Przygotuj się na:

44. MARATON WARSZAWSKI

W niedzielę tysiące biegaczy pobiegnie w Maratonie Warszawskim. Wydarzeniu będą towarzyszyć także inne biegi. Starty zaplanowane są z Konwiktorskiej, a trasy obejmą Łazienki Królewskie, Stare Miasto, warszawską Pragę, a także Żoliborz czy Bielany. Multimedialny Park Fontann przemieni się w strefę kibicowania.

Najnowsze

Tramwaj na Tarchomin w 2014? Ratusz ogłosił przetarg

Najnowsze

ZTMWizualizacja trasy

Władze miasta ogłosiły przetarg na budowę linii tramwajowej na Tarchomin. 16 września dowiemy się, kto jest chętny, by wybudować ponad 2 kilometrowy odcinek. Urzędnicy szacują, że inwestycje może kosztować około 88 mln zł.

Do wybudowania będzie linia tramwajową w ciągu ul. Światowida i ul. Projektowanej, na odcinku od Trasy Mostu Marii Skłodowskiej-Curie do pętli Mehoffera, wraz z podstacją trakcyjną, a także niezbędnymi drogami.

10 miesięcy na prace

"Szacunkowa wartość zamówienia wynosi 70 mln złotych (bez zamówień uzupełniających, których wartość oszacowano na 18 mln złotych)" – informuje urząd miasta. Chętni mogą zgłaszać się do 16 września, do godz. 11.

Po rozstrzygnięciu przetargu i podpisaniu umowy, wykonawca będzie miał 10 miesięcy na prace.

Problemy z decyzją

Inwestycja ma już niezbędną decyzję środowiskową, ale ta ponownie została zaskarżona. Jak pisaliśmy w lipcu, zrobiły to: Zielone Mazowsze, Stowarzyszenie ekologiczne Światowid oraz Wspólnota Mieszkaniowa Poetów 10B.

– Wydana decyzja środowiskowa ma jednak rygor natychmiastowej wykonalności, więc ewentualne protesty nie wstrzymują inwestycji – zaznacza Konrad Klimczak z biura prasowego ratusza.

Pierwszy wniosek o wydanie decyzji środowiskowej ZTM złożył już w 2009 r. Jednak wydany dokument skutecznie zaskarżyli mieszkańcy z rejonu ul. Poetów na Białołęce. Był pełen luk, dlatego uchyliło go w 2011 roku samorządowe Kolegium Odwoławcze. W marcu 2012 został złożony nowy raport oddziaływania na środowisko (niezbędny do wydania decyzji środowiskowej). Niestety, tu również wojewoda wytknął braki. Obowiązująca decyzja dla tramwaju na Tarchomin została wydana pod koniec maja 2013 roku.

Krótki odcinek

Na razie tramwaje jeżdżą tylko przez Most Marii Skłodowskiej-Curie - od stacji na węźle Młociny do przystanku Stare Świdry (na trasie: METRO MŁOCINY - Zgrupowania AK „Kampinos” - trasa mostu Marii Skłodowskiej-Curie - STARE ŚWIDRY). Został uruchomiony 21 stycznia br. Obecnie kursuje tam linia 2, obsługiwana przez niskopodłogowe, dwukierunkowe tramwaje Swing Duo.

Pierwsi pasażerowie pojechali tramwajem w styczniu:

ran/roody

Tramwajem przez most
Tramwajem przez mostLech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: ZTM

Pozostałe wiadomości