Warszawa 2030, czyli wciągnąć "słoiki" w dyskusję o mieście

Jaka będzie Warszawa 2030?Shutterstock

Włączyć jak najszersze grupy do dyskusji o przyszłości miasta i sprawić, żeby każdy, także przyjezdny, traktował je jak swoje. To głównie wnioski z drugiej dyskusji na temat Strategii Rozwoju Warszawy do 2030 roku.

Strategia to dokument, który ma określić ogólne kierunki w jakich ma rozwijać się miasto w perspektywie kilkunastu lat. W przeciwieństwie do rocznych budżetów Warszawy czy w Wieloletniej Perspektywy Finansowej nie musi zawierać konkretnych projektów i wyliczeń. Na pracę nad strategią przeznaczono aż dwa lata.

Najpierw ogólniki

Poniedziałkowa debata w Centrum Promocji Kultury poświęcona była społeczeństwu. To pierwsza z trzech głównych linii tematycznych strategicznego dokumentu (obok przestrzeni i gospodarki), który powstaje na zlecenie ratusza. Ten trójpodział ma odzwierciedlenie w grupach roboczych, które będą pracować nad treścią dokumentu. Mieszkańcy szybko zauważyli, że tak ogólnikowe zakreślenie problematyki grozić będzie powierzchownością wniosków, wodolejstwem, kłopotem z usytuowaniem niektórych istotnych tematów np. transportu czy zabytków.

- Musimy zbudować spójną wizję miasta, na etapie celów dojdziemy także do transportu. Trzeba cierpliwości – mówiła dr Paulina Nowicka z biura funduszy unijnych w urzędzie miasta, kierowniczka zespołu redakcyjnego.

- Zwracam uwagę, że po raz pierwszy strategia budowana jest w tak otwarty sposób. Dajcie nam przez jakiś czas być jeszcze ogólnym – wtórowała jej dr Anna Domaradzka, kierująca pracami grupy roboczej ds. społecznych.

Grupa robocza nie dla każdego

Obie urzędniczki oraz wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak podkreślali, że istotne jest zaangażowanie jak najszerszego grona mieszkańców w pracę nad strategią. Ale co z tymi, którzy nie dostaną się do grup roboczych? Ich praca daje się bowiem kluczowa, a skład został odgórnie ograniczony do 25 osób.

- Grupy robocze są dla specjalistów i ekspertów, muszą spełnić nasze kryteria. Nie chodzi tylko o kompetencje, ale także np. czas, który mogą nam poświęcić Zobaczymy jakie będzie zainteresowanie, jeśli duże przygotujemy jakąś ofertę dla tych, którzy chcą się włączyć – zapowiadała Nowicka i zachęcała do włączania się do dyskusji przez wszystkich chętnych np. poprzez ankietę, którą właśnie uruchomiono.

ZNAJDZIESZ JĄ TUTAJ

Wspólnota i tożsamość

Wiceprezydent Jóźwiak podkreślał, że z cyklicznych badań Barometr Warszawski wynika, że warszawiacy w swoim mieście czują się coraz lepiej i oczekiwania są spełniane, co nie znaczy, że w ratuszu zamierzają spocząć na laurach.

- Szukamy sposobów na włączanie coraz szerszej grupy mieszkańców w procesy partycypacyjne. Chcemy pobudzać do aktywności, do działania, pomagać w budowaniu tożsamości. Ważna jest wspólnotowość, to, żeby każdy czuł się tu dobrze – tłumaczył wywołując temat przyjezdnych.

Ale inaczej niż w internetowych pyskówkach w kwestii "słoików" dyskutanci po obu stronach stołu byli zgodni: należy wykorzystać ich potencjał i sprawić, aby uznali Warszawę za swoje miasto, nie czuli się intruzami. - Warszawa stoi aktywnością i kreatywnością "słoików" – zauważyła Domaradzka.

Podniesiono także problem niedostatecznej liczby miejsc asystentów osób niepełnosprawnych oraz w żłobkach. Wiceprezydent stolicy Włodzimierz Paszyński przekonywał, że wskaźniki tych drugich są najwyższe w Polsce, choć do standardów zachodniej Europy trochę nam jeszcze brakuje.

Dwa lata prac

Strategia Rozwoju Warszawy do 2030 roku ma powstawać dwa lata. Projekt ma być gotowy na przełomie 2016 i 2017 roku. Potem trafi pod konsultacje społeczne. W ostatnim kwartale 2017 ma go przyjąć Rada Warszawy.

Tak prezydent stolicy zapowiadała start prac nad strategią:

Prezydent o strategii rozwoju miasta
Prezydent o strategii rozwoju miastaMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Piotr Bakalarski

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę, 5 maja odbędzie się mityng lekkoatletyczny w chodzie sportowym "Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup". Rywalizacja będzie się toczyła wokół Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i placu Piłsudskiego.

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl