Najnowsze

W Berlinie o lotnisku zdecydują po referendum. A w Warszawie?

Najnowsze

Matti Blume , CC BY-SA 3.0 / wikipediaBerlińczycy wypowiedzieli się o losach portu

Odpowiadając na pytanie postawione w tytule: w Warszawie o referendum nikt nie mówi. Rząd chce przekierować samoloty cywilne z Lotniska Chopina do Centralnego Portu Komunikacyjnego. Nie zapowiada jednak, by zamknięcie chciał skonsultować z mieszkańcami stolicy. Tymczasem w Berlinie przeprowadzono referendum w podobnej sprawie. W ostatnich dniach nabierają kształtów plany budowy CPK w oddalonym od Warszawy o około 40 kilometrów Baranowie. Wpłyną one znacząco na stołeczny port - tego nikt nie ukrywa.

Referendum w dniu wyborów

- Abyśmy mogli myśleć w sposób poważny o tym przedsięwzięciu, musimy od razu jasno powiedzieć: ruch cywilny musi zakończyć swoje istnienie na Lotnisku Chopina. Natomiast port Chopina to nie tylko ruch cywilny. To także realizacja określonych zadań związanych z obronnością. I tutaj decyzja jest jeszcze przed nami - powiedział niedawno pełnomocnik rządu do spraw CPK Mikołaj Wild. Ta zapowiedź wskazuje, że decyzja, co do losów lotniska na Okęciu, jest przesądzona i raczej mieszkańcy stolicy nie będą mieli na nią wpływu. Tymczasem za naszą zachodnią granicą, a konkretnie w Berlinie, władze zorganizowały referendum w podobnej sprawie. Tam planowane jest otwarcie portu Brandenburg. Mieszkańcy stolicy Niemiec wypowiedzieli się, czy chcą, by lotnisko Tegel zostało wówczas zamknięte.

Problem dla władz

Referendum odbyło się tego samego dnia, co wybory federalne w Niemczech. Jak podaje Reuters, za dalszym działaniem lotniska Berlin-Tegel opowiedziało się około 56 procent wszystkich uczestników referendum. Przeciw było prawie 42 procent. Wyniki referendum stoją w kontrze do planów władz Berlina, które zakładają zamknięcie Tegla sześć miesięcy po otwarciu portu lotniczego Berlin-Brandenburg (BER) - to wielki projekt, który od lat zmaga się z rozmaitymi problemami. Rozpoczęcie działalności lotniska Berlin-Brandenburg było planowane na 3 czerwca 2012 roku, tymczasem po pięciu latach wciąż nie ma ustalonej daty jego otwarcia. Chociaż głosowanie w referendum było niewiążące, władze Berlina mają teraz duży ból głowy. Muszą zmierzyć się z planami zamknięcia Tegla albo oskarżeniami o nierespektowanie woli większości mieszkańców.

TU MA POWSTAĆ NOWE LOTNISKO:

ran

[object Object]
Wild o projekcie budowy Centralnego Portu KomunikacyjnegoTOK FM / TVN24 BiS
wideo 2/4

Źródło zdjęcia głównego: Matti Blume , CC BY-SA 3.0 / wikipedia

Pozostałe wiadomości