Najnowsze

Polski pejzaż po Zagładzie. Wystawa Sasnala w Polin

Najnowsze

Autor:
b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Otwarcie wystawy

W Muzeum Historii Żydów Polskich Polin można oglądać wystawę jednego z najwybitniejszych współczesnych artystów polskich Wilhelma Sasnala. Na ekspozycję "Wilhelm Sasnal: Taki pejzaż" składają się obrazy i rysunki opisujące pejzaż po Zagładzie.

- Obrazy Wilhelma Sasnala cieszą się międzynarodowym uznaniem, lecz w Polsce były pokazywane niezmiernie rzadko. Znakomicie, że to właśnie w Polin możemy obejrzeć indywidualną prezentację jego twórczości, obejmującą prace powstałe w ciągu minionych dwudziestu lat - mówiła podczas otwarcia wystawy Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka Warszawy.

60 prac, także nowych

Jego prace znajdują się w najważniejszych światowych kolekcjach muzealnych. Ale, jak przypomina w komunikacie prasowym urząd miasta, ostatnia znacząca wystawa Sasnala w kraju odbyła się w 2007 roku w Zachęcie. Eksponowane w Polin prace są udostępnione przez artystę, pochodzą także z kolekcji polskich i zagranicznych, często pokazywane są po raz pierwszy. Najstarsze, inspirowane słynnym komiksem Arta Spiegelmana "Maus", o relacji autora z ojcem, polskim Żydem i byłym więźniem Auschwitz, pochodzą z 2001 roku. Ważny dla jego twórczości był "Shoah", dziewięcioipółgodzinny film francuskiego dokumentalisty Claude'a Lanzmanna. 

Wśród około 60 prac znalazły się również takie, które autor stworzył specjalnie na potrzebę wystawy w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. 

ArtKompas - zobacz rozmowę z Wilhelmem Sasnalem i Adamem Szymczykiem w TVN24GO>>>

Imprezy towarzyszące

Wystawa to także wiele imprez towarzyszących, m.in. sobotnie zwiedzanie z kuratorem Adamem Szymczykiem i niedzielny spacer miejski po Muranowie. Również w niedzielę odbędą się pokaz filmu "Słońce, to słońce mnie oślepiło" i dyskusja z jego twórcami: Anką Sasnal i Wilhelmem Sasnalem. Film ma być pretekstem do refleksji o postrzeganiu obcości i o wykluczeniu. Spotkanie będzie transmitowane na koncie muzeum na Facebooku, film będzie można obejrzeć w serwisie Vimeo na 24 godziny przed wydarzeniem. 

Wystawa "Wilhelm Sasnal: Taki pejzaż" czynna będzie do 10 stycznia 2022 roku.

Autor:b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM

Pozostałe wiadomości