Towarowa: wolska aleja czy śródmiejska obwodnica?

Towarowa dziś
Towarowa dziś
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
Towarowa dziśArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Przyjazna pieszym i rowerzystom, zielona, elegancka i nowoczesna. Taka jest Towarowa na wizualizacjach młodych architektów. Na razie jednak ich odważne pomysły nie przystają do oficjalnych planów miasta.

Inicjatywa przemyślenia na nowo ulicy Towarowej wyszła od deweloperów. To rzadkość. Troska i refleksja prywatnych inwestorów na temat miasta zwykle nie wykracza poza obręb działek, na których budują. Ale szefowie dwóch dużych firm - Ghelamco i Skanska - najwyraźniej doszli do wniosku, że autostradowy charakter Towarowej i chaotyczny rozwój okolicy, którego jesteśmy świadkami, nie podnoszą prestiżu i atrakcyjności ich inwestycji. Dlatego przyszli z propozycją do wiceprezydenta Warszawy Michała Olszewskiego.

W inicjatywę włączyły się m.in. Wolskie Centrum Kultury, Muzeum Woli i Muzeum Powstania Warszawskiego i Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich. - Chcieliśmy, aby ta dyskusja wyszła poza ramy dyskusji o planie miejscowym. Stąd formuła warsztatowa -tłumaczył Olszewski.

W efekcie sześć młodych pracowni architektonicznych stworzyło sześć koncepcji Towarowej. Tydzień temu napisaliśmy o nich na tvnwarszawa.pl, w sobotę autorzy zaprezentowali je mieszkańcom w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Miejsce dla pieszych i rowerzystów

Prawie wszystkie projekty zakładają zwężenie arterii. Wyjątkiem jest tu praca zespołu R_ewolucja z SGGW, w której ulica pozostaje trzypasmowa i zachowuje swoją komunikacyjną funkcję, a wręcz zwiększa się jej przepustowość, dzięki wytyczeniu buspasa na torowisku tramwajowym. Najdalej w zwężaniu drogi poszła +48 Grupa Projektowa, która postuluje przerzucenie ruchu na jedną nitkę Towarowej i przeznaczenie drugiej na zieleń.

Pomysł na linearny park wzdłuż ulicy to również stale powracająca propozycja. + 48 postuluje także trzy zielone skwery: przy Kercelaku, na wysokości Muzeum Powstania Warszawskiego oraz w okolicy ronda Daszyńskiego, gdzie niebawem wyrośnie nowe centrum handlowe porównywalne wielkością z Arkadią (w miejscu dzisiejszego Jupitera). Inwestor zapowiedział już odtworzenie placu Kazimierza Wielkiego od strony Miedzianej.

Grupa BudCud chciałaby miniparków także na dachu przyszłego centrum oraz na Srebrnej przed Muzeum Woli. Mimo braku fizycznej styczności, jedność Parku Laboratorium podkreślałaby zaprojektowana specjalnie z myślą o tych miejscach rodzina mebli miejskich.

R_ewolucja dostrzega potencjał w niezagospodarowanych klepiskach czy dzikich parkingach, które - nawet ze świadomością tymczasowości działań – można przekształcać w zieleńce.

"Wąska dzielnica biurowa"

Przemysław Chimczak (Cztery Pory Woli) podkreślał jak ważne jest zaangażowanie w zmiany prywatnych firm i "tworzenie z ich udziałem przestrzeni prywatno-publicznej, jak Rockefeller Center". - Na zasadzie wymiany: idziemy na jakieś ustępstwa np. zgadzamy się na więcej kondygnacji budynku, a w innych kwestiach dostajemy coś w zamian - wysokiej jakoś przestrzeń publiczną – tłumaczył. Podczas późniejszej dyskusji okazało się, że takie wiązane transakcje budzą wśród niektórych sprzeciw.

Kamil Miklaszewski z +48 przekonywał, że duże znaczenie dla jakości przyszłości Towarowej mają prostopadłe ulice. - Towarowa to ulica graniczna, prowadzi znikąd donikąd. Życie jest w prostopadłych ulicach. Dlatego należy obniżyć jej rangę, poprzecinać ją – argumentował i dowodził, że wieżowce należy stawiać tylko wzdłuż Towarowej ("dzielnica biurowa tak, ale wąska"), ale dalej ograniczać wysokość budynków i różnicować ich funkcję. – Aby uniknąć efektu Służewca – przestrzegał.

Miklaszewski opisał tez mechanizm psucia przestrzeni przez zapisy planu zagospodarowania przestrzennego. Plan pozwala budować wysoko, co wpływa na znaczny wzrost cen działek. Powstają na nich wysokie biurowce, które wypełniają szybko zapotrzebowanie na powierzchnię biurową. Pozostałe działki w okolicy pozostają puste, bo rynek nie wchłania już nowych biur, ale spekulacyjna wartość terenu została tak wywindowana, że nie opłaca się też budować nisko ani tym bardziej go sprzedawać.

Zmienią przebieg obwodnicy?

Dyskusja ta pozostanie akademicką, póki w ratuszu nie zapadną rewolucyjne decyzje. Bo, jak zauważył Marek Mikos, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, w strategicznych dokumentach miasta Towarowa pozostaje częścią obwodnicy śródmiejskiej, więc zmniejszanie jej przekroju byłoby z nimi sprzeczne.

Nadzieję na zmiany dał niedawno wiceprezydent stolicy Jacek Wojciechowicz, który na Twitterze przyznał, że urzędnicy pracują nad alternatywą dla obwodnicy w ciągu Towarowa-Okopowa, na rzecz al. Prymasa Tysiąclecia. "Towarowa przy obecnych planach zabudowy za 10-15 lat będzie ulicą śródmiejską jak dziś al. Jana Pawła II. Więc żadnych tuneli czy estakad" – napisał.

