Szymon i dj Wika testowali nowe eksponaty CNK

Warszawa

Śruby, łańcuszki, linki, deseczki - kilkanaście gotowych do eksperymentowania zestawów przygotowywało Centrum Nauki Kopernik. W Majsterni można skonstruować z nich np. most, pojazd latający czy wieżę. - To przestrzeń inna, niż nasze wystawy i laboratoria. Tu chodzi o uruchomienie pokładów kreatywności - mówi Katarzyna Nowicka, rzecznik CNK.

Majsternia to przestrzeń przypominająca kawiarnię ze stolikami. Można wybrać tam jeden z kilkunastu gotowych zestawów do majsterkowania.

- To kilkanaście zestawów i czasem nieskończenie wiele rozwiązań. Sprawdzamy siebie i to, czy potrafimy pokonać swoje ograniczenia - mówi w rozmowie z tvnwarszawa.pl Katarzyna Nowicka.

W czwartek pojawili się tam Dj Wika, Łukasz Jakóbiak i Szymon Majewski.

- Zaprosiliśmy te osoby, bo swoimi nietypowymi i nieszablonowymi rozwiązaniami i podejściem do życia pokazują, że jak się chce, to można - tłumaczy rzeczniczka.

Wszystko zależy od nas

Ze śrubek, gumy rowerowej, łańcuszków, linki, deski z otworami trzeba np. zbudować tor dla kulki, która ma przewędrować z punku A do punku B.

W innych zadaniach można zbudować ze słomek wieżę, która udźwignie ciężką piłkę, skonstruować most i pojazd latający, poeksperymentować z polem magnetycznym i napięciem powierzchniowym.

Czas wykonania zadania jest nieokreślony, nie ma też dokładnych instrukcji. Rezultat zależy tylko od naszej pomysłowości, sprawności i wytrwałości.

Moment zwątpienia i radość

Według wicedyrektor Centrum Nauki Kopernik Ireny Cieślińskiej, przyzwyczajamy się do istnienia instrukcji obsługi i według nich postępujemy.

- Pierwszego dnia po przyjeździe do Stanów Zjednoczonych zaspana poszłam do łazienki. Na mydle jest taki napis: zwilż dłonie kilkoma kroplami i pocieraj prawą o lewą. Im dłużej będziesz to robić, tym czystsze one będą. Ta instrukcja obsługi mydła, to był moment zaskoczenia. To jednak bardzo charakterystyczne dla wygodnego świata - mówiła podczas czwartkowej inauguracji wystawy.

- To miejsce powstało, aby przełamać ten schemat. Zebraliśmy kilka wyzwań, tajemnic. Jeżeli ktoś zacznie robić jakieś zadanie i powie: nie wiem, od czego zacząć, to prawda jest taka, że my też nie wiemy. Wyjście poza sferę komfortu jest w tej całej zabawie najcenniejsze - oceniła Cieślińska.

Michał Rączka z Centrum Nauki Kopernik zaznaczył, że twórcy wystawy chcieli umożliwić gościom CNK przeprowadzenie realnych doświadczeń.

- Ważny jest też moment zwątpienia, że coś jednak nam wychodzi inaczej niż myśleliśmy. Na koniec chcemy, aby ci najbardziej wytrwali poczuli radość z własnego rozwiązania - powiedział.

Prawa rządzące światem

Rzecznik prasowy CNK Katarzyna Nowicka wyjaśniła, że znajdujące się w Koperniku setki eksponatów ukazują prawa rządzące światem. W laboratoriach prowadzi się potwierdzające te prawa doświadczenia. W Majsterni można je zaś odkrywać samodzielnie, zgodnie z własną inwencją.

Dostępne w Majsterni zestawy nie są skierowane do jednej określonej grupy wiekowej. Przeznaczone są dla dzieci, ich rodziców i dziadków. Najmłodsi goście CNK, poniżej 8. roku życia, mogą korzystać z zestawów pod nadzorem opiekuna.

Po czterech latach od otwarcia CNK udało się udostępnić zwiedzającym jego dach, na którym znajduje się wyjątkowy ogród:

Ogród otworzyła Hanna Gronkiewicz-Waltz
Dawid Krysztofiński, tvnwarszawa.pl

PAP, kś//mz