Rafał Trzaskowski wygrał! Oficjalny wynik wyższy niż sondażowy. Kim jest nowy prezydent Warszawy

Aktualizacja:
[object Object]
Trzaskowski - podziękowaniaTVN24
wideo 2/5

Rafał Trzaskowski będzie prezydentem. Został wybrany na pięcioletnią kadencję. Zgodnie z oficjalnymi danymi Państwowej Komisji Wyborczej, w pierwszej turze wyborów kandydat Koalicji Obywatelskiej zdobył 56,67 proc. poparcia. Jego główny konkurent Patryk Jaki uzyskał 28,53 proc. głosów.

PKW ostateczne wyniki wyborów w Warszawie podała około godziny 10.30. Rafał Trzaskowski zwyciężył w pierwszej turze z poparciem 505 187 warszawiaków. Na Patryka Jakiego zagłosowało 254 324.

Wyborczego wyniku pogratulowała Trzaskowskiemu odchodząca prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Gratulacje, @trzaskowski_! Fenomenalny wynik. Ja swój bieg ukończyłam i oddaję @warszawa w dobre ręce.— Hanna Gronkiewicz (@hannagw) 24 października 2018

Na trzecim miejscu w wyścigu o fotel prezydenta znalazł się Jan Śpiewak, na którego zagłosowało 26 689 osób (2,99 proc.). Kolejno uplasowali się: Marek Jakubiak (26 660 głosów, 2,99 proc.) Justyna Glusman (20 643 głosów, 2,32 proc.), Andrzej Rozenek (13 370 głosów, 1,50 proc.), Janusz Korwin-Mikke (11 516 głosów, 1,29 proc.), Jacek Wojciechowicz (9 002 głosów, 1,01 proc.), Piotr Ikonowicz (7 271 głosów, 0,82 proc.), Sławomir Antonik (6 457 głosów, 0,72 proc.), Paweł Tanajno (3 745 głosów, 0,42 proc.), Jakub Stefaniak (2 793 głosów, 0,31 proc.), Jan Potocki (2 117 głosów, 0,24 proc.), Krystyna Krzekotowska (1 604 głosów, 0,18 proc.).

- Chciałem podziękować serdecznie wszystkim warszawiankom i warszawiakom, bo to dzięki nim dzisiaj mogę świętować ten sukces, mamy nadzieję, że wyniki sondaży się potwierdzą - mówił Trzaskowski w niedzielę, tuż po ogłoszeniu wyników sondażowych. Według IPSOS, polityk Platformy Obywatelskiej wygrał w pierwszej turze wyborów na prezydenta stolicy z wynikiem 54,1 proc. Drugie miejsce - według sondażu - zajął popierany przez Prawo i Sprawiedliwość Patryk Jaki z wynikiem 30,9 proc.

ZOBACZ SERWIS WYBORCZY TVN24.PL

Trzaskowski od początku kampanii postawił na program liberalno-lewicowy. Deklarował, że głównym celem jego prezydentury będzie poprawa jakości życia warszawiaków. - Oczywiście będziemy kończyli inwestycje, ale przede wszystkim stawiam na jakość życia, czyli pochylenie się nad potrzebami artykułowanymi przez mieszkańców - mówił Trzaskowski w czerwcowym wywiadzie dla PAP.

Rafał Trzaskowski - długa lista obietnic

Polityk obiecał między innymi dokończenie budowy II linii metra oraz trzech kolejnych linii: M3, M4 i M5, nowe trasy tramwajowe i ścieżki rowerowe. Zapowiedział otwarcie 18 nowych stołecznych szkół oraz 25 przedszkoli, budowę tanich mieszkań na wynajem, remonty domów opieki i zakładów leczniczych, tworzenie centrów aktywności dla seniorów oraz starania na rzecz budowy Instytutu Geriatrii.

Obiecał ponadto 100 nowych skwerów i małych parków w stolicy. Nowością miałby być park miejski na wysokości Zamku Królewskiego utworzony nad wpuszczoną w tunel Wisłostradą. Dużo w swej kampanii Trzaskowski mówił też o potrzebie utrzymania programu refundacji zabiegów in vitro w stolicy oraz wprowadzenia programu darmowych szczepień dla dzieci. Opracował szczegółowe programy dla wszystkich 18 stołecznych dzielnic.

