Przygotuj się na:

MARATON WARSZAWSKI

W sobotę i niedzielę, 26 i 27 września, odbędzie się 42. Orlen Maraton Warszawski. Trasa tegorocznej edycji biegu będzie prowadziła 5-kilometrową pętlą, między innymi Krakowskim Przedmieściem, Miodową i Bonifraterską. Organizacja biegu wiąże się ze zmianami w ruchu i kursowaniu komunikacji miejskiej.

Weekendowe przejażdżki historycznym tramwajem lub autobusem

Najnowsze

Autor:
dg/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Od lipca rozpoczyna się sezon turystyczny

Oferta Warszawskich Linii Turystycznych zostanie rozszerzona o linię tramwajową 36. Zmieni się również trasa linii T.

Jak zapowiada ratusz, po zakończeniu prac torowych na placu Narutowicza tramwajowe linie turystyczne wrócą na Starą Ochotę. "Tym samym rozszerzamy od najbliższego weekendu ofertę Warszawskich Linii Turystycznych – na trasy wraca linia 36, a linia T na swoją podstawową trasę. Warszawiacy i turyści otrzymają możliwość dotarcia wycieczkami z WTL w wiele historycznych miejsc, a sama podróż stworzy okazję do podziwiania różnorodności Warszawy i poznania, jak zmieniała się na przestrzeni lat" - czytamy w komunikacie ratusza.

Dwie linie obsługiwane zabytkowymi tramwajami

W sobotę na tradycyjną trasę turystycznej linii T wyjedzie zabytkowy skład typu N. Pierwsze tramwaje z tej serii powstały w latach 40. XX wieku. Ten pochodzi z lat 50. Najpierw jeździł po stolicy, później służył mieszkańcom Szczecina. Wreszcie po zakończeniu eksploatacji w tym mieście, wrócił z powrotem do Warszawy. Skład przeszedł remont i od 1998 roku należy do stołecznej kolekcji historycznych tramwajów.

Tramwaj linii T w godzinach od 12 do 18 będzie zabierał chętnych na wycieczkę przez Warszawę na trasie: PL. NARUTOWICZA – Grójecka – Al. Jerozolimskie – most Poniatowskiego – Al. Zieleniecka – Targowa – most Śląsko-Dąbrowski – al. „Solidarności” – Okopowa - Towarowa – Grójecka – PL. NARUTOWICZA.

W wagonach pasażerowie spotkają konduktorów z Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej. Ich rolą będzie obsługa wagonu oraz pomoc przy kasowaniu biletów jednorazowych w tradycyjnych "dziurkaczach". Bilety kodowane na Warszawskiej Karcie Miejskiej należy skasować wcześniej - w innym pojeździe lub na bramce przy wejściu do metra.

Również od najbliższej soboty mieszkańcy Warszawy oraz turyści będą mogli wybrać się na przejażdżkę linią 36 na trasie: PL. NARUTOWICZA – Filtrowa – Nowowiejska – Marszałkowska – pl. Bankowy - gen. W. Andersa – A. Mickiewicza - J. Słowackiego – METRO MARYMONT. Na tej trasie kursować będą nowsze wagony tzw. "szybkobieżne". W tych tramwajach dostępne są współczesne kasowniki, w których można skasować oraz aktywować każdy rodzaj biletu ZTM.

Warszawskie Linie TurystyczneUM Warszawa

Autobusy i kolej wąskotorowa

Oprócz dwóch linii tramwajowych, w tym sezonie Warszawskie Linie Turystyczne przygotowały również przejażdżkę Piaseczyńską Linią Wąskotorową. Do Piaseczna można dojechać, szlakiem nieistniejącej już linii trolejbusowej, zabytkowym autobusem linii 51. Ofertę WLT uzupełnia linia autobusowa 100 kursująca na trasie: CENTRUM – Marszałkowska – Królewska – pl. Piłsudskiego – Senatorska – Miodowa – Świętojerska – Anielewicza – Karmelicka – Stawki – Muranowska – Konwiktorska – Sanguszki – Wybrzeże Gdańskie – Nowy Zjazd – most Śląsko-Dąbrowski – al. „Solidarności” – Targowa – al. Zieleniecka – most Poniatowskiego – Al. Jerozolimskie – Nowy Świat – pl. Trzech Krzyży – Al. Ujazdowskie – Bagatela – pl. Unii Lubelskiej – Marszałkowska – CENTRUM. Na trasę linii 100 wyjeżdżają ikarus z 1982 roku i berliet z 1991 roku.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy również o przesunięciu środków zarezerwowanych na budowę tramwaju na Gocław:

Tramwaj na GocławTramwaje Warszawskie

Autor:dg/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa