Przygotuj się na:

ZWĘŻONY MOST ŚWIĘTOKRZYSKI

Do końca października kierowców czekają utrudnienia na moście Świętokrzyskim. Drogowcy rozpoczęli wymianę wyeksploatowanej dylatacji na wschodniej części przeprawy. Prace będą podzielone na etapy, a każdy z nich będzie wiązał się ze zwężeniem jezdni.

Najnowsze

Taka będzie wystawa Muzeum Historii Żydów

Najnowsze


Dobiegło końca projektowanie ekspozycji Muzeum Historii Żydów Polskich. Ruszyła też produkcja pierwszych elementów wystawy. Jak zapewnia jej główny projektant, mimo zawirowań personalnych w muzeum za rok cała ekspozycja będzie gotowa.Podróż po tysiącletniej historii polskich Żydów rozpocznie się w "Lesie", czyli przestrzeni poświęconej przybyciu pierwszych żydowskich osadników do kraju Mieszka I. Klimat zbudują przede wszystkim światło i projekcje ścienne. Natomiast galeria "Średniowiecze" zostanie zbudowana na bazie kilku cennych eksponatów np. modlitewniku z 1272 roku z pierwszym zachowanych zdaniem w języku jidysz czy brakteatach – monetach z hebrajskimi literami.- Umieścimy je w specjalnych formach, które przypominać będą te z epoki. Średniowieczny klimat zyskają także ściany, na których stworzymy freski inspirowane oryginalnymi tekstami i ikonografią – tłumaczy w rozmowie z tvnwarszawa.pl Mirosław Nizio, którego firma zaprojektowała i zbuduje ekspozycję.Chasydzki pociąg do cadyka

W galerii "Paradisus Judaeorum" uwagę zwiedzających przykuje interaktywny model krakowskiego Kazimierza. W kolejnej części "Masteczko" obejrzymy rekonstrukcję sztetlu, małego żydowskiego miasteczka, gdzie życie toczyło się głównie wokół handlu i religii. Stąd obecność odtworzonego drewnianego dachu synagogi w Gwoźdźcu. – Sztetlowa przestrzeń będzie ruchliwa i gwarna – zapowiada Nizio. W galerii "Wyzwania nowoczesności" zwiedzający zasiądą wokół interaktywnego stołu na tronach trzech imperiów, dzięki któremu poznają historię rozbiorów i ich znaczenie dla Żydów. Na XIX-wiecznej stacji kolejowej dowiedzą się jak wyglądał pełen chasydów pociągu kursującego między Warszawą a Górą Kalwarią, gdzie mieszkał cadyk.

Na żydowskiej ulicy Okres II Rzeczypospolitej, prawdopodobnie najlepszy dla polskich Żydów, czas rozkwitu życia artystycznego, politycznego i naukowego symbolizować będzie ulica. - Odtworzymy na niej warszawskie kamienice. Na ich elewacjach znajdą się multimedialne projekcje, które odtworzą klimat międzywojnia: zarówno życie codzienne, jak i ważne wydarzenia. Pokażemy start żydowskich kandydatów w wyborach czy kolejki po bilety do teatru jidysz – wyjaśnia Mirosław Nizio.

Kolejna galeria będzie poświęcona "Zagładzie" (szczegółowo pisaliśmy o niej przed rokiem), a ostatnia skupi się na powojennej odbudowie życia społeczności żydowskiej. Dotknie tematu np. emigracji po roku 1968 roku.

Muzeum z opóźnieniem, wystawa "zgodnie z planem"

Budynek Muzeum Historii Żydów Polskich powstaje na Muranowie. Otwarcie placówki planowano na 19 kwietnia 2013 roku, rocznicę wybuchu powstania w getcie. Jednak, jak pisze czwartkowe "Życie Warszawy", termin przesunięto na II połowę 2013 roku. Między innymi dlatego, że Żydowski Instytut Historyczny nie dysponuje jeszcze sumą, która pozwoliłaby na uruchomienie wystaw - podaje "ŻW".

Pracownia Nizio Design przystąpiła już do wykonania pierwszych elementów przyszłej ekspozycji. Mimo zawirowań personalnych (dwa tygodnie temu rezygnację złożyła dyrektor muzeum Agnieszka Rudzińska) prace idą pełną parą i projektant jest dobrej myśli. - Podjąłem się tej pracy z poczuciem czasu i obowiązku. Harmonogram był sprecyzowany i wszystko idzie zgodnie z planem – podsumowuje Mirosław Nizio.

TAK WYGLĄDA BUDYNEK MUZEUM NA MURANOWIE

Piotr Bakalarski//mz

Źródło zdjęcia głównego: Nizio Design/ MHŻP