SZEŚĆ POMYSŁÓW NA TOWAROWĄ:

bako/ec

Pozostałe wiadomości

Samochód ciężarowy wypadł z drogi w okolicy Białobrzegów (Mazowieckie). Nikomu nic się nie stało, jednak kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami.

"Kierowca stracił panowanie nad pojazdem". Tir uderzył w barierki, stoi w poprzek jezdni

"Kierowca stracił panowanie nad pojazdem". Tir uderzył w barierki, stoi w poprzek jezdni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa auta zderzyły się w nocy z czwartku na piątek na zjeździe z mostu Poniatowskiego. Jak podaje policja, nikt nie ucierpiał. Jeden z kierowców po stłuczce uciekł.

Nocna kolizja na zjeździe z mostu. Kierowca auta z wypożyczalni uciekł

Nocna kolizja na zjeździe z mostu. Kierowca auta z wypożyczalni uciekł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na czas majówki zmianie ulegnie rozkład jazdy pojazdów komunikacji miejskiej. 1 i 3 maja będzie kursować według świątecznego harmonogramu, a 2 maja podjedzie na przystanki zgodnie z sobotnim rozkładem.

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechał całą szerokością jezdni, jego auto miało uszkodzone koło i urwany zderzak. Na drodze w Ostrołęce świadkowie zablokowali mu drogę, ale kierowca rzucił się jeszcze do ucieczki. Po zatrzymaniu przez policję okazało się, że mężczyzna był pijany, miał sądowy zakaz prowadzenia i jechał kradzionym samochodem.

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczną sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

Źródło:
tvnwarzawa.pl

W piśmie z 25 kwietnia ministra zdrowia Izabela Leszczyna zwróciła się do Uczelnianej Komisji Wyborczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego o anulowanie obecnego postępowania w sprawie wyboru rektora, a także do właściwych organów uczelni o wszczęcie nowej procedury, w tym o wybór nowego składu uczelnianej komisji wyborczej oraz nowego kolegium elektorów w celu "zapewnienia pełnego obiektywizmu tego wyboru" - czytamy na stronie WUM. To pokłosie zamieszania wokół dwóch kandydatów: ubiegającej się o funkcję rektora prof. Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej i obecnego rektora uczelni prof. Zbigniewa Gacionga.

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Źródło:
PAP

W stolicy rozpoczął się przegląd syren alarmowych. W jego trakcie mogą być one uruchamiane. Prace potrwają miesiąc.

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Źródło:
PAP

Zgłoszenie świadka i szybka reakcja służb zapobiegły tragedii w Ciechanowie. Policjanci tuż przed przyjazdem pociągu ściągnęli z torów zagubionego i zdezorientowanego 75-latka. Mężczyzna nie potrafił wytłumaczyć, dlaczego się tam znalazł. Senior trafił pod opiekę lekarzy.

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Źródło:
PAP

Stołeczni drogowcy poinformowali o priorytetach w zakresie remontów jezdni i budowy dróg rowerowych. Wskazali też miejsca, gdzie niebawem pojawi się więcej zieleni, a także podsumowali, co zostało do zrobienia w kwestii oświetlenia ulic.

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcę autobusu zaniepokoiła starsza kobieta, która siedziała w pojeździe od dłuższego czasu i nic nie wskazywało na to, by zamierzała wysiąść. Wezwał strażników miejskich, którzy się nią zajęli. Okazało się, że 82-latka ma problemy z pamięcią, a jej zaginięcie zgłosiła rodzina.

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura poinformowała o zatrzymaniu pięciu osób w sprawie kradzieży woluminów z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Powołano międzynarodowy zespół śledczy. Wiadomo, że jednej z zatrzymanych osób przedstawiono już zarzuty.

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Źródło:
PAP

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pierwsza sesja nowej Rady Warszawy z zaprzysiężeniem prezydenta stolicy odbędzie się we wtorek 7 maja o godzinie 14.30 w Pałacu Kultury i Nauki w Sali Warszawskiej na IV piętrze - poinformował komisarz wyborczy.

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 21-latka, który jak ustalili, podawał się za prokuratora oraz policjanta Centralnego Biura Śledczego. Młody mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa.

21-letni "prokurator" zatrzymany

21-letni "prokurator" zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 27 kwietnia, tramwajarze wrócą na ulicę Obozową, gdzie wybudują kolejne przystanki. Zmiany wiążą się z utrudnieniami. Będzie zamykana zarówno jezdnia w stronę Śródmieścia, jak i na Bemowo. Kierowcy pojadą objazdami. Zmienią się też trasy komunikacji miejskiej.

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace przy budowie linii tramwajowej na Sielce w ciągu ulicy Spacerowej i Gagarina zbliżają się do końca. Ratusz zapowiada, że pierwsze składy z pasażerami pojadą na przełomie maja i czerwca. Otwarcie Spacerowej dla kierowców obu kierunkach ma nastąpić już w połowie przyszłego miesiąca.

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Koszykowej będzie więcej zieleni. Miejsce betonowych płyt zajmą nasadzenia krzewów i bylin. Zmieni się otoczenie przy ulicy Lindleya, Chałubińskiego i Krzywickiego.

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP

Dwóch mężczyzn usłyszało zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. W mieszkaniu na terenie Radomia i samochodach podejrzanych znaleziono łącznie 16,5 kilograma kokainy i heroiny.

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

Źródło:
PAP