Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Muzeum Piłsudskiego ma być gotowe w 2017 roku. Wiemy, kto je zbuduje

Warszawa

archiwum TVNWilla Milusin

Konsorcjum wykonawców Strabag sp. z o.o., Strabag Ag. i Ed. Zueblin Ag. zwyciężyło w przetargu na budowę kompleksu Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku - poinformowało PAP w środę muzeum. Otwarcie budynku jest planowane jesienią 2017 r.

Konsorcjum ma zaprojektować i wykonać nowy budynek muzealno-edukacyjny według koncepcji architektonicznej autorstwa dyrektora muzeum Krzysztofa Jaraczewskiego i Radosława Kacprzaka oraz rewaloryzację zabytkowej Willi Bzów. Wykonawca ma za zadanie także zaprojektowanie i zagospodarowanie całego terenu enklawy historycznej oraz wnętrz. Zwycięzca przetargu ma również zaprojektować i przeprowadzić prace w zakresie infrastruktury (m.in. drogi, sieci, przyłącza) oraz zapewnić wyposażenie dla strefy biurowej nowego budynku.

Gotowe za dwa lata?

- Konsorcjum wykona projekt wielobranżowy, całą dokumentację techniczną. Docelowo koncepcja architektoniczna przewiduje powstanie trzech brył muzealnych. Obecnie jednak mamy zgodę na opracowanie dwóch z nich, gdzie znajdą się m.in. biura oraz części podziemnej, gdzie zostanie umieszczona przede wszystkim sala wystawowa - powiedział PAP dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego.Jak zaznaczył, obecnie placówka czeka na uprawomocnienie się postanowień przetargu, później będzie mogła być podpisana umowa z wykonawcą.

- Termin realizacji jest przewidziany na 26 miesięcy. Najważniejsze, że muzeum ma być otwarte jesienią 2017 r. na 150. urodziny Józefa Piłsudskiego przypadające 5 grudnia. Zaraz potem rozpoczyna się rok 2018, w którym obchodzimy 100-lecie naszej niepodległości i liczymy, że muzeum będzie mogło odegrać ważną rolę w obchodach rocznicy - podkreślił Jaraczewski.

Rodzina przejęła Milusin

Muzeum Józefa Piłsudskiego mieści się w willi Milusin w Sulejówku, będącej darem od podkomendnych dla marszałka. Piłsudski zamieszkał tam wraz z rodziną w 1923 r. Akt powołania Muzeum Józefa Piłsudskiego został podpisany w listopadzie 2008 r. przez ministra kultury. Umowa przewiduje m.in., że całość inwestycji zostanie zrealizowana w ramach wieloletniego programu rządowego.W ramach budowy muzeum planowane jest odtworzenie wnętrz willi Milusin i remont pierwszego domu Piłsudskich w Sulejówku, Willi Otrando - tzw. Drewniaka, a także Willi Bzów. Integralną częścią muzeum ma być także oryginalny ogród marszałka. W planach jest też budowa nowego obiektu o powierzchni 5 tys. mkw., z przeznaczeniem na centrum edukacyjne, z ekspozycją poświęconą życiu i działalności marszałka. Twórcy muzeum przedstawią postać Józefa Piłsudskiego na szerokim tle historycznym, kulturowym i społecznym; chcą też przekazać i upowszechnić reprezentowane przez niego wartości i tradycje idei niepodległościowych, idei Rzeczpospolitej i budowy państwa.Muzeum Józefa Piłsudskiego ma być wspólnie prowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego, dotychczasowego gospodarza Milusina. Przed podpisaniem aktu powołania muzeum willa była udostępniona zwiedzającym jako Dom Pamięci Józefa Piłsudskiego. Fundacja odzyskała dworek od państwa w 2000 r.

PAP/ran/b