Nie użyli łodzi, bo zamarzła śluza. Przycumują w innym miejscu?

Ewa Gawor na sesji Rady Warszawy
Ewa Gawor na sesji Rady Warszawy
tvnwarszawa.pl
Ewa Gawor na sesji Rady Warszawytvnwarszawa.pl

Kosztowała 800 tysięcy, a gdy był potrzebna, stała w garażu, bo zamarzła śluza w Porcie Żerańskim. Mowa o nowoczesnej łodzi warszawskiej straży pożarnej, która nie wzięła udziału w gaszeniu mostu Łazienkowskiego. Po tym zdarzeniu miasto postanowiło udostępnić jednostce zatokę, z której na co dzień korzystają wodociągowcy.

Łódź zakupiono w 2012 roku, głównie do celów ratowniczych. Ale jednostka ma na wyposażeniu działko wodno-pianowe oraz motopompę, których można używać w działaniach gaśniczych. Jednak podczas pożaru mostu Łazienkowskiego jednostka spokojnie stała w garażu, ponieważ zamarzła śluza w Porcie Żerańskim. Konieczne okazało się wezwanie na pomoc "Chudego Wojtka" (barki wodociągowców) oraz łodzi strażackiej z dalekiego Płocka.

Nasuwa się pytanie, czy warszawskiej jednostki nie można było zwodować w jakimkolwiek innym miejscu? Straż twierdzi, że nie.

- Jest to najbardziej odpowiednia lokalizacja uwzględniająca możliwość szybkiego i bezproblemowego transportu oraz wodowania łodzi – mówi nam zastępca komendanta straży pożarnej Wojciech Łągiewka. Jako przyczyny nasz rozmówca wymienia koszty przechowywania, bliskość właściwej jednostki PSP i zabezpieczenie przed wandalizmem czy kradzieżą. – A także wymogi bezpieczeństwa wodowania - utwardzone, wybetonowane nabrzeże dostosowane do podjazdu ciężkiego sprzętu – tłumaczy Łągiewka.

Ta ostatnia kwestia wydaje się kluczowa. Łódź strażacka jest przewożona na dużej przyczepie, a na wodę trafia przy użyciu specjalnego dźwigu. Dlatego jej zwodowanie gdziekolwiek poza Portem Żerańskim jest problematyczne.

Miasto wyciągnie wnioski?

Po artykule tvnwarszawa.pl sprawą zainteresowali się radni, m.in. dlatego, że to miasto sfinansowało zakup łodzi.

- Zadałam pytanie komendantowi miejskiej straży, dlaczego nie używamy naszej łodzi, dostałem odpowiedź, że przymarzła śluza, stąd sięgnęliśmy po jednostkę MPWiK i jednostkę z Płocka. Wcześniej o takich problemach komendant nam nie mówił – stwierdziła podczas ostatniej sesji Rady Warszawy Ewa Gawor, szefowa biura bezpieczeństwa w ratuszu. - Po tym zdarzeniu wyciągamy wnioski, wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak zapytał, czy ta jednostka nie może stacjonować z jednostką MPWIK – dodała.

Nowoczesna łódź zmieni port?Wojciech Bedyński, KM PSP Warszawa

Wodociągowcy dają zgodę

W związku z propozycją Jóźwiaka, odbyło się spotkanie władz miast i straży z zarządem MPWiK.

- Spółka dysponuje możliwością techniczną udostępnienia jednej z zatok, służących do cumowania sprzętu pływającego, na potrzeby stacjonowania łodzi eksploatowanej przez straż i pozostaje otwarta na współpracę w tym zakresie – informuje tvnwarszawa.pl Roman Bugaj, rzecznik stołecznych wodociągowców. - Jednostka może samodzielnie wpłynąć do zatoki, jak również może zostać zwodowana z użyciem dźwigu z nabrzeża Stacji Pomp Rzecznych – dodaje.

Strażacy nie mają lawety

Nasz lutowy tekst ujawnił jeszcze dwa potencjalne problemy z łodzią. Pierwszy to brak lawety do jej transportu na wyposażeniu straży pożarnej. Jednak strażacy podtrzymują, że zakup specjalnej przyczepy byłby ekonomicznie nieuzasadniony (chodzi o wydatek ok. 130 tys. zł).

- Mamy umowę z prywatnym przewoźnikiem, który zapewnia transport łodzi do miejsca wodowania przez 24 godziny na dobę przez cały rok. Jest to rozwiązanie ekonomiczne i nie wpływa negatywnie na czas podjęcia działań – argumentuje i podkreśla, że w dniu pożaru Łazienkowskiego przewoźnik był do dyspozycji.

"Zakup przemyślany i skonsultowany"

Ponadto, udało nam się dotrzeć do byłego szefa jednostki ratownictwa wodnego w stolicy Macieja Kalinkowskiego, który przekonywał, że RIB był całkowicie nieprzemyślanym zakupem, z powodu zbyt dużego zanurzenie (ok. 60 cm). Tego argument Wojciech Łągiewka również odrzuca.

- Zakup łodzi był przemyślaną inwestycją, czego dowodem są przeprowadzone przy jej użyciu interwencje na rzece Wiśle. Tylko w 2014 roku, łódź była dysponowana kilkanaście razy do działań ratowniczych. Przed jej zakupem konsultowano się z wieloma ekspertami oraz sprawdzono oferty wielu dostawców – podsumowuje.

Piotr Bakalarski

Most gaszono z pokładu barki MPWiK (z lewej) i łodzi sciągniętej z Płocka (z prawej)TVN 24
Pozostałe wiadomości

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alei Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Pradze-Północ jeden z zaparkowanych samochodów zaniepokoił przechodniów. Z dziurawego baku wyciekało paliwo. Łatwopalna ciecz groziła pożarem. Na miejscu zjawili się strażnicy miejscy, a potem strażacy.

Z auta na parkingu wyciekało paliwo

Z auta na parkingu wyciekało paliwo

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z wydziału kryminalnego z warszawskiej Woli zatrzymali 42-latka poszukiwanego na podstawie dwóch listów gończych, nakazu doprowadzenia i trzech zarządzeń w celu ustalenia miejsca pobytu do czynności prawnych. 

Zatrzymali go i zawieźli do więzienia. Mieli sześć powodów

Zatrzymali go i zawieźli do więzienia. Mieli sześć powodów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

W Białobrzegach kierowca samochodu osobowego potrącił dwóch rowerzystów. Jeden z nich trafił do szpitala. Przyczyny wypadku bada policja.

Kierowca potrącił dwóch rowerzystów, jeden trafił do szpitala

Kierowca potrącił dwóch rowerzystów, jeden trafił do szpitala

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczną sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

Źródło:
tvnwarzawa.pl

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl