Najnowsze

Nowe recyklomaty w dziewięciu dzielnicach. Wrzucasz śmieci, dostajesz zniżki do kina

Najnowsze

Autor:
ran/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Urząd miastaNowe recyklomaty w stolicy

10 recyklomatów stanęło na ulicach Warszawy – informuje ratusz. Za wrzucenie do nich odpadów można liczyć na zniżki do kina, teatru czy parku trampolin.

- Ten projekt łączy przyjemne z pożytecznym. Warszawianki i warszawiacy są nagradzani za troskę o środowisko. W ramach akcji przypominamy, że puste puszki czy butelki to surowce, które można odzyskać i dać im nowe życie - mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

10 w dziewięciu dzielnicach

Jak podaje urząd miasta, mieszkańcy mogą korzystać z 10 maszyn w dziewięciu dzielnicach: na Białołęce przy Strumykowej 21, przy Białołęckim Ośrodku Sportu, na Bielanach, przy Jarzębskiego, przy Urzędzie Dzielnicy Bielany, na Mokotowie, przy Obrzeżnej 12a, przy szkole podstawowej nr 20 (maszyna czynna od 30 stycznia), na Ochocie, na placu Narutowicza, przy budynku dyspozytorni Tramwajów Warszawskich, na Pradze Południe, przy Grochowskiej 274, przy urzędzie dzielnicy, na Pradze Północ, przy Jagiellońskiej 47i, przy parkingu wielopoziomowym, w Śródmieściu, na placu Mirowskim 1A, przy Hali Gwardii, na Ursynowie, w alei KEN 61, przy urzędzie dzielnicy, na Żoliborzu, przy Marii Kazimiery 1 i Potockiej 1a.

Dominika Wiśniewska z zespołu prasowego urzędu miasta poinformowała, że jest to projekt pilotażowy Warszawy, firmy Coca-Cola i Fundacji Nasza Ziemia. Nie potrafiła odpowiedzieć, do kiedy będzie trwał pilotaż. Zapewniła, że decyzje dotyczące dalszych losów recyklomatów zostaną podjęte po zakończeniu i ocenie obecnego programu.

Zbierasz punkty w aplikacji

Do recyklomatów wrzuca się niezgniecione plastikowe i szklane butelki po napojach oraz aluminiowe puszki. Wystarczy uruchomić aplikację mobilną "ECO-Portfel" na smartfonie zeskanować swój indywidualny kod na maszynie i wrzucać pojedynczo opakowania, a na koncie pojawią się ECO-punkty. Mieszkańcy mogą je wymienić na zniżki dostępne w ofercie.

Recyklomaty pojawiły się już na ulicach Warszawy 12 lipca. Jak twierdzą urzędnicy, w tym czasie mieszkańcy stolicy umieścili w nich ponad 70 tysięcy butelek plastikowych, 16 tysięcy szklanych, a także niemal 27 tysięcy puszek. W zamian otrzymywali między innymi bilety do kina i teatru oraz zniżki na kawę.

Nie obyło się jednak bez problemów. Maszyna na placu Bankowym zaliczyła pierwszą awarię niedługo po starcie. Później doszło jeszcze do aktu wandalizmu.

Pilotażowe recyklomaty stanęły w Warszawie w lipcu:

Stanęły pierwsze butelkomaty. "Benefity są tylko miłym dodatkiem"

"Chcemy podjąć dyskusję o rozszerzonej odpowiedzialności producenta"
"Chcemy podjąć dyskusję o rozszerzonej odpowiedzialności producenta"TVN24
wideo 2/2

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Autor:ran/b

Źródło zdjęcia głównego: Urząd miasta

Pozostałe wiadomości