Ostatnie dni wakacji z kulturą żydowską. Rozpoczął się festiwal "Warszawa Singera"

Najnowsze

Autor:
dg/r
Źródło:
TVN24, PAP
TVN24Rozpoczęła się 17. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera"

To już 17. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera". W programie spektakle, koncerty, spotkania oraz wydarzenia dla dzieci. Ze względu na pandemię liczba widzów została ograniczona. Wszystkie większe imprezy w ramach festiwalu będą transmitowane on-line.

Sytuacja epidemiczna i zaostrzone normy sanitarne wymagają, aby wszystkie wydarzenia były bardziej kameralne. Jednak jak zapewniają organizatorzy, festiwal nie straci przez to na atrakcyjności. - Program tegorocznej edycji jest równie bogaty, jak dotychczasowych. Różnica polega na tym, że będziemy mogli wpuszczać ograniczoną liczbę widzów - przekazała Hanna Pałuba, dyrektor programowa festiwalu "Warszawa Singera". Wszystkie większe imprezy odbywające się w ramach festiwalu będą transmitowane online.

Jak podkreśliła Pałuba, formuła festiwalu pozwala, aby uczestniczyli w niej widzowie z różnych grup wiekowych. - Są imprezy dedykowane dla dzieci, a także młodzieży. Jednak większość z nich jest uniwersalna i osoby w każdym wieku mogą w nich uczestniczyć - powiedziała.

Wśród wydarzeń otwierających w sobotę 17. edycję "Warszawy Singera" był spektakl "Brzechwałki" skierowany do najmłodszych widzów oparty na wierszach Jana Brzechwy, a także etiuda "Płaszcz Józefa" w wykonaniu aktorów wywodzących się z Uniwersytetu Trzeciego Wieku Centrum Kultury Jidysz przy Teatrze Żydowskim.

Jak podkreślają organizatorzy, w tegorocznym programie dużo jest kolorytu warszawskiego, przedwojennego, przypominającego genialnych żydowskich twórców ubiegłego stulecia.

Muzyka podczas festiwalu

Podczas festiwalu będzie można usłyszeć dawne piosenki we współczesnych interpretacjach, między innymi Jana Młynarskiego i grupy Combo. Zostaną one zaprezentowane również w spektaklach kabaretowych Teatru Żydowskiego i na koncercie "Mieczysław Fogg – co nam zostało z tamtych lat" w wykonaniu Retro Orchestra. Na tegorocznym festiwalu zaprezentowany zostanie najnowszy projekt zespołu KROKE - muzyka filmowa i teatralna z repertuarem z niedawno wydanej płyty Rejwach.

Z kolei w inauguracyjnym koncercie kantoralnym wystąpi kantor Yoni Rose z Niemiec, a w specjalnym występie on-line usłyszymy też nowojorskiego kantora Yaakova Lemmera oraz Nachmana Turgemana z Izraela. Nie zabraknie pieśni jidysz. Będzie je można usłyszeć w wykonaniu Karstena Troyke, Sharon Brauner z Niemiec oraz zespołu Preßburger Klezmer Band ze Słowacji.

Podczas festiwalu wystąpią również skrzypek Vadim Brodski, jazzman Francesco Bruno, włoski gitarzysta i kompozytor, który zagra z trzema polskimi składami: Jerzy Małek Trio, Szymon Łukowski Trio oraz grupą Jachna/Kądziela/Gwadera. Wystąpią też saksofoniści: Litiwn Liudas Mockunas i Mikołaj Trzaska oraz pianista Włodek Pawlik, a w finale Kayah z zespołem Transoriental Orchestra.

Teatr i film

Warszawski Teatr Żydowski prezentuje na festiwalu spektakle, m.in. "Jak w przedwojennym kabarecie" w reżyserii Gołdy Tencer, "Szabasowa dziewczyna" Marcina Sławińskiego, "PeKiN" Agaty Biziuk i "Balkon Goldy" Marty Miłoszewskiej.

Reżyser filmowy, dokumentalista Marcel Łoziński obchodzi w tym roku 80. urodziny. Z tej okazji, podczas festiwalu w Ninatece odbędzie się przegląd jego twórczości. Publiczność będzie mogła obejrzeć m.in. filmy: "Siedmiu Żydów z mojej klasy", "Tonia i jej dzieci", "Świadkowie", "Wizyta", "Wszystko może się przytrafić" i "89 mm od Europy".

Wydarzenia będą odbywać się m.in. w Centrum Praskim Koneser, na małych warszawskich scenach klubowych, w Synagodze im. Nożyków, na Scenie Letniej Teatru Żydowskiego oraz w Teatrze Kwadrat. 17. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera potrwa do 30 sierpnia. Szczegółowy repertuar festiwalu dostępny jest na stronie www.shalom.org.pl.

Autor:dg/r

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24