W debacie kandydatów na prezydenta stolicy Trzaskowski "bardzo pozytywnie" ocenił 12 lat prezydentury Hanny Gronkiewicz-Waltz. - To widać gołym okiem, że Warszawa się zmieniła nie do poznania, zwłaszcza jeżeli chodzi o inwestycje infrastrukturalne. W tej chwili rzeczywiście trzeba przełożyć wajchę i skupić się na tym, żeby Warszawa była lepszym miejscem do mieszkania, skupić się na jakości życia - mówił. W kampanii nie korzystał z jej rad, co Gronkiewicz-Waltz przyznała w "Faktach po Faktach" w TVN24. Mimo to ona otwarcie mówiła, że na niego zagłosuje, a on podziękował jej tuż po ogłoszeniu sondażowych wyników.

[object Object]
Trzaskowski na budowie metraTVN24
wideo 2/7

Wsparli go znani aktorzy

Zwycięzca wyborów w Warszawie nie ma długiego stażu w polityce. Zadebiutował w niej przed niespełna dekadą, kiedy, startując z czwartego miejsca wyborczej listy Platformy Obywatelskiej, dostał się do Europarlamentu z okręgu warszawskiego. Zanim jednak zdecydował się na karierę w Parlamencie Europejskim, był wykładowcą akademickim i doradcą Platformy w europarlamencie.

Przed wyborami do europarlamentu w 2009 roku zwrócił na siebie uwagę oryginalną kampanią, w której w żartobliwych spotach wspierali go znani aktorzy: Michał Żebrowski i Tomasz Karolak. - Robię to tylko dla Rafała - mówili, uzasadniając, dlaczego na filmie na przykład rozdają ulotki w stroju Wiedźmina (Żebrowski) lub ucharakteryzowani na kobietę (Karolak).

Ze wsparcia ludzi kultury Trzaskowski korzystał też sześć lat później, kandydując do Sejmu, tym razem z Krakowa. Wówczas w materiale wyborczym przyszłego posła PO wystąpili m.in. Michał Rusinek i Grzegorz Turnau, którzy uczyli go gwary krakowskiej. - A w łazience co pan ma? - pytał w spocie znany krakowski artysta. - Kafelki - odpowiedział Trzaskowski. - Jakie kafelki? Flizy się mówi - poprawił Turnau.

Ojciec krakus, matka warszawianka

Fakt, że Trzaskowski, od urodzenia warszawiak, trzy lata temu zdecydował się na reprezentowanie w Sejmie Krakowa, by następnie ponownie związać się politycznie ze stolicą, był wielokrotnie krytykowany przez polityków PiS i część mediów. Sam Trzaskowski wielokrotnie podkreślał, że czuje się związany z obydwoma miastami. - Urodziłem się 17 stycznia 1972 roku na warszawskim Powiślu z matki warszawianki i ojca z Krakowa - napisał na swej stronie internetowej.

Trzaskowski wychował się w rodzinie artystycznej. Jego nieżyjący już ojciec Andrzej Trzaskowski był wybitnym jazzmanem, pianistą, kompozytorem, autorem muzyki filmowej. W niedawnym wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" polityk Platformy wspominał, że w jego domu rodzinnym bywało mnóstwo muzyków, literatów, aktorów.

- Mama prowadziła otwarty dom. Przyjaciółką domu była na przykład Kalina Jędrusik, którą pamiętam szczególnie, poświęcała mi mnóstwo czasu - jedyna dama, w której ustach przekleństwo nigdy nie raziło. Bliższy kontakt miałem też z Tomkiem Lengrenem i Markiem Piwowskim, umieli gadać z dziećmi - opowiadał Trzaskowski. Przyrodnim bratem Trzaskowskiego jest Piotr Ferster, wieloletni dyrektor krakowskiego kabaretu Piwnica pod Baranami.

Międzynarodowe wykształcenie

Jako dziecko próbował sił w aktorstwie - w 1980 roku zagrał w serialu telewizyjnym "Nasze podwórko". Dziewięć lat później, pod koniec liceum, po raz pierwszy zetknął się z polityką. - W 1989 roku pracowałem w Niespodziance, słynnym biurze Solidarności. Rządził tam Jan Lityński. Mówię, że przyszliśmy z kolegami do pomocy, a on, że super. Sprzątaliśmy, rozwieszaliśmy plakaty, rozdawaliśmy pierwsze wydanie "Gazety Wyborczej". Okazało się, że przydał się angielski. Kiedy przychodzili zachodni politycy, dziennikarze czy jak przyjechał Stevie Wonder, robiłem za tłumacza - wspominał Trzaskowski na łamach "Wyborczej".

Jak dodał, amerykańscy politycy, którzy odwiedzili wówczas Niespodziankę, zaproponowali mu stypendium w Stanach (w latach 1990-1991 uczęszczał do Cranbrook-Kingswood High School w stanie Michigan), dzięki czemu zdał tam maturę, a potem zdecydował się studiować anglistykę (1991-1996) na Uniwersytecie Warszawskim. Później rozpoczął też drugi fakultet - stosunki międzynarodowe, także na UW.

Trzaskowski jest ponadto absolwentem Kolegium Europejskiego w Natolinie. Uzyskał też stypendium Instytutu Unii Europejskiej do spraw Badań nad Bezpieczeństwem w Paryżu (2002) i Uniwersytetu w Oksfordzie (1996).

W 2004 roku uzyskał doktorat na Uniwersytecie Warszawskim. Tematem jego pracy była "Dynamika reform systemu podejmowania decyzji w Unii Europejskiej". Równolegle Trzaskowski wykładał w Krajowej Szkole Administracji Publicznej i Collegium Civitas. Był również analitykiem Centrum Europejskiego Natolin.

Europejskie doświadczenie

W latach 2000-2001 pracował jako doradca sekretarza Komitetu Integracji Europejskiej Jacka Saryusz-Wolskiego (niegdyś wiceprzewodniczącego PO, obecnie europosła niezrzeszonego, współpracującego z PiS), a później, w latach 2004-2009 doradzał delegacji PO w Parlamencie Europejskim.

Jako europoseł (2009-2013) Trzaskowski zasiadał w dwóch komisjach: Rynku Wewnętrznego oraz Ochrony Konsumentów i w Komisji Konstytucyjnej. "Do moich najważniejszych zadań należał udział w negocjacjach wieloletniego budżetu UE na lata 2014-2020, z którego do Polski trafi 400 mld złotych" - napisał polityk na swej stronie internetowej.

Minister w rządach PO-PSL

27 listopada 2013 roku Trzaskowski został powołany na urząd ministra administracji i cyfryzacji w rządzie Donalda Tuska. Zajmował się wówczas m.in. ochroną danych osobowych w sieci, cyberbezpieczeństwem i dostępnością treści w internecie dla niepełnosprawnych. Odpowiadał też za współpracę z samorządami.

Niespełna rok później, gdy Tusk został szefem Rady Europejskiej, jego następczyni Ewa Kopacz powierzyła Trzaskowskiemu stanowisko wiceministra spraw zagranicznych do spraw Unii Europejskiej i swego pełnomocnika do spraw Rady Europejskiej. W ten sposób obecny kandydat na prezydenta Warszawy stał się główną osobą odpowiedzialną za kontakty rządu z Brukselą i - jak podkreślił na swej stronie internetowej - prowadził w imieniu szefowej rządu "najważniejsze z punktu widzenia Unii Europejskiej negocjacje".

W 2015 r., startując jako "jedynka" listy PO w Krakowie, został posłem. Otrzymał 47 tys. głosów. Na początku 2016 r. został wybrany do Zarządu Krajowego PO, a kilka miesięcy później Grzegorz Schetyna zaprosił go do współpracy w gabinecie cieni, gdzie otrzymał funkcję ministra spraw zagranicznych.

W marcu 2017 roku Trzaskowski został wiceprzewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej, gdzie zastąpił swego dawnego promotora, Jacka Saryusz-Wolskiego. To od lat najbardziej wpływowa rodzina polityczna w Europie, zrzeszająca partie chadeckie i centroprawicowe z całego kontynentu. W Polsce należą do niej PO i PSL.

Pięć języków, 12 tysięcy książek

Trzaskowski deklaruje, że zna pięć języków obcych: angielski, francuski, hiszpański, włoski i rosyjski. Jest miłośnikiem literatury, jak mówi, zebrał już około 12 tysięcy książek. Część z nich tworzy bibliotekę w jego warszawskim biurze poselskim przy Pięknej.

Druga pasja Trzaskowskiego to narciarstwo. "Na nartach nauczyłem się jeździć, gdy miałem trzy lata. Zimą każdą wolną chwilę spędzam w górach. Latem narty zamieniam na deskę windsurfingową i nurkuję" - napisał kandydat na swej stronie internetowej.

Jest żonaty. Małgorzata Trzaskowska pracuje w stołecznym ratuszu, w biurze rozwoju gospodarczego. Trzaskowski jest ojcem 13-letniej Oli i 9-letniego Stasia. Ma psa Bąbla, buldoga francuskiego.

PAP/kw/kz/b

Pozostałe wiadomości

Mieszkańcy kilku bloków na warszawskim Grochowie borykają się z inwazją szczurów, które pojawiają się na podwórku w okolicy altany śmietnikowej. Pomimo deratyzacji problem powraca. Dzielnica wskazuje, że jego źródłem jest sąsiadująca z osiedlem działka prywatna.

"Wokół altany widać nory, wszędzie są odchody, czuć smród". Szczurzy problem na Grochowie

"Wokół altany widać nory, wszędzie są odchody, czuć smród". Szczurzy problem na Grochowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Komenda Stołeczna Policji opublikowała zdjęcia z działań swoich funkcjonariuszy po pożarze budynku mieszkalnego w Ząbkach. - Policjanci pozostaną w miejscu pogorzeliska tak długo, jak będzie to konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim obecnym tam osobom oraz wykonania czynności procesowych niezbędnych dla ustalenia przyczyn pożaru - wskazano w komunikacie.

Policja pokazała zdjęcia z wnętrza spalonego bloku w Ząbkach

Policja pokazała zdjęcia z wnętrza spalonego bloku w Ząbkach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W wyniku wybuchu gazu oraz pożaru w bloku w Żyrardowie poszkodowana została jedna osoba. Policja apeluje do świadków o zgłaszanie się na komendę.

Wybuch gazu w bloku. Wyleciały szyby, uszkodzone samochody, jedna osoba ranna

Wybuch gazu w bloku. Wyleciały szyby, uszkodzone samochody, jedna osoba ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała recydywistę podejrzanego o posiadanie znacznej ilości narkotyków. Mężczyzna uciekał przed funkcjonariuszami, najpierw samochodem, potem pieszo. Ukrył się na balkonie u znajomych.

Przed policją ukrył się u znajomych na balkonie, bez koszulki i butów

Przed policją ukrył się u znajomych na balkonie, bez koszulki i butów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nadciągający nad Polskę niż przyniesie intensywne opady deszczu oraz burze. Dla części powiatów w województwie mazowieckim Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty trzeciego stopnia.

Ostrzeżenia trzeciego stopnia przed ulewami i burzami na Mazowszu

Ostrzeżenia trzeciego stopnia przed ulewami i burzami na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, tvnwarszawa.pl, PAP

Wnętrze XV wiecznego kościoła parafialnego w Cegłowie odsłoniło kolejne tajemnice. Wcześniej archeologowie odkryli tajemniczą kryptę. Teraz znaleziono zniszczone trumny a także czaszki i kości.

Odkrycia archeologiczne w kościele. Zniszczone trumny i szczątki ludzkie

Odkrycia archeologiczne w kościele. Zniszczone trumny i szczątki ludzkie

Źródło:
PAP

W 81. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego nie zabraknie spotkań z powstańcami i ich rodzinami. O muzyczną oprawę zadba Julia Pietrucha, która zaśpiewa piosenki ze specjalnie stworzonej na tę okazję płyty "Sierpniowe". Zaplanowano także wystawy, spektakl, grę miejską i Marsz Pamięci.

"Dziel się pamięcią, bo zniknie". Program obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

"Dziel się pamięcią, bo zniknie". Program obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Źródło:
PAP

Zarząd Zieleni potępił akty wandalizmu, do jakich dochodzi w Warszawie. Opublikował zdjęcia, na których widać uszkodzoną ławkę i drzewa. Ma też prośbę do mieszkańców.

Ławka z wypaloną dziurą po grillu, gwoździe wbite w drzewo

Ławka z wypaloną dziurą po grillu, gwoździe wbite w drzewo

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy pomogli młodemu mężczyźnie siedzącemu na chodniku. Okazało się, że głęboko zranił nogę, gdy wszedł do jeziorka. Poszkodowany trafił do szpitala.

Młody mężczyzna siedział na chodniku, był bliski utraty przytomności

Młody mężczyzna siedział na chodniku, był bliski utraty przytomności

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga nadzorująca śledztwo w sprawie pożaru bloku przy ulicy Powstańców w Ząbkach informuje o jego postępie. Dotychczas przesłuchano 150 osób, wciąż prowadzone są oględziny pomieszczeń z użyciem skanera 3D. W ustaleniu przyczyn pożaru mają też pomóc nagrania i zdjęcia. Śledczy apelują do świadków o ich nadsyłanie.

Śledztwo po pożarze w Ząbkach. Ważny apel prokuratury

Śledztwo po pożarze w Ząbkach. Ważny apel prokuratury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek ruszyła wypłata pierwszych środków dla pogorzelców z Ząbek. To pomoc doraźna w kwocie ośmiu tysięcy złotych na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Jak przekazała burmistrzyni Ząbek, w dalszej kolejności mieszkańcy będą mogli liczyć na zasiłki, a także na wsparcie rządowe.

