W godzinę "W" zawyją syreny

TVN Warszawa

archiwumWe wtorek zawyją syreny

We wtorek w godzinę "W" czyli o 17.00 zawyją syreny. W ten sposób miasto uczci 73. rocznicę Powstania Warszawskiego.

Jak informuje miasto, w tym celu na terenie miasta zostaną uruchomione syreny alarmowe wojewódzkiego i miejskiego systemu alarmowania i ostrzegania ludności.

Syreny będą emitowały sygnał ciągły przez 1 minutę.

W celu poprawy słyszalności system zostanie wsparty syrenami ręcznymi, które będą umieszczone w następujących lokalizacjach: na Mokotowie: Metro Wilanowska; na Pradze-Północ: ul. Targowa/Kijowska; na Pradze-Południe:ul. Fieldorfa/Zamieniecka/Ostrobramska oraz rondo Waszyngtona; na Powązkach: pomnik Gloria Victis (dwie syreny); na Ursynowie: ul. KEN/Wąwozowa; w Śródmieściu: Rynek Starego Miasta; w Wilanowie: al.Wilanowska/Wiertnicza/cmentarz; we Włochach: al.Krakowska/1 Sierpnia.

Godzina "W"

W czwartek o godne uczczenie godziny "W" zaapelowała prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz szefowie Związku Powstańców Warszawskich i Światowego Związku Żołnierzy AK.

"1 sierpnia, o godz. 17.00, w Warszawie rozlegną się syreny - zatrzymajmy się wtedy i pomyślmy o wydarzeniach sprzed 73 lat. O powstańcach, którzy stanęli do nierównej walki o wolność, o niewyobrażalnej ofierze cywilnych powstańców. Tożsamość współczesnej Warszawy wyrasta z tamtego czasu. To wtedy, ofiara z życia złożona przez powstańców i ludność cywilną, na zawsze zmieniła nasze miasto. Pokonane, ale niezwyciężone, obrócone w gruzy, po latach odrodziło się" - głosi apel.

Tak warszawiacy upamiętnili godzinę "W" w ubiegłych latach:

Warszawiacy w 72. rocznicę godziny "W"TVN24
wideo 2/4

su/gp