Wiadukt złapał opóźnienie. Będzie gotowy za rok

TVN Warszawa

Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.plKiedy powstanie wiadukt?

Budowa wiaduktu w ciągu ul. Karczunkowskiej nad torami PKP stoi w miejscu - alarmuje czytelnik na Kontakt 24. Chodzi o bezkolizyjny przejazd, którym kierowcy mieli pojechać na przełomie sierpnia i września. Okazuje się, że będą musieli poczekać jeszcze rok.

Karczunkowska to droga dojazdowa do Puławskiej niedaleko południowej granicy Warszawy. Codziennie korzysta z niej wielu kierowców, którzy z okolicznych miejscowości chcą dojechać do centrum stolicy. Ulicę przecinają tory i to właśnie w tym miejscu kolejarze chcą wybudować wiadukt. Zamknięto więc przejazd i otwarto tymczasowy.

Niestety, nie wszystko poszło według planu.

Jedna wielka kolizja

- Od zamknięcia przejazdu i zdjęcia nawierzchni mija rok, a wykonawca PKP PLK jest nadal na etapie przekładania instalacji. Budowa konstrukcji nie zaczęła się i nie wiadomo, kiedy się rozpocznie, co jest bardzo uciążliwe dla okolicznych mieszkańców - napisał simit na Kontakt 24.

O postęp prac na budowie wiaduktu zapytaliśmy kolejarzy.

- Po rozpoczęciu prac jeszcze w zeszłym roku (na przełomie sierpnia i września - red.) wykonawca inwestycji napotkał na kolizje z sieciami wodociągowymi i elektrycznymi (w trakcie budowy napotkano instalacje podziemne, których się nie spodziewano - red.). W związku z tym potrzebne było wykonanie dodatkowych zmian w projekcie oraz prac związanych z likwidacją kolizji - wyjaśnia Karol Jakubowski z PKP PLK.

- Obecnie wykonawca i inwestor oczekują od operatora sieci elektrycznej zakończenia formalności, które umożliwią rozpoczęcie głównych prac przy budowie nowego obiektu. Liczymy, że jeszcze w tym miesiącu będziemy mogli przystąpić do budowy - dodaje.

Kiedy wiadukt będzie gotowy? - Zakończenie prac przewidujemy na przełomie sierpnia i września przyszłego roku - odpowiada Jakubowski.

Wiadukt będzie gotowy za rok
targeo.pl

W ramach większej inwestycji

Budowa wiaduktu związana jest zwiększą inwestycją, jaką jest modernizacja linii kolejowej pomiędzy Warszawą Okęciem a Czachówkiem, która rozpoczęła się we wrześniu 2015 roku.

- W ramach inwestycji, wartej 460 milionów złotych, wymienione zostały tory na 27-kilometrowym odcinku trasy. Łącznie położonych zostało 77 kilometrów nowych torów. Wymieniono ponad 100 rozjazdów i ponad 70 kilometrów sieci trakcyjnej - wymienia Jakubowski. - Przebudowane zostały także trzy stacje oraz sześć przystanków - dodaje.

Jak zapewniają kolejarze, wszystkie obiekty zostaną dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. - Efektem robót będzie nie tylko większy komfort podróżowania, ale także wzrost bezpieczeństwa, bowiem przejazdy kolejowo-drogowe zyskają nowe urządzenia sygnalizacyjne i rogatki - podsumowuje przedstawiciel PKP PLK.

su/pm/jb