Największe urodziny w mieście. Pałac Kultury i Nauki świętuje 60-kę

Pałac Kultury świętuje 60. urodzinyShutterstock

22 lipca Pałac Kultury i Nauki będzie świętował swoje okrągłe, 60. urodziny. Będzie wiele okazji, by poznać jego historię i otoczenie. Huczne obchody potrwają cały tydzień.

Niektórzy świętują urodziny PKiN 21 lipca, kiedy to ZSRR przekazał oficjalnie Pałac polskim władzom. Dzień później dokonano spektakularnego otwarcia i przekazania go społeczeństwu polskiemu.

- Świętujemy w dniu, kiedy trafił do adresata – tłumaczą teraz stołeczni urzędnicy.

Kulminacja obchodów

- Obchody są dla nas kluczowym wydarzeniem w tym roku. Rozpoczęliśmy od wystawy pamiątek, wydaliśmy spacerownik po PKiN, otworzyliśmy dla zwiedzających pałacowe podziemia, zorganizowaliśmy Bieg im. Stanisława Tyma, a także pokazy filmów o i z Pałacem w roli głównej, w ramach letniego kina plenerowego na placu Defilad. Przed nami jeszcze wiele wydarzeń, takich jak licytacja foteli Sali Kongresowej. Jednak kulminacyjna część obchodów to kilka dni w urodzinowym tygodniu, począwszy od 20 lipca – mówi Renata Kaznowska, prezes zarządu PKiN.

W jubileuszowym tygodniu zaplanowanych jest wiele wydarzeń, związanych z urodzinami Pałacu. Toasty, lasery, fajerwerki, koncerty, tańce, gra Tetris w oknach Pałacu czy otwarty koncert plenerowy, na którym zagrają Zbigniew Wodecki with Mitch & Mitch Orchestra and Choir, a także miejski dansing z Marcinem Maseckim oraz JAZZBANDBIGBAND, wystawy i spotkania w ramach cyklu "Poznaj swój Pałac". A to tylko część atrakcji.

- Chcemy, aby urodziny Pałacu Kultury były naszym wspólnym warszawskim świętem. Jak na każdych urodzinach, będziemy się bawić, tańczyć, śmiać, wzruszać. Będziemy też oczywiście wspominać i trochę lepiej poznawać jubilata – mówi Marta Bartkowska, kierownik projektu "Plac Defilad".

Wybrane atrakcje tygodnia urodzinowego:

Toast urodzinowy, 22 lipca

W środę Pałac zaprasza wszystkich warszawiaków na uroczysty toast z okazji urodzin PKiN. Początek o godzinie 22.30.

Tetris w oknach PKiN, 23 lipca

Dzień później Pałac Kultury i Nauki zmieni się w ogromną, mieniącą się kolorami instalację świetlną, stanowiącą jednocześnie interaktywną planszę do gry. Po zapadnięciu zmroku, od godziny 22:00 do ok. 3:00 rano, podświetlone okna Pałacu od strony ul. Marszałkowskiej zmienią się w planszę Tetris, jednej z najpopularniejszych gier wideo na świecie, posiadającej fanów na całym świecie. Zorganizowana zostanie strefa gracza, gdzie będzie można spróbować swoich sił na tak dużej planszy. Start Tetris na fasadzie Pałacu Kultury i Nauki uświetni muzyka na żywo w wykonaniu Orkiestry Placu Defilad. Finał turnieju odbędzie się kolejnego dnia, w okolicach godziny 23:00.

Światło i Dźwięk, 24 lipca

Istotnym elementem obchodów Jubileuszu będzie organizowany spektakularny pokaz Światło i Dźwięk na fasadzie Pałacu, który rozpocznie się w piątek 24 lipca o godzinie 22.00. Pokaz powstanie przy współudziale mieszkańców Warszawy oraz internautów z całej Polski. Przygotowana została specjalna aplikacja: "Złóż życzenia Pałacowi". Za jej pomocą wszyscy chętni będą mogli przygotować zintegrowane z podkładem muzycznym animacje graficzne, które uświetnią wyjątkowy moment urodzin. Propozycje zgłaszać można do 22. lipca do godz. 24:00, a najlepsze zgłoszone animacje nadesłane przez uczestników konkursu zostaną wykorzystane w pokazie.

Zbigniew Wodecki with Mitch & Mitch and Choir oraz miejski dansing na Placu Defilad, 25 lipca

60. urodziny Pałacu to również otwarty dla wszystkich mieszkańców koncert plenerowy z udziałem wyjątkowych gwiazd, połączony z miejską potańcówką. W sobotni wieczór o godzinie 21. pierwszy w Warszawie koncert promujący płytę "1976: A Space Odyssey".

Po koncercie, około godziny 23:00 rozpocznie się miejski dansing jazzowy, czyli JAZZBANDBIGBAND pod wodzą Marcina Maseckiego. Twórcy z różnych środowisk i w różnym wieku, różnorodne estetyki muzyczne i ponadczasowa miłość do muzyki i do Warszawy. W sumie kilkudziesięciu muzyków na scenie i wiele godzin wspólnej miejskiej zabawy.

Poznaj swój Pałac, 26 lipca

W niedzielę 26 lipca między 12 a 16 Pałac Kultury i Nauki otworzy dla mieszkańców pomieszczenia na co dzień niedostępne. Warszawiacy będą mieli okazję zwiedzić kulisy dwóch teatrów, które mieszczą się w PKiN – Studio i Dramatycznego. Na spacery można zapisać się poprzez stronę internetową Domu Spotkań z Historią.

