Szukają wolontariuszy na Światowe Dni Młodzieży. Brakuje 300 osób

Warszawa

Stacja7 | Stacja7Teledysk Światowych Dni Młodzieży

Do wolontariatu Światowych Dni Młodzieży zgłosiło się do tej pory 755 osób. Brakuje jeszcze 300. Centrum Myśli Jana Pawła II przedłużyło rekrutację do 17 maja. Wolontariat jest bezpłatny. Aby wziąć w nim udział, trzeba mieć ukończone 18 lat.

- Z jednej strony chcemy poinformować, że przedłużamy czas rejestracji i możliwości włączenia się w wolontariat, a z drugiej mówimy, że jest to ostatnia szansa, by być wolontariuszem podczas ŚDM - powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II Norbert Szczepański.

Miejsca znikają "z godziny na godzinę"

Wyjaśnił, że dynamika zgłoszeń jest coraz większa, miejsca zaangażowania znikają z godziny na godzinę.

Projekt wolontariatu realizowany jest wspólnie przez czterech partnerów. Po stronie kościelnej są to archidiecezja warszawska oraz diecezja warszawsko-praska. Po stronie samorządowej - Centrum Myśli Jana Pawła II i Centrum Komunikacji Społecznej stołecznego ratusza.

Warszawa szuka więc wolontariuszy, którzy chcą się zaangażować w projekty kościelne, jak i w miejskie, by pracować w strefach kulturalnych czy przy akcjach społecznych.

Warszawa liderem

Jak powiedziała PAP Marta Kukowska z Centrum Myśli Jana Pawła II, przez ostatni miesiąc udało się zebrać ponad 500 wolontariuszy. Liderem jest archidiecezja warszawska, do której zgłasza się najwięcej osób.

- Pracujemy od tygodni, więc odczuwamy już zmęczenie, ale po każdej rozmowie rekrutacyjnej dostajemy skrzydeł. Przychodzą do nas osoby niesamowite, nie tylko młode. Osoby z dużym doświadczeniem, znające języki obce i wykształcone, ale i takie, których na pierwszy rzut oka w ogóle nie posądziłabym, że chciałyby zostać wolontariuszami – mówiła Kukowska.

Dodała, że dwa tygodnie temu zgłosiła się pani, która jako wolontariusz pracowała wiele miesięcy w Wietnamie.

- Przychodzą na rozmowy rekrutacyjne też osoby, które w wolontariacie debiutują i mają pewne obawy. Wiedzą jednak, że ŚDM to jest świetne wydarzenie i trzeba w nim brać udział - powiedziała.

"Religia nie jest tematem rekrutacji"

Kukowska podkreśliła też, że większość ochotników ma motywacje religijne. Deklarują się jako osoby wierzące i praktykujące. Dodała jednak, że kwestia religii nie jest tematem rozmowy rekrutacyjnej i koordynatorzy czekają także na wolontariuszy innych wyznań albo osoby niewierzące - dla nich ciekawą propozycją może być zaangażowanie w wolontariat miejski.

Kukowska poleca, by angażować się w projekty kulturalne miasta. - Epicentrum tych działań będzie na Krakowskim Przedmieściu. Chcemy pokazać nasz kraj, nasze miasto dziesiątkom tysięcy przyjeżdżających do Polski, więc jeżeli ktoś lubi takie środowisko międzykulturowe, to zapraszamy – zachęcała.

- Jeżeli ktoś ma w sobie żyłkę informatora, lubi działać w dynamicznych miejscach jak dworzec czy lotnisko i ma chęć pomocy innej osobie, to czeka na niego Centrum Komunikacji Społecznej - dodała.

Obowiązkowe szkolenia

Żeby zostać wolontariuszem należy wejść na stronę www.sdm2016.warszawa.pl i wypełnić formularz rekrutacyjny. Podaje się w nim obszar wolontariatu, którym jest się zainteresowanym, dane osobowe i poziom znajomości języków obcych. Potem czeka się na rozmowę rekrutacyjną. Po zakwalifikowaniu, kandydat rozpoczyna szkolenia - obowiązkowe z pierwszej pomocy i komunikacji międzykulturowej oraz szkolenia z wiedzy potrzebnej na stanowisku, które będzie zajmował.

Wolontariusz powinien zadeklarować zaangażowanie na minimum trzy dni.

ŚDM w diecezjach będą trwały od 20 do 25 lipca. Dzień później - 26 lipca - zaczynają się ŚDM w Krakowie.

PAP/kw