

Jak tłumaczy IMGW, "minimalny stan wody odnotowany w Porcie Praskim (40 cm) odpowiada 26 cm w obecnej lokalizacji stacji". W czwartek obecny wodowskaz pokazał 38 centymetrów, poziom wody jest więc wyższy od przyjętego absolutnego minimum o 12 centymetrów.

Niski stan rzek i susza

Z mapy przygotowywanej codziennie przez IMGW wynika, że stan wody w wielu polskich rzekach jest niski. Oznaczone są one na poniżej mapie kolorem czarnym.

Suszą dotkniętych jest ponad 1,8 miliona hektarów gruntów rolnych - poinformował w środę resort rolnictwa. Straty szacowane są 1250 gminach w całej Polsce, najwięcej komisji powołanych zostało w woj. wielkopolskim - 226 komisji, łódzkim - 177, mazowieckim – 139, zachodniopomorskim - 105.

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach poinformował w swoim ostatnim raporcie, że suszę rolniczą odnotowano w 15 z 16 województw tj. we wszystkich z wyjątkiem małopolskiego. Największy niedobór wody jest w woj. lubuskim i w Wielkopolsce. Susza notowana jest we wszystkich monitorowanych uprawach: zbóż jarych i ozimych, krzewów owocowych, truskawek, roślin strączkowych, kukurydzy na ziarno i kiszonkę, drzew owocowych, warzyw gruntowych, tytoniu, buraka cukrowego, ziemniaka oraz chmielu. Obecnie najbardziej brakiem wody zagrożona jest kukurydza.

[object Object]
"Przy 40 cm rzeki nie płyną"TVN24
wideo 2/5

aw

Pozostałe wiadomości