Pałac Kultury i Nauki
Pałac Kultury i NaukiDawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl

jb/r

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiadają. Walczą w ten sposób o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przykleili się do asfaltu i blokowali ruch na moście. Na tym nie zamierzają skończyć

Przykleili się do asfaltu i blokowali ruch na moście. Na tym nie zamierzają skończyć

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samochód ciężarowy wypadł z drogi w okolicy Białobrzegów (Mazowieckie). Nikomu nic się nie stało, jednak kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami.

"Kierowca stracił panowanie nad pojazdem". Tir uderzył w barierki, stoi w poprzek jezdni

"Kierowca stracił panowanie nad pojazdem". Tir uderzył w barierki, stoi w poprzek jezdni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP

Dwa auta zderzyły się w nocy z czwartku na piątek na zjeździe z mostu Poniatowskiego. Jak podaje policja, nikt nie ucierpiał. Jeden z kierowców po stłuczce uciekł.

Nocna kolizja na zjeździe z mostu. Kierowca auta z wypożyczalni uciekł

Nocna kolizja na zjeździe z mostu. Kierowca auta z wypożyczalni uciekł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na czas majówki zmianie ulegnie rozkład jazdy pojazdów komunikacji miejskiej. 1 i 3 maja będzie kursować według świątecznego harmonogramu, a 2 maja podjedzie na przystanki zgodnie z sobotnim rozkładem.

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechał całą szerokością jezdni, jego auto miało uszkodzone koło i urwany zderzak. Na drodze w Ostrołęce świadkowie zablokowali mu drogę, ale kierowca rzucił się jeszcze do ucieczki. Po zatrzymaniu przez policję okazało się, że mężczyzna był pijany, miał sądowy zakaz prowadzenia i jechał kradzionym samochodem.

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczną sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

Źródło:
tvnwarzawa.pl

W piśmie z 25 kwietnia ministra zdrowia Izabela Leszczyna zwróciła się do Uczelnianej Komisji Wyborczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego o anulowanie obecnego postępowania w sprawie wyboru rektora, a także do właściwych organów uczelni o wszczęcie nowej procedury, w tym o wybór nowego składu uczelnianej komisji wyborczej oraz nowego kolegium elektorów w celu "zapewnienia pełnego obiektywizmu tego wyboru" - czytamy na stronie WUM. To pokłosie zamieszania wokół dwóch kandydatów: ubiegającej się o funkcję rektora prof. Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej i obecnego rektora uczelni prof. Zbigniewa Gacionga.

Ministra zdrowia zabiera głos w sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Ministra zdrowia zabiera głos w sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Źródło:
PAP

W stolicy rozpoczął się przegląd syren alarmowych. W jego trakcie mogą być one uruchamiane. Prace potrwają miesiąc.

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Źródło:
PAP

Zgłoszenie świadka i szybka reakcja służb zapobiegły tragedii w Ciechanowie. Policjanci tuż przed przyjazdem pociągu ściągnęli z torów zagubionego i zdezorientowanego 75-latka. Mężczyzna nie potrafił wytłumaczyć, dlaczego się tam znalazł. Senior trafił pod opiekę lekarzy.

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Źródło:
PAP

Stołeczni drogowcy poinformowali o priorytetach w zakresie remontów jezdni i budowy dróg rowerowych. Wskazali też miejsca, gdzie niebawem pojawi się więcej zieleni, a także podsumowali, co zostało do zrobienia w kwestii oświetlenia ulic.

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcę autobusu zaniepokoiła starsza kobieta, która siedziała w pojeździe od dłuższego czasu i nic nie wskazywało na to, by zamierzała wysiąść. Wezwał strażników miejskich, którzy się nią zajęli. Okazało się, że 82-latka ma problemy z pamięcią, a jej zaginięcie zgłosiła rodzina.

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura poinformowała o zatrzymaniu pięciu osób w sprawie kradzieży woluminów z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Powołano międzynarodowy zespół śledczy. Wiadomo, że jednej z zatrzymanych osób przedstawiono już zarzuty.

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Źródło:
PAP

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pierwsza sesja nowej Rady Warszawy z zaprzysiężeniem prezydenta stolicy odbędzie się we wtorek 7 maja o godzinie 14.30 w Pałacu Kultury i Nauki w Sali Warszawskiej na IV piętrze - poinformował komisarz wyborczy.

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 21-latka, który jak ustalili, podawał się za prokuratora oraz policjanta Centralnego Biura Śledczego. Młody mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa.

21-letni "prokurator" zatrzymany

21-letni "prokurator" zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 27 kwietnia, tramwajarze wrócą na ulicę Obozową, gdzie wybudują kolejne przystanki. Zmiany wiążą się z utrudnieniami. Będzie zamykana zarówno jezdnia w stronę Śródmieścia, jak i na Bemowo. Kierowcy pojadą objazdami. Zmienią się też trasy komunikacji miejskiej.

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace przy budowie linii tramwajowej na Sielce w ciągu ulicy Spacerowej i Gagarina zbliżają się do końca. Ratusz zapowiada, że pierwsze składy z pasażerami pojadą na przełomie maja i czerwca. Otwarcie Spacerowej dla kierowców obu kierunkach ma nastąpić już w połowie przyszłego miesiąca.

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP