Ruszy zabudowa placu Defilad. Na początek porządki pod ziemią


To być może najważniejsze warszawskie wydarzenie ostatniego ćwierćwiecza, choć przechodzi bez echa. Może dlatego, że kryje się pod zwyczajnym ogłoszeniem przetargu na… projekt kolektora ściekowego.

Ogłoszenie pojawiło się na stronie Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta 3 kwietnia. Dotyczy "opracowania dokumentacji projektowej i przetargowej na budowę kolektora kanalizacji sanitarnej wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego". Chodzi jednak o nie byle jaki kolektor - będzie on bowiem powstawał "w ramach zadania inwestycyjnego: Zagospodarowanie Nowego Centrum Warszawy, w tym: dostosowanie infrastruktury technicznej do programu zabudowy terenu wokół PKiN".

O co w tym chodzi? Mówiąc w największym skrócie: ratusz zamierza uporządkować podziemną infrastrukturę, zanim na powierzchni placu Defilad zaczną wreszcie powstawać budynki. Planowany kolektor ma zastąpić istniejący, który przebiega pod przyszłą siedzibą Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Nowy zostanie poprowadzony częściowo pod parkiem Świętokrzyskim, by ominąć planowany w sąsiedztwie teatru Lalka wjazd do garażu podziemnego.

Klątwa placu Defilad

Z ogłoszenia wynika, że przebudowa instalacji ma się zakończyć w połowie 2017 roku. O tym, kto wygra przetarg, zadecyduje cena i termin dostarczenia dokumentacji. Wtedy też poznamy za pewne harmonogram budowy kolektora. Ale wszystko wskazuje, że w tym lub w przyszłym roku na placu Defilad pojawią się koparki.

Będzie to dla Warszawy moment bez mała historyczny - przymiarki do zabudowy placu ciągną się bowiem pod początku lat 90. i jak do tej pory nie przyniosły żadnego efektu, jeśli nie liczyć tymczasowych hal i biura budowy II linii metra. W tej historii nie brakowało przy tym spektakularnych pomysłów i nagłych zwrotów akcji. Brakowało za to efektów, więc niektórzy uznali, że nad placem wisi klątwa, która nigdy nie pozwoli na zabudowę otoczenia PKiN.

Nic dziwnego - pierwszy, międzynarodowy konkurs odbył się w 1992 roku. Wygrali architekci Bartłomiej Biełyszew i Andrzej Skopiński, którzy zaproponowali, by Pałac Kultury otoczyć koroną budynków ustawionych wzdłuż korso. Po latach dyskusji o tym, czy zmniejszy ono rolę PKiN, czy raczej ją podkreśli, projekt trafił do kosza.

Nisko czy wysoko?

Prezydent Lech Kaczyński zlecił opracowanie miejskim architektom. Tak powstał uchwalony w 2006 roku dokument, który zakładał niską zabudowę wzdłuż siatki prostopadłych ulic. Ówczesny naczelny architekt miasta Michał Borowski miał już nawet gotową umowę z konsorcjum firm doradczych i kancelarii prawnych, które miało przygotować inwestycje na placu.

Ale Borowski uchodził za szarą eminencję ratusza za czasów Kaczyńskiego - Hanna Gronkiewicz-Waltz nie tylko od razu go zwolniła, ale też zlikwidowała jego stanowisko, a "pozostawioną na biurku" umowę wyrzuciła do kosza. Nie przeszkodziło to wiceprezydentowi Jackowi Wojciechowiczowi zapowiedzieć na początku 2007 roku, na łamach "Dziennika", że koparki wjadą na plac w 2009 roku.

Pół roku później ratusz zdecydował się jednak na zmianę obowiązującego planu miejscowego - nowy, dopuszczający budowę wieżowców w bezpośrednim sąsiedztwie PKiN udało się uchwalić dopiero w 2010 roku.

W tym czasie na placu miała się już kończyć budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej, której perypetie są jeszcze jednym przyczynkiem do rozmów o klątwie placu Defilad. Dziś znów wszystko wskazuje, że projektowany teraz przez architekta Thomasa Phifera budynek będzie pierwszym trwałym elementem zabudowy placu. Ma być gotowy w 2020 roku.

Projekty Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Projekty Muzeum Sztuki Nowoczesnej Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl
Wiceprezydent Warszawy o sytuacji z Kerezem
Wiceprezydent Warszawy o sytuacji z KerezemDawid Krysztofiński/tvnwarszawa.pl

Karol Kobos

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Pradze-Północ jeden z zaparkowanych samochodów zaniepokoił przechodniów. Z dziurawego baku wyciekało paliwo. Łatwopalna ciecz groziła pożarem. Na miejscu zjawili się strażnicy miejscy, a potem strażacy.

Z auta na parkingu wyciekało paliwo

Z auta na parkingu wyciekało paliwo

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie posiadał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z wydziału kryminalnego z warszawskiej Woli zatrzymali 42-latka poszukiwanego na podstawie dwóch listów gończych, nakazu doprowadzenia i trzech zarządzeń w celu ustalenia miejsca pobytu do czynności prawnych. 

Zatrzymali go i zawieźli do więzienia. Mieli sześć powodów

Zatrzymali go i zawieźli do więzienia. Mieli sześć powodów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę 1 maja na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

W Białobrzegach kierowca samochodu osobowego potrącił dwóch rowerzystów. Jeden z nich trafił do szpitala. Przyczyny wypadku bada policja.

Kierowca potrącił dwóch rowerzystów, jeden trafił do szpitala

Kierowca potrącił dwóch rowerzystów, jeden trafił do szpitala

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczną sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

Źródło:
tvnwarzawa.pl

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl