Tysiące rowerów w magazynie

TVN Warszawa


Nowy sezon Veturilo rusza w Warszawie już od 1 marca. Na stołeczne ulice wyjadą rowery "tradycyjne" – znane mieszkańcom z poprzednich lat, ale też elektryczne i dziecięce. Liczba stacji ma wzrosnąć do 316.

"Tej zimy system rowerów Veturilo przechodzi całkowitą metamorfozę. Stare rowery i terminale zostały zdemontowane, zaś w ich miejsce pojawią się nowe, wygodniejsze i bardziej nowoczesne" chwalą się na swojej stronie internetowej drogowcy.

Zapowiadają, że mimo niesprzyjającej pogody, przygotowania do nowego sezonu idą pełną parą. - Uruchomienie systemu na czas to ogromne logistyczne przedsięwzięcie – przyznaje dyrektor ZDM Łukasz Puchalski. - Jesteśmy zdeterminowani, by mimo zimy zdążyć z uruchomieniem Veturilo na 1 marca – dodaje.

Będzie więcej stacji

Od kilkunastu dni na ulicach Warszawy montowane są nowe stacje rowerowe. Do ostatniego piątku postawiono już 163 terminale. Docelowo ma być ich 316, czyli około setka więcej niż w ubiegłym roku. Nowe stacje pojawią się głównie w Śródmieściu, Pradze i na Woli. Więcej będzie też rowerów. Ich liczba wzrośnie do 4660.

Z Veturilo będą mogli korzystać nie tylko dorośli, ale i dzieci. ZDM ponownie udostępni dla nich specjalne małe rowerki rozlokowane w sześciu stacjach - głównie w parkach i na terenach rekreacyjnych.

"Z kolei już od czerwca warszawiacy, jako pierwsi w Polsce i jedni z pierwszych na świecie, skorzystają z wypożyczalni rowerów elektrycznych. W stolicy będzie ich dostępnych 100 – w 10 dedykowanych stacjach w rejonie skarpy" – zapowiada ZDM.

Jak zmienią się rowery?

W porównaniu do poprzednich lat rowery nieco się zmienią. Wyposażono je m.in. w dodatkowy hamulec ręczny, wyższą kierownicę dopasowaną do wysokich osób, dzwonek obrotowy wsuwany na kierownicę, bagażnik przedni i szerokie siodełko.

"Sztyca siodełka będzie wyposażona w podziałkę, pozwalającą dopasować wysokość do wzrostu. Na rowerze zostanie umieszczony również kod QR umożliwiający szybkie wypożyczenie bez korzystania z terminali" – wyjaśniają drogowcy.

Przekonują też, że nowy system Veturilo będzie wygodniejszy dla warszawiaków. Terminale zostały wyposażone w nowoczesne, kolorowe wyświetlacze z ekranem dotykowym i możliwości zapłatą "zbliżeniowo". Mają też uniwersalną pompkę rowerową.

Rowery wypożyczać będziemy za pomocą aplikacji mobilnej. Każdy stojak będzie miał diodę, sygnalizującą czy dany rower jest sprawny i można go wypożyczyć.

Na warszawskich ulicach będzie można zobaczyć też tandemy:

Ruszyły tandemy Veturilo
TVN24

kw