"Dzisiaj pierwsze przelewy wyszły do mieszkańców"

"Dzisiaj pierwsze przelewy wyszły do mieszkańców"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

- Jedna historia wyjątkowo nas poruszyła - mówią strażacy z OSP w Ząbkach, którzy pomagali gasić pożar bloku na osiedlu Kopernika. Już podczas akcji gaśniczej ratowali z budynku także zwierzęta, nie tylko psy, ale też m.in. świnki morskie. Po pożarze jeden z mieszkańców poprosił ich o pomoc w odnalezieniu zaginionego kota, za którym tęskniła cała rodzina, a szczególnie jego syn. Strażacy poszukiwania zwierzaka postawili sobie za punkt honoru.

"Ta historia wyjątkowo nas poruszyła, postawiliśmy sobie za punkt honoru odnalezienie tego kota"

"Ta historia wyjątkowo nas poruszyła, postawiliśmy sobie za punkt honoru odnalezienie tego kota"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąsiedzi obawiali się, że życie 48-letniego mężczyzny może być zagrożone i wezwali policję. Akcja służb przybrała niebezpieczny obrót. W mieszkaniu "czekał na nich 48-latek z wycelowaną w ich stronę długą bronią" - przekazała asp. Agata Sławińska z grójeckiej policji.

Czekał na policjantów z wycelowaną w ich stronę długą bronią

Czekał na policjantów z wycelowaną w ich stronę długą bronią

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali w Sierpcu kierowcę, który zamontował w swoim aucie nielegalne światła imitujące sygnały uprzywilejowanego pojazdu. Funkcjonariusze zatrzymali jego dowód rejestracyjny oraz skierowali sprawę do sądu. Mężczyźnie grozi wysoka grzywna.

Stanie przed sądem za światła w aucie. Imitowały sygnały pojazdu uprzywilejowanego

Stanie przed sądem za światła w aucie. Imitowały sygnały pojazdu uprzywilejowanego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Woli zatrzymali mężczyznę podejrzanego o kradzież dwóch piw i ranienie nożem właściciela sklepu. Został on tymczasowo aresztowany.

Ukradł dwie butelki piwa, właściciela sklepu ranił nożem

Ukradł dwie butelki piwa, właściciela sklepu ranił nożem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mimo oznaczeń i tablic ostrzegawczych kierowcy wciąż zastawiają strażakom wyjazd z jednostki. Ochotnicza Straż Pożarna poinformowała o niechlubnym rekordzie. Tylko jednego dnia wystawiono sześć mandatów, a jedno z aut odholowano.

Zastawiają strażakom wyjazd. "Padł niechlubny rekord"

Zastawiają strażakom wyjazd. "Padł niechlubny rekord"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W podwarszawskim Błoniu doszło do pobicia nastolatka. Policja przekazała, że w związku z tym zdarzeniem zatrzymano dwie osoby. Obaj mężczyźni już usłyszeli zarzuty.

Zarzuty i dozór dla dwóch mężczyzn podejrzanych o pobicie nastolatka

Zarzuty i dozór dla dwóch mężczyzn podejrzanych o pobicie nastolatka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwajarze w poniedziałek, 7 lipca, rozpoczęli pierwszy etap remontu placu Zawiszy. W pierwszej kolejności - od 7 do 13 lipca - jest remontowany wlot od strony Grójeckiej.

Rozpoczęło się układanie tramwajowych "puzzli" na placu Zawiszy. Zmiany w organizacji ruchu

Rozpoczęło się układanie tramwajowych "puzzli" na placu Zawiszy. Zmiany w organizacji ruchu

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Miasto rozstrzygnęło konkurs na opracowanie koncepcji przebudowy ulic, placów i zieleńców w centralnej części obszaru Starej Pragi. To praska część Nowego Centrum Warszawy. Wygrała pracownia RS Architektura Krajobrazu.

Tu przecinają się ważne szlaki. Przebudują centralną część Starej Pragi

Tu przecinają się ważne szlaki. Przebudują centralną część Starej Pragi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzeum Archeologiczne zadba o konserwację średniowiecznego miecza, który został wyłowiony z Wisły przez wędkarza. Specjaliści umieszczą go w specjalnym roztworze usuwającym szkodliwe chlorki.

Średniowiecznym mieczem z Wisły zajęli się konserwatorzy

Średniowiecznym mieczem z Wisły zajęli się konserwatorzy

Źródło:
PAP