"Alternatywy 4", murale dwa. Anioł, Balcerek i Docent "wrócili" do swojego bloku

TVN Warszawa | Najnowsze

Autor:
kz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.plMurale "Alternatywy 4" na Grzegorzewskiej

Bohaterowie serialu "Atlernatywy 4" upamiętnieni muralami. Na ścianach bloków przy Grzegorzewskiej, gdzie kręcono produkcję, pojawiły się wielkoformatowe malowidła upamiętniające gospodarza domu Stanisława Anioła, profesora-opozycjonistę Ryszarda Dąb-Rozwadowskiego czy docenta Zenobiusza Furmana.

"Jest komplet! Zostało zdjęte rusztowanie z muralu "Plan zdjęciowy". Oficjalne odsłonięcie upamiętnienia serialu jeszcze przed nami, ale jak ktoś ma ochotę na pokaz przedpremierowy, to zapraszamy!" – czytamy na stronie ursynowskie murale. Z przedpremierowego pokazu skorzystał reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz, który pojechał w miejsce i potwierdził, że bohaterowie popularnego serialu Stanisława Barei wrócili.

Klatka schodowa i mapa

Stanisław Anioł znów będzie czuwał nad mieszkańcami Grzegorzewskiej. Na blokach numer 1 i 3 powstały dwa murale.

Na wyższym bloku zobaczymy przekrój klatki schodowej, a na niej bohaterów serialu. Są też napisy: "Witamy gospodarza domu" i "oszczędzaj światło".

Na drugim budynku znajduje się z mapa, gdzie zaznaczone są miejsca, w których kręcono poszczególne sceny serialu. Możemy na niej sprawdzić, gdzie spiskowano pod śmietnikiem albo skąd Docent Furman strzelał do gołębi.

Budżet obywatelski

Murale powstały w ramach budżetu obywatelskiego z 2019 roku.

- Serial "Alternatywy 4", mimo miana "kultowego", nie doczekał się godnej formy upamiętnienia – stwierdzili wtedy Goretta Szymańska oraz Bartosz Podlewski i zaproponowali mieszkańcom swój projekt do budżety partycypacyjnego.

Przekonali 885 osób, a 35 lat po emisji pierwszego odcinka serialu na Grzegorzewskiej powstał mural.

Promocja dzielnicy

Już dziś pod tym adresem pojawiają się pielgrzymki miłośników Stanisława Anioła i innych bohaterów serialu, a - jak przekonują autorzy - dzięki realizacji projektu "Alternatywy 4" osiedle przy Grzegorzewskiej stanie się "nietuzinkowym, atrakcyjnym miejscem upamiętniającym serial, dostępnym dla mieszkańców i jego sympatyków oraz promującym historię Ursynowa".

Projekt zakładał stworzenie dwóch wielkoformatowych murali, postawienie ławki, odnowienie murku przy wejściu do klatki schodowej i nową zieleń. Koszt realizacji wyniósł 160 tysięcy złotych.

Źródło: tvnwarszawa.pl

kz/b